ula (anonim, 78.88.201.)
około roku temu, Warszawa

Czy Octenisept i Oktaseptal są swoimi zamiennikami?

Witam,zamówiłam w aptece Octenisept firmy Schulke 250 ml a przy odbiorze farmaceuta zaproponował mi żebym w zamian kupiła Octaseptal firmy Unia 250 ml,który był tańszy. Najpierw odmówiłam ale po zapewnieniu farmaceuty że OCTASEPTAL ma ten sam skład i działanie co Octenisept,zdecydowałam się na zamianę. Po powrocie do domu przeczytałam dokładnie informacje na opakowaniu i okazało sie ze jest różnica w substancjach pomocniczych,a ponadto na Octenisepcie podano:"Lek do stosowania na rany,błonę śluzową i skórę.Podanie na skórę,doogniskowo. Na Octaseptalu podano tylko :Podanie na skórę". Wg mnie jest to rożnica,a lek zakupiłam do dezynfekcji rany po zabiegu na dość dużej powierzchni. Proszę o informację,czy leki są zamiennikami i są równoważne w działaniu?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zgodnie z definicją zamienniki są to preparaty, które mają:
- taką samą substancję czynną w tej samej dawce (Octenisept - 100 g płynu zawiera 0,10 g dichlorowodorku oktenidyny i 2,00 g fenoksyetanolu; Oktaseptal - 100 g płynu zawiera 0,10 g dichlorowodorku oktenidyny i 2,00 g fenoksyetanolu),
- tę samą postać leku (Octenisept - aerozol do stosowania na rany, błonę śluzową i skórę; Oktaseptal - aerozol do dezynfekcji skóry, błon śluzowych, jamy ustnej, pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych, leczenia grzybic skóry, ran pooparzeniowych lub ran powstałych w wyniku chorób układowych, np. cukrzycy),
- te same wskazania do stosowania,
- to samo działanie terapeutyczne.

Zamienniki mogą się różnić zawartością oraz rodzajem tzw. substancji pomocniczych (Octenisept i Oktaseptal różnią się nimi i jest to nadal zgodne z definicją zamiennika). To one decydują o postaci leku (tabletka, kapsułka, syrop, żel, aerozol), jego trwałości, wchłanianiu oraz o kolorze lub smaku.
Substancje te nie powinny wykazywać żadnego działania leczniczego, zdarza się jednak, że mogą być one powodem działań niepożądanych. Substancje dodatkowe mogą również wywołać reakcje alergiczną (np. na laktozę - jedną z najpopularniejszych substancji pomocniczych wykorzystywanych w produkcji lekarstw).
Więcej informacji w tym temacie znajdzie Pani w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow

Tak więc farmaceuta nie popełnił błędu - wydał Pani lek, który jest zamiennikiem Octeniseptu. Może go Pani bez obaw stosować w ten sam sposób. Gdyby jednak pojawiły się jakiekolwiek działania niepożądane związane z obecnością innych substancji pomocniczych, proszę o jego odstawienie.

Załączam link do śledzenia dostępności obu leków w aptekach połączonych z naszym systemem na terenie Warszawy:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/87829/octenisept-aerozol/apteki/w-warszawie?pvId=5071
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/97727/oktaseptal-aerozol/apteki/w-warszawie?pvId=244107

ich ulotki, w których znajdzie Pani szczegółowe informacje:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/97727/oktaseptal-aerozol/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/87829/octenisept-aerozol

oraz artykuły, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-opatrzyc-rane-w-3-krokach
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/urazy-rany-skaleczenia
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/dlaczego-w-aptece-wydano-inny-lek