kondziu
około 3 lat temu, Poznań

Jaka jest różnica między Kostarox, Roticox, a ibuprofenem?

Jaka jest różnica między Kostarox, Roticox, a ibuprofenem? Czytam tutaj, że wszystkie to niesteroidowe leki przeciwzapalne. Czym się różnią i dlatego dwa pierwsze są na receptę, a ibuprofen bez recepty? Tamte są mocniejsze? Pozdrawiam Farmaceutów!

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dzień dobry,

preparaty Kostarox i Roticox zawierają w składzie etorykoksyb. Rzeczywiście zarówno etorikoksyb, jak i ibuprofen zaliczane są do jednej, ale dosyć pojemnej grupy leków przeciwbólowych zwanej "niesteroidowe leki przeciwzapalne".
Produkt leczniczy otrzymuje kategorię dostępności „wydawany z przepisu lekarza – Rp” między innymi wtedy, kiedy istnieje ryzyko zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, nieprawidłowego stosowania lub kiedy substancja zawarta w leku wymaga dalszych badań. Można zatem powiedzieć, że o tym, czy lek jest dostępny na receptę czy bez niej decyduje przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta.
Obie substancje różnią się także wskazaniami. Ibuprofen ma dosyć szerokie zastosowanie w bólach różnego pochodzenia. Etorikoksyb jest wskazany głównie w bólach pochodzenia stawowego i po niektórych zabiegach stomatologicznych.

Pozdrawiam serdecznie!