← powrót do głównej strony opinii i pytań

123456789 (anonim, 176.221.121.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy podczas stosowania systemu Kyleena może pojawić się trądzik oraz mlekotok?

Czy pojawienie się trądziku i znaczne pogorszenie cery może być spowodowane założeniem wkładki? Co ciekawe rok po zakończeniu karmienia piersią pojawiło się u mnie mleko. czy to także ten sam powód?

Pojawienie się trądziku lub przetłuszczającej się skóry jest bardzo częstym działaniem niepożądanym wskazanym przez producenta w Karcie Charakterystyki Produktu Leczniczego Kyleena.

Mlekotok nie został wymieniony jako działanie niepożądane w charakterystyce tego preparatu, nie oznacza to iż taka sytuacja nie może wystąpić. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ mlekotok niezwiązany z ciążą lub porodem, może świadczyć o zaburzeniach w układzie podwzgórzowo-przysadkowym. Taki stan może być spowodowany m.in. zaburzeniem poziomu prolaktyny we krwi.

Lekarz zleci odpowiednią diagnostykę i pomoże znaleźć przyczynę problemu.
Przede wszystkim powinna Pani wykonać badanie krwi na obecność gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG), która jest pierwszym wskaźnikiem ciąży. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku ciąży przeciwwskazane jest stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej.

Bardzo ważne jest również wykluczenie ciąży pozamacicznej, która może zdarzyć się podczas stosowania wkładki Kyleena - jest to stan wymagający natychmiastowej interwencji medycznej.

Niespodziewany wypływ mleka może wystąpić w trakcie stosowania antykoncepcji zawierającej estrogeny - jednak lewonorgestrel - substancja czynna uwalniania z wkładki Kyleena, nie należy do tej grupy hormonów.
Faktycznie, w literaturze opisano rzadkie przypadki, w których mlekotok wystąpił w trakcie stosowania wkładki zawierającej lewonorgestrel, jednak mechanizm takiego działania nie jest jednoznaczny. Bardzo trudno stwierdzić zatem, czy pojawienie się pokarmu w piersiach może być wynikiem działania wkładki.

Przesyłam także linki do naszego opisu wkładki Kyleena:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95362/kyleena-przyrzad

oraz artykułów, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow