AUM (anonim, 37.30.49.)
około roku temu, Warszawa

Czy szczepionka Gardasil 9 jest dostępna w aptekach na terenie całej Polski?

Zaszczepiłam córkę szczepionką Gardasil 9 - mam czas do lutego aby zaszczepić ją drugą dawką szczepionki przed ukończeniem 14 roku życia bardzo proszę o informację gdzie mogę ją nabyć.
Interesuje mnie cała Polska - pojadę wszędzie .

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi szczepionek Gardasil i Gardasil 9. Potwierdzono, iż przyczyną ograniczonej dostępności tych produktów na polskim rynku jest globalny wzrost zainteresowania szczepieniami przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, a co za tym idzie coraz większa liczba narodowych programów szczepień, w których szczepieni są także chłopcy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na szczepionki.

Obecna sytuacja została określona jako „przejściowa”. Jednocześnie zgodnie z treścią komunikatu „firma MSD jest zobligowana w pierwszej kolejności dostarczyć produkt na rynki, które mają rozpoczęte wcześniej narodowe programy powszechnych szczepień z zastosowaniem Gardasil 9”.

W Polsce szczepienia przeciwko HPV nie są powszechne, jest to szczepienie zalecane. W przypadku naszego kraju powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 do Polski przewiduje się dopiero na przełomie 2021 i 2022 roku.

Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w pierwszym kwartale 2020 roku firma MSD ma dostarczyć na polski rynek taką ilość szczepionki Gardasil 9, aby umożliwić dokończenie cyklu szczepień „pacjentom, którzy w 2019 roku rozpoczęli szczepienie Gardasil 9 w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”. Jeśli natomiast chodzi o te osoby, które indywidualnie rozpoczęły szczepienie Gardasil 9 w 2019 roku „planowane jest uruchomienie specjalnego programu umożliwiającego dostarczenie dawek koniecznych na dokończenie cyklu szczepienia”.

Komunikat nie zawiera szczegółów, gdzie i w jaki sposób mają zgłaszać się pacjenci indywidualni zainteresowani preparatem Gardasil 9 na odszczepienie. Te szczegóły prawdopodobnie zostaną podane w terminie późniejszym.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-ws-dostepnosci-lekow-gabitril-sinemet-gardasil-bcg-medac

Niestety w dalszym ciągu żadna z aptek na terenie całej Polski, które połączone są z naszym portalem nie posiada szczepionki w swojej ofercie.
Przesyłam jednak link do regularnego śledzenia dostępności leku na terenie całej Polski:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja/apteki/w-polsce
W przypadku nowych informacji na temat dostaw leku, będziemy aktualizować wypowiedź.

Polecam zapoznać się z artykułem dotyczącym szczepionki i jej dostaw:
https://www.gdziepolek.pl/blog/gardasil-9-informacja-o-nowych-dostawach

Polecam również lekturę odpowiedzi na podobne pytanie:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/11275/cervarix-czy-to-prawda-ze-szczepionka-gardasil-bedzie-dostepna-w-warszawie

Gardasil 9 to szczepionka zabezpieczająca przed chorobami wywoływanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Preparat stosowanym jest u osób powyżej 9 roku życia.

Dołączam opis leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88843/gardasil-9-iniekcja

Polecam też lekturę innych artykułów, które mogą okazać się interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kalendarz-szczepien-dla-dzieci-i-niemowlat
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-zaszczepic-sie-przeciwko-hpv