Piotrek (anonim, 217.76.115.)
około roku temu, Warszawa

Który z leków przeciwtrądzikowych stosowanych zewnętrznie, dostępnych bez recepty jest najbardziej skuteczny?

Który z leków przeciwtrądzikowych stosowanych zewnętrznie, dostępnych bez recepty jest najbardziej skuteczny w leczeniu trądziku młodzieńczego? Czy mogą Państwo pomóc mi w doborze czegoś skutecznego? Niestety fora internetowe roją się od sprzecznych informacji. Czy mają Państwo dostęp do baz danych dotyczących porównania skuteczności leków z różnych grup? Starałem się szukać informacji na własną rękę, ale do wielu stron które mają publikacje naukowe nie mam dostępu. Proszę o rzetelną pomoc.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Przede wszystkim proponowałabym udać się do dermatologa, który z dużą trafnością będzie w stanie dobrać lek do tego, co dzieje się na skórze.

Jeśli chciałby Pan spróbować leczenia produktami bez recepty to godną uwagi substancją jest kwas azelainowy. Działa on na wszystkie przyczyny trądziku - wywiera efekt przeciwzapalny, antybakteryjny, złuszczający i zmniejsza łojotok. Ponadto rozjaśnia plamy potrądzikowe, poprawiając w ten sposób stan skóry.
Produkty dostępne w aptekach to między innymi Skinoren i Acne-Derm:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/kwas-azelainowy
Kwas azelainowy nie działa tak silnie, jak leki zewnętrzne dostępne na receptę (np. retinoidy), jednak większość pacjentów dobrze go toleruje. Poprawy można się spodziewać już po około 4 tygodniach, jednak często wymagane jest dużo dłuższe leczenie.
Dobre rezultaty może dać także leczenie nadtlenkiem benzoilu, który w lekach pojedynczych (np. Benzacne, Akneroxid) jest dostępny bez recepty:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/nadtlenek-benzoilu

Jeśli chodzi o dane dotyczące porównywania leków między sobą, to takie badania (tak zwane "head to head") są prowadzone niezwykle rzadko. Wynika to przede wszystkim z tego, że badania kliniczne są drogie, ich sponsorem są w dużej większości firmy farmaceutyczne. Dlatego większość tego typu badań dotyczy skuteczności i bezpieczeństwa konkretnego leku, dla którego firma chce uzyskać "dossier". Badania porównawcze stanowią niewielki procent, bardzo rzadko też dotyczą leków bez recepty. Może bardziej dostępne byłyby przeglądy systematyczne, jednak one często także nie dają jednoznacznym wyników. Najbardziej przystępne i jednocześnie o dużej wartości merytorycznej są w mojej ocenie stanowiska i wytyczne towarzystw naukowych, ponieważ zawierają się w nich nie tylko wyniki dostępnych badań, ale także opinie ekspertów powiązane z praktyką. Tego typu informacje można znaleźć między innymi na stronie Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Między innymi na tej podstawie powstała poniższa odpowiedź:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/13274/benzacne-jak-leczyc-tradzik-hormonalny-jak-pielegnowac-skore-tradzikowa

Proszę jednak wziąć pod uwagę, że w chorobach dermatologicznych często trudno jest znaleźć jeden lek dobry dla wszystkich, a szczególnie w tak wielowątkowym schorzeniu jak trądzik. W mojej ocenie zastosowanie jakiegoś jednego, choćby najlepszego preparatu bez włączenia do swojej rutyny innych zmian może być całkowicie nieskuteczne. Terapia powinna dotyczyć także zmian w stylu życia - należy ograniczyć stres, zaprzestać palenia lub przebywania w dymie tytoniowym oraz nie wyciskać wykwitów, a najlepiej w ogóle ograniczyć dotykanie twarzy (jeśli ma Pan to w nawyku).

U niektórych osób pomocna może być zmiana diety na taką, która ogranicza ilość nabiału, węglowodanów i najlepiej całkowicie wykluczająca produkty typu "fast food".

Jeśli chodzi o kosmetyki to warto używać produktów dedykowanych skórze trądzikowej i rodzajowi cery jaką Pan posiada (trądzik nie wyklucza, iż skóra jest mieszana, a nawet miejscami sucha). Niektóre produkty pomimo pewnych deklaracji korzystnego działania, posiadają w składzie produkty takie jak oleje mineralne, zatykające pory i sprzyjające powstawaniu zaskórników. W pielęgnacji warto zadbać o systematyczne złuszczanie, jednak nie może być to peeling mechaniczny. Polecam Panu dwa poniższe wpisy:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/12323/kwas-jakie-preparaty-o-dzialaniu-zluszczajacym-i-odbudowujacym-skore-warto-stos
https://www.gdziepolek.pl/tematy/dermokosmetyki-do-skory-tradzikowej
Załączam także dwa nasze opracowania dotyczące trądziku:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/fakty-i-mity-o-tradziku-mlodzienczym
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-pozbyc-sie-tradziku-u-doroslych