Olcia123 (anonim, 78.8.46.)
około roku temu, Warszawa

Dlaczego leki przepisane przez lekarza na zapalenie żołądka nie pomagają? Czy mogą one zaburzać skuteczność antykoncepcji?

Od 5 dni mam zapalenie żołądka, najbardziej boli mnie nadbrzusze oraz ogólnie cały brzuch. lekarz przepisał mi (Emanera, Symbioti Complex,Nifuroksazyd, Ircolon Forte, Spasmoline) leki wcale nie pomagają a ból nadal się utrzymuje. Nie wymiotuję ani mnie nie przeczyszcza po prostu boli. Dodatkowo stosuje regularnie tabletki antykoncepcyjne Vines czy na skutek brania leków na zapalenie skuteczność Vines może być mniejsza? (uprawiałam seks z moim chłopakiem ) i chce mieć pewność że nie ma możliwości abym zaszła w ciążę.
Chciałabym się również dowiedzieć dlaczego tak mnie brzuch boli i wogule nie przechodzi mimo brania leków przepisach przez lekarza

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Przede wszystkim proszę o zapoznanie się z odpowiedzią na Pani wcześniejsze pytanie, której udzieliła już koleżanka:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/12297/emanera-czy-leki-stosowane-w-terapii-zapalenia-zoladka-moga-wplywac-na-skuteczn
Tak jak napisała koleżanka, w dostępnej literaturze nie można znaleźć informacji, jakoby leki stosowane przez Panią wchodziły w bezpośrednią interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi Vines. Jednak jako że występujace u Pani objawy mogą wiązać się z zaburzeniami mikroflory jelitowej (która bierze udział we wchłanianiu hormonów z przewodu pokarmowego), a stosowane leki (np. Ircolon Forte) wpływają na motorykę jelit, jak najbardziej uzasadniona byłoby dodatkowa ostrożność. Zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia (np. w postaci prezerwatywy) przez okres trwania choroby oraz dodatkowo jeszcze przez tydzień - dokładnie tak jak radzi koleżanka - wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Podkreślam, że nikt nie jest w stanie odpowiedzieć z całkowitą pewnością, że nie zajdzie Pani w ciążę - przede wszystkim dlatego, że żadna metoda antykoncepcji nie jest w stu procentach skuteczna. Przy "zwykłym" lub też "typowym" stosowaniu dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych (a więc biorąc pod uwagę odchylenia, takie jak zdarzające się czasem pomyłki w stosowaniu leku) średnio 9% kobiet zachodzi w ciążę w pierwszym roku stosowania leku, natomiast przy stosowaniu "perfekcyjnym" (rygorystycznym trzymaniu się zasad i schematu dawkowania) odsetek ten wynosi jedynie 0,3%.

Ponadto nie wszystkie interakcje leków z antykoncepcją zostały dotychczas opisane. Jednak faktem jest, że wiele z nich znamy i możemy ich uniknąć. Więcej na ten temat dowie się Pani z naszego artykułu:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji

Natomiast jeśli chodzi o skuteczność stosowanych przez Panią leków - obawiam się, iż również w tym wypadku nie mamy odpowiednich narzędzi, by odpowiedzieć Pani, dlaczego leczenie nie przynosi ulgi. Naprawdę wiele czynników może mieć tutaj znaczenie. Np. przy prawidłowym (regularnym) stosowaniu leku Emanera, który jest kluczowy w terapii zapalenia żołądka, preparat ten wykazuje pełne działanie dopiero po około 5 dniach stosowania. Należy również pamiętać, że w leczeniu zapalenia żołądka istotne jest również wyeliminowanie czynników, które mogą pogarszać ten stan - np. rezygnacja z używek (kawy, papierosów, alkoholu), powstrzymanie się od jedzenia w godzinach wieczornych i na noc, czy też eliminacja z diety niektórych pokarmów (np. tłustych czy smażonych potraw, słodyczy - zwłaszcza na pusty żołądek, mocnej herbaty, ostrych przypraw).

Jeżeli jednak po wzięciu pod uwagę wyżej wymienionych informacji, w dalszym ciągu będzie Pani odczuwać, iż stosowanie leków nie przynosi efektu, radziłabym udać się ponownie do lekarza - najlepiej specjalisty gastrologa. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań (USG brzucha, gastroskopia, badanie w kierunku obecności Helicobacter pylori) i/lub zmiana sposobu leczenia. Istotnie jest, by poinformować lekarza o wszystkich dotychczas stosowanych lekach - włącznie z tabletkami antykoncepcyjnymi Vines.