← powrót do głównej strony opinii i pytań

pacjentka (anonim, 192.162.151.)
około 16 dni temu, Warszawa

Czy można łączyć Karbicombi z lekami na nadciśnienie, cukrzycę, tarczycę, cholesterol i anemię?

Mam po raz 5 ty zmieniony lek na nadciśnienie i aż się boję.Tym razem to karbicombi 32mg 25mg.Czy można łączyć ten lek z Nedalem 5mg,Euthyroxem25mg ,Lacipilem 4mg,Lipanhtylem supra 160,Formetic 850 i sorbiferem?

Odpowiednie dopasowanie leku na nadciśnienie nie jest łatwe i często wymaga - tak jak w Pani przypadku - zmiany. W przypadku pacjenta cierpiącego na kilka schorzeń sukces może być uzależniony od interdyscyplinarnego podejścia, uwzględniającego wszystkie dolegliwości, na jakie dana osoba cierpi.

Z wypisanych przez Panią leków wynika, że cierpi Pani co najmniej na: problemy z tarczycą, zbyt wysoki poziom cholesterolu i cukru oraz niedobór żelaza. Przy tak dużej liczbie zażywanych leków, prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji (wzajemnego oddziaływania pomiędzy lekami) oraz pomiędzy lekami a chorobą jest znaczne. Dlatego bezpieczeństwo terapii i możliwość przyjmowania łącznego wymienionych przez Panią leków zależy od tego, czy zostały one przepisane przez jednego lekarza, lub czy lekarze przepisujący te preparaty byli poinformowani o tym, jakie inne leki Pani już zażywa oraz na jakie dodatkowe schorzenia Pani cierpi.

Przykładowo pomiędzy wymienionymi przez Panią lekami może dochodzić do interakcji zaburzających działanie leku na tarczycę i cukrzycę, jednak poprzez uważne monitorowanie poziomu cukru czy poziomu hormonów tarczycy oraz odpowiedni dobór dawek można uzyskać satysfakcjonujący i bezpieczny dla pacjenta rezultat terapeutyczny. Skoro stosuje już Pani te leki razem, to zakładam, że parametry te są wyrównane i pod kontrolą.

Spośród wypisanych preparatów wpływ na ciśnienie mają leki Nedal i Lacipil - dołączenie do nich preparatu Karbicombi w oczywisty sposób nasili działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), co jednak może być działaniem zamierzonym, jeśli dwa poprzednie leki nie spowodowały wystarczającego skutku. Karbicombi może dawać także innego rodzaju interakcje z już stosowanymi przez Panią lekami, jednak przy złożonym problemie zdrowotnym ocenę ich ryzyka powinien w moim przekonaniu przeprowadzić lekarz, uwzględniając priorytet terapeutyczny, którym w tym momencie może być skuteczne obniżenie ciśnienia. Farmaceuta może ewentualnie podpowiedzieć, jakiego rodzaju efektów i o jakim nasileniu można się spodziewać. Tak jak podkreśliłam - ważne aby kompleksowa ocena została dokonana przez jednego specjalistę.

Załączam linki do artykułów na temat łączenia ze sobą leków oraz działań niepożądanych, które w przypadku każdego leku, czy też zestawienia lekowego mogą, chociaż nie muszą wystąpić:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-mozna-laczyc-leki-ze-soba
oraz nasze materiały ma temat schorzeń, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/wysoki-cholesterol
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ile-kosztuje-zycie-z-cukrzyca
https://www.gdziepolek.pl/tematy/anemia-jak-leczyc-niedokrwistosc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-niedoczynnosc-tarczycy?ref=ac