Anonim (anonim, 31.2.57.)
około roku temu, Warszawa

Który lek jest najlepszy w przypadku bólu i kłucia w nadbrzuszu?

Jaki lek jest najlepszy na bóle i kłucie nadbrzuszu i ma mniej objawów nieporządanych mesopral, controloc, panrazol?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Bóle i kłucie w okolicach żołądka, mogą się wiązać m.in. ze zgagą, niestrawnością, chorobą refluksową czy wrzodami żołądka. Oczywiście przyczyn wymienionych dolegliwości może być znacznie więcej.
Substancją czynną leku Mesopral jest esomeprazol. Jego stosowanie zalecane jest szczególnie w przypadku, gdy inne leki z grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej okazały się nieskuteczne oraz w sytuacjach wymagających silniejszego hamowania wydzielanego w żołądku kwasu solnego. Lek sprzedawany jest na receptę. Controloc i Panrazol zawierają w sobie pantoprazol i są wydawane z przepisu lekarza. W aptekach dostępnych jest kilka preparatów zawierających pantoprazol, bez recepty, np.
Controloc Control: https://www.gdziepolek.pl/produkty/19739/controloc-control-tabletki/apteki/w-warszawie
Pantoprazol Teva: https://www.gdziepolek.pl/produkty/88715/pantoprazol-teva-tabletki/ulotka
Tak jak wspomniałam, preparaty zawarte w pytaniu, sprzedawane są na receptę, w związku z czym o ich odpowiednim doborze i zastosowaniu zadecydować może lekarz, który na podstawie wywiadu, historii choroby, opisanych dolegliwości będzie mógł dobrać odpowiedni lek oraz jego dawkę.
Jeśli chodzi o działania niepożądane leków, są one zbliżone w każdym z preparatów należących do grupy inhibitorów pompy protonowej, jednak każdy organizm reaguje nieco odmiennie. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór takiego leku.
W przypadku gdy dotychczas nie próbowano załagodzić dolegliwości i nie zastosowano żadnych produktów leczniczych, można próbować sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty, np. napary ziołowe z rumianku, preparaty zobojętniające kwas solny w żołądku
np. Manti: https://www.gdziepolek.pl/produkty/46373/manti-tabletki-do-ssania-gryzienia-zucia/ulotka, produkty osłaniające śluzówkę żołądka, np. Esoxx One: https://www.gdziepolek.pl/produkty/27635/esoxx-one-syrop/apteki/w-polsce czy inhibitory pompy protonowej (podane powyżej).
W przypadku gdy nie dochodzi do poprawy stanu zdrowia lub do dolegliwości, dołączają inne niepokojące objawy, np. nudności, wymioty, problemy z połykaniem czy biegunki, po poradę należy się zgłosić do lekarza.

Dołączam ulotki leków:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/48500/mesopral-kapsulki/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/19737/controloc-20-tabletki/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/produkty/59250/panrazol-tabletki/ulotka

Polecam też lekturę poniższych artykułów, ponieważ mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-radzic-sobie-ze-zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zgaga