← powrót do głównej strony opinii i pytań

TOMASZ (anonim, 188.146.46.)
około 18 dni temu, Wawer

Czy Duspatalin Gastro można kupić bez recepty?

czy deuspatalin jest na LUCERNY TEN LEK DUSPATALIN GASTRO JEST NA LUCERNY 117 TEN LEK APTECE TEJ JEST TEN LEK

Zgodnie z informacją, jaka w dniu dzisiejszym napłynęła od podmiotu odpowiedzialnego, firmy Mylan Healthcare Sp. z o.o., Duspatalin Gastro po 15 tabletek dostępny bez recepty znajdzie się w sprzedaży najwcześniej w styczniu 2020 r. Opakowania po 30 tabletek pod nazwą Duspatalin pozostają w obrocie do końca okresu ważności ze statusem na receptę. Póki co nie ma więc możliwości zakupienia Duspatalinu Gastro bez recepty, przynajmniej do stycznia przyszłego roku.

Dostosowaliśmy również naszą wyszukiwarkę w ten sposób, by odzwierciedlała obecną sytuację. Załączam zatem link do sprawdzenia, w których aptekach znaleźć można jeszcze Duspatalin po 30 tabletek (30 tabletek, na receptę):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/25708/duspatalin-tabletki/apteki/w-warszawie
oraz link do śledzenia dostępności Duspatalin Gastro (15 tabletek, bez recepty):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/99287/duspatalin-gastro-tabletki/apteki/w-warszawie

Przepraszamy jeszcze raz za wcześniejsze nieścisłości, były one spowodowane nietypową sytuacją zmiany nazwy oraz statusu dostępności leku, znajdującego się wciąż pod tym samym numerem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu.

W ramach uzupełnienia mojej odpowiedzi dodam również, że preparat, o którym mówimy - w postaci tabletek o natychmiastowym uwalnianiu, zawierający 135 mg mebeweryny, przed zmianą statusu z Rp na OTC funkcjonował również pod nazwą "Duspatalin" (bez członu "Gastro"). Produkt, który w dalszym ciągu można znaleźć w aptekach, w opakowaniach po 30 tabletek mających status leku na receptę, będzie prawdopodobnie nazywał się po prostu Duspatalin. W naszym systemie znajduje się już nowa nazwa, dotycząca leku bez recepty.

Faktycznie, preparat Duspatalin Gastro od 1 lipca bieżącego roku decyzją prezesa Urzędu Rejestracji Produktów leczniczych zmienił status z Rp (na receptę) na OTC (bez recepty). Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z w/w decyzją, bez recepty kupić będzie można jedynie opakowania po 15 tabletek (wcześniej lek zarejestrowany był w opakowaniach po 30 i 50 tabletek). Z tego, co udało mi się ustalić, opakowania OTC zawierające 15 tabletek nie są jeszcze dostępne w hurtowniach, a więc nie znalazły się dotychczas w ofercie aptek. Ze względu na późną porę nie jestem tego w stanie w tej chwili zweryfikować w stu procentach - jednak w najbliższych dniach postaram się zamieścić dodatkową odpowiedź na pytanie, kiedy lek Duspatalin Gastro w wersji bez recepty znajdzie się w stałej sprzedaży. Jakiekolwiek nowe informacje zostaną zamieszczone w tym wątku.

Wszystko wskazuje również na to, iż w obrocie nadal (tj. aż do wyczerpania zapasów) znajdują się opakowania po 30 tabletek o statusie na receptę - i te właśnie wyszukać można za pomocą naszego systemu. Poniżej podaję lek do listy aptek na terenie dzielnicy Wawer, w których znaleźć można Duspatalin Gastro:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/25708/duspatalin-gastro-tabletki/apteki/w-wawrze
Na liście znajduje się również apteka, o której Pan wspomina - a więc preparat jest dostępny w tej placówce, lecz najprawdopodobniej tylko w opakowaniach po 30 tabletek, które w dalszym ciągu są jedynie na receptę. Może Pan skontaktować się indywidualnie z apteką celem zweryfikowania tej informacji - numer telefonu pokaże się po kliknięciu przycisku "zarezerwuj".

Bardzo przepraszamy za wszelkie niejasności. Tak jak wspomniałam wyżej, postaramy się wszystko zweryfikować w ciągu najbliższych dni i udzielić pełnej odpowiedzi na Pana pytanie. Równocześnie proszę jednak o cierpliwość ze względu na weekend.

Duspatalin Gastro to lek zawierający substancję czynną mebewerynę, która wywiera działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Preparat jest zatem wykorzystywany w leczeniu objawowym bólu i dyskomfortu spowodowanego skurczem jelit. Więcej informacji w ulotce leku (ulotka zamieszczona na naszym portalu dotyczy leku w wersji bez recepty):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/25708/duspatalin-gastro-tabletki/ulotka

W międzyczasie polecam lekturę naszych artykułów na temat problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego oraz sposobów na ich leczenie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/trawienie-i-uklad-pokarmowy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-trawienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/3-kroki-do-zdrowych-jelit
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zespol-nieszczelnego-jelita-czyli-cieknace-jelito
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zespol-jelita-drazliwego-z-pamietnika-pacjentki