AN (anonim, 91.149.220.)
około roku temu, Warszawa

Który zamiennik leku Triplixam 5 mg + 1,25 mg + 10 mg jest refundowany dla seniora?

Zamiennik dla leku Triplixam, 5 mg + 1,25 mg, + 10 mg tabletki dla SENIORA zamiennik refundowany (tabletki od cholesterolu). Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Mania (anonim, 83.26.193.)
około 2 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: jest spamem.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, iż lek Triplixam nie jest przeznaczony do obniżania poziomu cholesterolu. W związku z tym, proszę sprawdzić, czy przyjmuje Pani/Pan właściwy lek lub o właściwy pyta.

Triplixam to preparat złożony zawierający 3 substancje czynne: amlodypinę, perindopril oraz indapamid stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Amlodypina należy do blokerów kanałów wapniowych, czyli struktur umożliwiających przepływ jonów wapnia przez błonę komórkową. Efektem jest rozkurczowe działanie na komórki mięśni gładkich naczyń krwionośnych, odciążenie serca, co obniża ciśnienie tętnicze.

Perindopril należy do grupy leków zwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACEI). Hamuje on proces przekształcania nieaktywnej angiotensyny I do aktywnej angiotensyny II - czynnika mającego znaczący wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Indapamid to związek o działaniu moczopędnym, zwiększający ilość wydalanego moczu, a tym samym wpływający na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Załączam ulotkę leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87305/triplixam-5-mg-1-25-mg-5-mg-tabletki-powlekane/ulotka

Triplixam nie posiada dokładnych odpowiedników.
Preparatem, którego skład jakościowy jest ten sam, czyli znajdują się w nim te same substancje czynne, co w leku triplixam (amlodypina, indapamid, perindopril) jest produkt Co-Amlessa:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/18749/co-amlessa-8-mg-10-mg-2-5-mg-tabletki/ulotka

Zawiera on jednak inną sól perindoprilu, a ilość tej substancji czynnej, choć jest porównywalna - to nie identyczna, dlatego o takiej "zamianie" musiałby zadecydować lekarz, potrzebna byłaby też nowa recepta. Farmaceuta nie będzie mógł wydać pacjentowi w ramach swoich kompetencji leku Co-Amlessa, jeśli na recepcie będzie Triplixam.

Więcej informacji w temacie, kiedy leki można stosować zamiennie, zawarliśmy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow

Triplixam jest lekiem nierefundowanym (pełnopłatnym), co oznacza także, że pacjenci po 75 roku życia (seniorzy) nie mogą otrzymać go bezpłatnie.
Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku leku Co-Amlessa - on także nie przysługuje seniorom za darmo.

W sytuacji, kiedy lekarz zaordynuje seniorowi na recepcie lek nierefundowany (jak np. Triplixam), a preparat ten posiada refundowany odpowiednik, który jest bezpłatny dla seniora, to farmaceuta nie może wydać odpowiednika ze zniżką. Zamieniamy lek nie tylko w obrębie tej samej substancji, dawki, postaci leku, lecz także w obrębie tej samej odpłatności. Istnieje jednak pewien wyjątek - farmaceuta może zamienić lek zniżkowy na pełnopłatny (nierefundowany).

Tylko niektóre leki podlegające refundacji seniorzy mogą otrzymywać bezpłatnie. Tutaj także trzeba spełnić dodatkowe wymogi - schorzenie pacjenta musi być wyszczególnione, jako objęte refundacją dla danego leku, a receptę z „S-ką” może wystawić tylko lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej. Sytuacja ta ma się zmienić od lipca 2020 roku, kiedy to recepty z "S-ką" będą mogli wypisywać także specjaliści.

Warto pamiętać, że na chwilę obecną, aby od lekarza rodzinnego otrzymać receptę zniżkową na leki zalecone przez specjalistę, należy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie. Lekarz specjalista powinien w nim poinformować lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o rozpoznaniu i zleconych lekach. Jeśli tego nie dopełnimy – możemy spodziewać się, że lekarz w przychodni przepisze potrzebne leki, ale pełnopłatnie.

Myślę, że więcej wątpliwości pomogą rozwiać nasze artykuły:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/darmowe-leki-dla-seniora
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-recepcie
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/wysoki-cholesterol

Przesyłam także link do śledzenia dostępności leku Triplixam:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87304/triplixam-5-mg-1-25-mg-10-mg-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie