Przemek (anonim, 217.96.188.)
około roku temu, Warszawa

Który z leków: Skudexa czy Doreta będzie wykazywał silniejsze i dłuższe działanie przeciwbólowe?

Mam pytanie który lek jest mocniejszy i ma dłuższy czas działania przeciwbólowego Skudexa 75mg+25mg czy Doreta 75mg+650mg

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zarówno lek Skudexa jak i Doreta 75 mg + 650 mg są złożonymi produktami leczniczymi zawierającymi tę samą dawkę tramadolu - silnie działającego leku przeciwbólowego z grupy opioidów. Wspomniane preparaty różnią się drugim składnikiem przeciwbólowym.

Doreta 75 mg + 650 mg stanowi połączenie tramadolu i paracetamolu. W składzie preparatu Skudexa znajdziemy natomiast tramadol i deksketoprofen. Porównując siłę i czas działania wspomnianych leków, należy więc zwrócić uwagę na substancję leczniczą, którą różnią się oba preparaty.

Deksketoprofen jest zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Paracetamol jest natomiast lekiem wykazującym umiarkowane działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Można więc przypuszczać, że preparat Skudexa będzie wykazywał silniejsze działanie przeciwbólowe. Maksymalna dzienna dawka leku Skudexa wynosi 3 tabletki, preparatu Doreta odpowiednio 4 tabletki.

Jeśli chodzi o czas działania, paracetamol eliminowany jest z organizmu wolniej niż deksketoprofen, co z kolei pozwala przypuszczać, że preparat Doreta będzie wykazywał dłuższe działanie przeciwbólowe, dlatego kolejną dawkę leku Skudexa można przyjąć nie szybciej niż po 8 godzinach. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami leku Doreta nie może być natomiast krótsza niż 6 godzin.

Lek Skudexa jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu bólu ostrego o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego. Maksymalny czas stosowania leku wynosi 5 dni.

Preparat Doreta, podobnie jak Skudexa jest zalecany w leczeniu bólu o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, jednak w razie konieczności, pod ścisłą kontrolą lekarza, można go stosować przez dłuższy czas.

Oba preparaty wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza, a więc decyzję o ich zastosowaniu zawsze podejmuje specjalista.
Więcej informacji o wspomnianych lekach znajdzie Pan w poniższych opisach:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/24481/doreta-75-mg-650-mg-tabletki-powlekane,
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92348/skudexa-tabletki-powlekane.

Polecam także lekturę naszych artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac