Roza (anonim, 5.172.234.)
około roku temu, Warszawa

Co stosować do higieny i oczyszczania ucha?

Czy moge regularnie stosowac sol fizjologiczna do chigieny ucha? Bardzo czesto czuje uczucie zatkania i rozpierania. Czy stosowanie soli fizjologicznej do ucha jest bezpieczne czy moze zaszkodzic?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Aplikacja jakiegokolwiek preparatu do ucha bez sprawdzenia, co jest przyczyną opisanych objawów zatkania i rozpierania jest przeciwwskazana. Najprawdopodobniej przyczyną jest zaleganie woszczyny (w skrajnym przypadku uformowanej w tak zwany "korek"), jednak powodem może być także stan zapalny z obrzękiem. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który pomoże to ocenić i - ewentualnie - wystawi skierowanie do otolaryngologa.

Aktualnie uważa się, że ucho zasadniczo oczyszcza się samo i wystarczające jest jedynie oczyszczanie jego zewnętrznych części. Woskowina obecna w uchu ma nawet pewne właściwości ochronne, dlatego w przypadku zdrowego ucha jej całkowite usuwanie może nie być wskazane. Dopiero w przypadku nadmiernej produkcji woskowiny może być konieczne jej bardziej aktywne czyszczenie ucha. Pod żadnym pozorem nie należy do tego celu używać patyczków higienicznych. Ich "wpychanie" w głąb ucha może tylko pogorszyć sprawę. Do nadmiernej produkcji woskowiny może przyczyniać się noszenie aparatów słuchowych lub słuchawek oraz częste pływanie oraz używanie wspomnianych już patyczków.

W aptece można znaleźć wiele produktów służących do higieny i oczyszczania ucha, których skład nie tylko ułatwia rozpuszczanie woszczyny, ale także powoduje, że preparaty te mają właściwości nawilżające i łagodzące. Wiele z nich ma dodatkową zaletę, którą jest specjalna końcówka ułatwiająca aplikację produktu do wnętrza ucha. Wybór jest na prawdę duży, poniżej podaję jedynie wybrane propozycje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/1653/a-cerumen-spray-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97567/otovax-spray-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/97334/antotalgin-spray-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/93574/akustone-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/91329/fonix-higiena-uszu-aerozol/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/8032/audispray-adult-aerozol/apteki/w-warszawie

Załączam także nasz artykuł na temat sposobów na zatkane uszy:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/sposoby-na-zatkane-uszy