Gośka myślałam (anonim, 176.35.84.)
około roku temu, Warszawa

Dlaczego podczas przyjmowania leku Benepali dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia?

Więc. Benepali. Zastrzyki od 3 lat raz w tyg .W odstępach 7 dniowych 50mg..i od 5 miesięcy mój stan pogarsza się lawinowo
Wyniki podstawowe z krwi w normie . Jestem załamana. Mam 46 od 9 lat choruje na altretyzm . Taka diagnoza lekarzy . Zaczynam mieć problemy z poruszaniem . Chodzenie po schodach to katorga .

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dziękujemy za podzielenie się swoim przypadkiem. Benepali zawiera etanercept - lek tak zwany "biologiczny". Znajduje zastosowanie w szeregu chorób stawowych oraz w łuszczycy.

Nie wspomina Pani, czy bierze Pani udział w programie lekowym, ale w Polsce lek Benepali dostępny jest między innymi w ramach programów B.33., B.35., B.36. i B.47.:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/programy-lekowe-nowoczesne-terapie
Jeśli jest Pani uczestnikiem programu, to zawiera on ścisłe kryteria regulujące, w jakich przypadkach pacjent nadal odnosi korzyści z terapii.

W przypadku leków biologicznych jedną z podnoszonych kwestii jest ich potencjalna immunogenność i możliwość powstawania odpowiedzi ze strony układu odpornościowego polegającej na powstawaniu tak zwanych przeciwciał autoprzeciwciał. To zjawisko może prowadzić do zmniejszania się skuteczności terapii w miarę upływu czasu oraz występowania skutków ubocznych. W niektórych sytuacjach pomocne może być zwiększenie dawki. Trudno mi powiedzieć, czy w Pani przypadku mogło dojść do takiego zjawiska, natomiast zarejestrowane materiały dotyczące leku Benepali zawierają informację, iż takie reakcje mogą mieć miejsce.

Rozumiem, że jest Pani wyjątkowo przygnębiona postępem choroby, jednak wydaje się, że w kwestii dalszej farmakoterapii musi Pani zaufać ocenie lekarzy pod opieką których Pani pozostaje.

Jeśli zachodzi podejrzenie, że mogło dojść do wystąpienia działań niepożądanych, to oprócz powiadomienia lekarza można takie skutki uboczne zgłaszać także indywidualnie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane