Celina (anonim, 37.47.94.)
około roku temu, Warszawa

Czy tabletki antykoncepcyjne są skuteczne u osób otyłych?

Witam. Mam 41 lat ważę 97 kg i wzrost 164 cm. Mój ginekolog przepisał mi leverette. Czytałam w internecie iż tabletek nie powinny zażywać osoby z otyłością gdyż są nieskuteczne. Czy podziela Pani taką opinię?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Rzeczywiście w internecie można się natknąć na tego typu opinie, jednak ja nie znalazłam wiarygodnych i co ważne - aktualnych - informacji naukowych, aby otyłość wpływała na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dokonany w 2016 roku przegląd 17 badań obejmujący łącznie prawie 64 tysiące kobiet nie wykazał związku pomiędzy BMI (wskaźnik "body mass index) lub masą ciała, a skutecznością metod antykoncepcyjnych. Niektóre badania pokazały sprzeczne rezultaty, ale ostatecznie zgodzono się, że odsetek niepożądanych ciąż u kobiet otyłych stosujących antykoncepcję doustną jest bardzo zbliżony lub ewentualnie nieznacznie wyższy niż u kobiet, których waga jest w normie. Nie ma jednak mowy o tym, że u osób otyłych metoda jest "nieskuteczna" z powodu wagi. Adnotacji o takiej zależności nie ma także w materiałach na temat tabletek Leverette. Waga może mieć natomiast znaczenie w przypadku plastrów antykoncepcyjnych czy antykoncepcji awaryjnej i takie ostrzeżenia mogą być zawarte w materiałach dołączonych do tych produktów.

Proszę zwrócić uwagę, że Leverette występuje w wariancie "zwykłym" oraz "mini" - z obniżoną zawartością hormonów, co pozwala dostosować produkt do potrzeb pacjentki.

Informacje, że "tabletki antykoncepcyjne nie są dla otyłych" mogą mieć jednak także inne źródło. BMI powyżej 30 kg/m2 jest jednym z czynników zwiększających ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach. W zależności od przebiegu indywidualnej oceny ryzyka u danej pacjentki, może to stanowić istotne przeciwwskazanie. Podane przez Panią parametry wskazują, iż tak zwany wskaźnik BMI wynosi u Pani 36.06, co oznacza II stopień otyłości (otyłość kliniczna), jest zatem wyższy niż podana wartość graniczna. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest także wiek (powyżej 35 lat). Jeśli powyższe kwestie nie były poruszane podczas wizyty, a ponadto jest Pani zaniepokojona kwestią skuteczności zaleconej Pani metody, to być może warto o te szczegóły dopytać lekarza.

Załączam informacje na temat tabletek Leverette:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/43263/leverette-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/43263/leverette-tabletki-powlekane/ulotka
oraz nasze materiały na temat antykoncepcji:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji