Danuta (anonim, 37.248.215.)
około roku temu, Warszawa

Co stosować zamiast Ranigastu?

Brałam ranigast 150 ml przez lata i co teraz jaki zamiennik zastosować dziękuję i proszę o radę

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Każdy lek rzeczywiście może, chociaż nie musi powodować działania niepożądane. Dla leków dopuszczonych do obrotu oszacowane ryzyko jest mniejsze niż potencjalne korzyści. Jednocześnie leki należy stosować wtedy, kiedy jest taka potrzeba i nie nadużywać ich.

Więcej na temat działań niepożądanych można przeczytać w naszym opracowaniu:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow

Kasia (anonim, 5.173.232.)
około roku temu

Może zamiast maskować objawy słońcu zająć się problemem , dokwasic żołądek a nie odkwasic i problem zniknie na zawsze w dodatku naturalnie bez lekow, które mają skutki uboczne zawsze

Proszę pamiętać, że skutki uboczne długotrwałego przyjmowania leku nie muszą być widoczne od razu. Mogą pojawić się po dłuższym czasie, nawet, jeśli lek już nie jest stosowany.

Fakt, że u niektórych osób leki wywołują działania niepożądane, nie musi oznaczać, że będą one obserwowane u wszystkich pacjentów.

Ja (anonim, 89.64.60.)
około roku temu

Ja brałem od zawsze ranigast i mi pomagał a nie szkodził. Zawsze po tym się załatwiałem. Dobrze że mi jeden został. Inne leki mi nie pomagają

28.10.2019 Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał szereg decyzji wycofujących z obrotu tabletki Ranigast Pro, Ranigast Max, Ranigast, a także tabletki musujące Ranigast Fast oraz roztwór do infuzji Ranigast. Przyczyną wycofania jest potwierdzenie wystąpienia zanieczyszczenia NDMA (N-nitrozodimetyloaminą) w tych lekach powyżej dopuszczalnego limitu.

Z treścią decyzji można zapoznać się na stronie GIF:
https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje

W związku z podejrzeniem, że NMDA w lekach z ranitydyną nie jest zanieczyszczeniem pochodzącym z produkcji, ale produktem rozkładu samej substancji czynnej, który dodatkowo nasila się w warunkach panujących w żołądku możliwe jest, że nie uda się wyeliminować problemu toksyczności. Oznaczałoby to, że leki z ranitydyną całkowicie znikną z rynku. Na takie rozstrzygnięcie trzeba jednak będzie jeszcze poczekać, a jeśli się ono pojawi, będziemy o tym informować pacjentów. Nie należy się jednak spodziewać, aby leki zawierające ranitydynę w najbliższym czasie wróciły do sprzedaży.

Więcej na temat procedury wstrzymania i wycofania leków z obrotu można przeczytać w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/leki-wstrzymane-i-wycofane-z-obrotu
a na temat problemów z ranitydyną poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-z-ranitydyna-wstrzymane-w-obrocie

Należy zaznaczyć, że leki wycofane z obrotu apteki mają obowiązek w całości zwrócić do hurtowni. Nie mogą być one sprzedane pacjentom, nawet gdyby deklarowali oni, iż są świadomi ryzyka związanego z ich stosowaniem.

Podmiot odpowiedzialny za leki marki Ranigast wydał także własny komunikat w tej sprawie. Zainteresowani pacjenci mogą kontaktować się z Działem Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Informacji Medycznej (telefonicznie) oraz e-mailowo poprzez podany na stronie formularz kontaktowy:
https://www.polpharma.pl/aktualnosci-firma/wycofanie-produktow-ranigast

Jeśli chodzi o możliwość łagodzenia objawów żołądkowych takich jak zgaga czy nadkwaśności to bez recepty są dostępne leki z innych grup terapeutycznych. Opis zagadnienia, przykładowe preparaty wraz z ich kategorią dostępności i możliwością wyszukania w naszym serwisie można znaleźć w poniższych materiałach:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-radzic-sobie-ze-zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/niestrawnosc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy

Związkiem najbardziej zbliżonym do ranitydyny pod względem sposobu działania jest famotydyna (np. Famogast lub Ulfamid). Produkty te są jednak dostępne na receptę lekarską:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/famotidine
Podobne działanie mają także leki z grupy tak zwanych "inhibitorów pompy protonowej", niektóre z nich można kupić bez recepty:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/A02BC/inhibitory-pompy-protonowej
Jeśli Ranigast stosowany był z przepisu lekarza - należy zwrócić się do niego z prośbą o zmianę terapii. W pozostałych przypadkach w kwestii zastosowania innego leku w ramach samoleczenia, doradzić może personel fachowy apteki po zadaniu pacjentowi dodatkowych pytań.

Ze względu na to, że obecnie wszystkie produkty zawierające ranitydynę są wstrzymane w obrocie, zastąpienie leku Ranigast innym, ale o tym samym składzie nie jest możliwe:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-z-ranitydyna-wstrzymane-w-obrocie
Wstrzymanie oznacza, że leków tych nie można sprzedawać, nie ma jednak jeszcze pewności, czy leki z ranitydyną, w tym Ranigast będą dostępne w przyszłości w aptekach.

Związkiem najbardziej zbliżonym do ranitydyny pod względem sposobu działania jest famotydyna (np. Famogast lub Ulfamid). Produkty te są jednak dostępne na receptę lekarską:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/famotidine

Jeśli chodzi o możliwość łagodzenia objawów żołądkowych takich jak zgaga, to bez recepty są dostępne leki z innych grup terapeutycznych. Opis zagadnienia, przykładowe preparaty wraz z ich kategorią dostępności i możliwością wyszukania w naszym serwisie można znaleźć w poniższych materiałach:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-radzic-sobie-ze-zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/niestrawnosc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy