← powrót do głównej strony opinii i pytań

Monia35 (anonim, 188.147.106.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy jest jakiś zamiennik tabletek Lutinus z progesteronem?

Witam mam pytanko czy jest jakiś zamiennik tabletek lutinus progestwronum 100 mg

Tabletki dopochwowe Lutinus według informacji podanych przez producenta zawierają naturalny żeński hormon płciowy progesteron w dawce 100 mg w jednej tabletce. Na rynku jest dostępny co prawda inny lek w formie tabletek dopochwowych, który również zawiera progesteron - Luteina - jednak różni się on od Lutinus w pewnym stopniu wskazaniami do stosowania, sposobem dawkowania, a nawet sposobem otrzymywania substancji czynnej (zawiera syntetyczny progesteron). Brak również informacji, jakoby oba leki wchłaniały się tak samo. Dlatego preparatów tych nie można uznać za zamienniki (tj. za preparaty, które można byłoby wydać zamiennie na receptę w aptece), a decyzję o ewentualnym zastosowaniu Luteiny zamiast Lutinus (np. w przypadku problemów z dostępnością, czy też problemów z zakupieniem leku ze względu na wyższą cenę) może podjąć wyłącznie lekarz prowadzący leczenie - konieczne będzie uzyskanie nowej recepty. Podobnie w przypadku Luteiny w formie tabletek podjęzykowych, które zawierają 50 mg progesteronu i które również stosuje się niekiedy w tych samych wskazaniach, co Lutinus (w leczeniu niepłodności technikami wspomaganego rozrodu) - ze względu na inną dawkę oraz postać leku lekarz musiałby ustalić indywidualnie schemat dawkowania.
Polecam nasz artykuł, w którym znaleźć można dokładną definicję zamienników leków:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow

Lek Lutinus jest stosowany u kobiet w ramach leczenia niepłodności technikami wspomaganego rozrodu (np. zapłodnienie in vitro, inseminacja wewnątrzmaciczna), w celu ułatwienia zajścia w ciążę i jej utrzymania. Tabletki aplikuje się 3 razy na dobę, począwszy od dnia pobrania komórki jajowej, a w przypadku potwierdzenia ciąży leczenie kontynuowane jest przez 3 dni.
Podaję link do sprawdzenia dostępności tego leku na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45345/lutinus-tabletki-dopochwowe/apteki/w-warszawie
a także link do ulotki leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45345/lutinus-tabletki-dopochwowe/ulotka
Więcej na temat leczenia niepłodności przeczytać można w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/wspomaganie-plodnosci

Lek Luteina, tak jak wspomniałam wyżej, dostępny jest w formie tabletek dopochwowych (w dawkach 50, 100 lub 200 mg) lub podjęzykowych (50 mg). Stosuje się go w wielu różnych wskazaniach związanych z obniżonym poziomem progesteronu u kobiet, by wspomóc zajście w ciążę i jej utrzymanie (endometrioza, cykle bezowulacyjne, nawykowe poronienia, wspomaganie zapłodnienia in vitro), a także niekiedy w hormonalnej terapii zastępczej u kobiet po menopauzie. Luteina, w odróżnieniu od Lutinus, jest lekiem refundowanym (za wyjątkiem tabletek dopochwowych w dawce 200 mg).
Linki do dostępności i ulotek preparatów Luteina znajdują się poniżej. W ulotkach znaleźć można schematy dawkowania w przypadku zapłodnienia in vitro.
- Tabletki dopochwowe:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45325/luteina-tabletki-dopochwowe/apteki/w-warszawie (wyszukiwaną dawkę i wielkość opakowania zmienić można na pasku pod mapką)
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45325/luteina-tabletki-dopochwowe/ulotka
- Tabletki podjęzykowe:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45327/luteina-50-tabletki-podjezykowe/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45327/luteina-50-tabletki-podjezykowe/ulotka
Polecam również ciekawy artykuł na temat Luteiny:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/luteina-w-ciazy-a-luteina-na-oczy