Aga (anonim, 5.60.136.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy Prestilol 5 mg + 5 mg oraz Prestilol 0,01 g + 5 mg to leki o tych samych dawkach?

Brałam Prestilol 5mg +5 mg . Teraz lekarz pomylił się i dał mi Prestilol 0,01g + 5 mg. Czy to to sama dawka ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Nie, dawki obu leków nie są takie same. Pierwotnie stosowała Pani Prestilol 5 mg + 5 mg, aktualnie otrzymała Pani Prestilol 10 mg + 5 mg, czyli dawka pierwszej z substancji czynnych jest dwa razy wyższa niż poprzednio.

Nie ma pewności, czy lekarz się pomylił. Być może celowo zmienił dawkę leku i nie została Pani o tym poinformowana. W tej sytuacji, należy skontaktować się:
1) z apteką, w której zrealizowała Pani receptę na Prestilol, jeśli dopiero po wykupieniu leku zauważyła Pani, że dawka jest inna - należy najpierw sprawdzić, jaka dawka leku została przepisana przez lekarza na recepcie, niewykluczone, że mogło dojść do pomyłki w wydaniu leku - jeśli tak, farmaceuta jest zobowiązany wydać Pani właściwy preparat

2) z lekarzem, jeśli po sprawdzeniu w aptece okazało się, że zaordynowana na recepcie dawka była inna niż dotychczas lub, jeśli jeszcze nie wykupiła Pani leku i na recepcie widnieje inna dawka niż pierwotnie Pani przyjmowała.

Najlepiej byłoby, aby sytuacja została wyjaśniona przed zażyciem przez Panią leku, jednak jeśli nie ma Pani już zapasu - nie należy przerywać terapii.

Prestilol to lek zawierający bisoprolol i perindopril. Stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej.
Bisoprolol należy do beta-blokerów - blokując receptory beta-adrenergiczne spowalnia pracę serca, co skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego.
Perindopril to związek należący do inhibitorów konwertazy angiotensyny. Angiotensyna II to związek regulujący ciśnienie krwi - wywołując silny skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa częstotliwość pracy serca. Perindopril hamuje proces przekształcania nieaktywnej angiotensyny I do aktywnej angiotensyny II, zapobiegając zwyżce ciśnienia.
Załączam opis leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/90365/prestilol-5-mg-5-mg-tabletki-powlekane

linki do śledzenia jego dostępności w aptekach połączonych z naszym systemem na terenie Warszawy:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/90365/prestilol-5-mg-5-mg-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/90363/prestilol-10-mg-5-mg-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

oraz artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-w-aptece-wydano-inny-lek
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/nadcisnienie