Irenag (anonim, 37.47.77.)
około roku temu, Warszawa

Co zrobić w przypadku świądu okolic intymnych?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Świąd okolic intymnych bardzo często wynika z powstałej infekcji. Infekcje mogą być wywołane m.in przez bakterie, grzyby czy wirusy. Infekcja okolic intymnych może się pojawić również wskutek obniżonej odporności, współistniejących chorób (np. cukrzycy) ale także w czasie ciąży czy w wyniku przewlekłego stresu.
Najczęściej przyczyną infekcji okazują się jednak bakterie i grzyby. Aby móc zastosować odpowiednią profilaktykę bądź leczenie, ważna jest obserwacja własnego ciała, ponieważ pomoże nam to dobrać odpowiedni preparat.
W przypadku wszelkich wątpliwości bądź dolegliwości są uporczywe bądź występują z bólem, gorączką i objawami ze strony układu moczowego (utrzymują się powyżej 3 dni), objawy są nawracające lub pojawiają się w przypadku ciąży, należy skonsultować się z lekarzem. Pomoże określić przyczynę infekcji i pomoże dobrać odpowiednie leczenie.

W przypadku infekcji bakteryjnych objawy pojawiają się zazwyczaj stopniowo, towarzyszy temu świąd i ból o umiarkowanym nasileniu, często dochodzi do tego złe samopoczucie a czasem gorączka lub stany podgorączkowe, natomiast wydzielina z pochwy ma intensywny "rybi" zapach.
Wśród leków be recepty, możemy sięgnąć m.in po Albothyl w postaci globulek dopochwowych: https://www.gdziepolek.pl/produkty/3082/albothyl-globulki-dopochwowe/apteki/w-warszawie
W przypadku infekcji intymnych spowodowanych przez grzyby zaobserwujemy serowatą wydzielinę, której towarzyszyć będzie świąd i ból. Wśród preparatów dostępnych bez recepty znajdziemy preparaty tj.
Gynoxin Optima w postaci globulek dopochwowych: https://www.gdziepolek.pl/produkty/95637/gynoxin-optima-kapsulki-dopochwowe/apteki/w-warszawi
Clotrimazolum w postaci kremu:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/18711/clotrimazolum-gsk-krem/apteki/w-warszawie
W tego typu infekcjach możemy profilaktycznie zażywać probiotyki ginekologiczne, tj.
Lactovaginal: https://www.gdziepolek.pl/produkty/42178/lactovaginal-kapsulki-dopochwowe/apteki/w-warszawie
czy Invag: https://www.gdziepolek.pl/produkty/38124/invag-kapsulki-dopochwowe/apteki/w-warszawie
Oczywiście w przebiegu infekcji intymnych bardzo ważna jest odpowiednia higiena
Polecam lekturę poniższego artykułu, w którym problem infekcji intymnych opisany jest szerzej. Może okazać się pomocny: https://www.gdziepolek.pl/tematy/infekcje-intymne-jak-sobie-poradzic

W przypadku stosowania innych leków, np. na cukrzycę, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty czy leki mogą być łącznie stosowane.
W przypadku ciąży przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Polecam też lekturę innych artykułów, które mogą okazać się interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/infekcje-intymne
https://www.gdziepolek.pl/tematy/grzybica-miejsc-intymnych
https://www.gdziepolek.pl/tematy/infekcje-intymne-przy-karmieniu-piersia