Pelion ma zostać wycofany z giełdy

Właściciele jednej z trzech dużych hurtowni farmaceutycznych planują wycofać ją z giełdy. Wcześniej Pelion ogłosił, że zysk za 2016 r. będzie mniejszy niż oczekiwano.

Pelion to jedna z trzech największych hurtowni farmaceutycznych w Polsce. Jest notowany na giełdzie od 1998 roku. Druga z hurtowni, Farmacol, jest również wycofywana z giełdy przez grupę akcjonariuszy z Andrzejem Olszewskim na czele. Trzecią, największą hurtownią jest Neuca SA, która pozostaje na rynku publicznym.

Wezwanie na Pelion odbywa się przy wycenie firmy na poziomie około 600 mln zł. Farmacol schodzi z giełdy przy wycenie około 1,2 mld zł, z tym że firma ma zgromadzone prawie 400 mln zł gotówki (przez lata nie wypłacała dywidendy). Neuca jest wyceniana na około 1,8 mld zł.

Co wyróżnia Pelion

Charakterystyczna dla Pelion jest silna część detaliczna. Grupa jest właścicielem DOZ SA, który zarządza największą siecią aptek w Polsce, Dbam o Zdrowie. Jest to wyraźnie różna strategia od lidera rynku, Neuca SA, który formalnie nie jest właścicielem aptek, preferując powiązania poprzez programy marketingowe i finansowe (Partner+). Farmacol ma własną sieć aptek, ale jest ona znacznie mniejsza.

Oprócz sieci placówek, Pelion kontroluje także największą aptekę internetową w Polsce. Jej udział w całości internetowego obrotu lekami jest imponujący i znacznie przewyższa udział w rozproszonym handlu tradycyjnym. Obecną skalę ruchu internetowego DOZ budował przez lata. 

Niestety skala biznesu detalicznego Pelion niekoniecznie przekłada się na jego rentowność. Przez analityków był on raczej widziany jako słaba strona grupy i jeden z powodów niskiej wyceny w stosunku do konkurentów.

Dlaczego główni akcjonariusze podejmują się wycofania firmy z giełdy?

Chociaż nie znamy powodów w przypadku Pelion, operacje takie często odbywają się, ponieważ restrukturyzacja firmy jest łatwiejsza bez ciągłej kontroli ze strony akcjonariuszy na rynku publicznym. 

Przedsiębiorca może widzieć potrzebę ryzykownych decyzji, z których nie chce się tłumaczyć analitykom zainteresowanym perspektywą kwartalnych wyników. Kierując spółką prywatną może przyspieszyć podejmowanie decyzji, osobiście wpływając na kierunek firmy. Zagranicznym przykładem takiej operacji, która odbyła się przy wsparciu funduszy private equity, jest firma Dell.

Dodatkowo, gdy restrukturyzacja powiedzie się, wynikający z niej wzrost wartości firmy przypada w całości dużym akcjonariuszom.

Co się dzieje na rynku hurtowym

Hurtownie farmaceutyczne liczą się z perspektywą spadku zysków na dojrzałym i silnie regulowanym rynku. Pod koniec poprzedniego roku bankructwem skończyła się działalność warszawskiej hurtowni farmaceutyków Intra, której skala sprzedaży rok wcześniej wynosiła około 900 mln zł. W ostatniej chwili z kupna Intry zrezygnowała Neuca.

Neuca szuka wyższych marż w innych niszach, w szczególności budując, poprzez kolejne przejęcia, sieć przychodni. Podjęła też wysiłki w celu zbudowania działalności internetowej oraz poszukuje możliwości inwestycji w startupy.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z trzecią falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili, pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, rośnie także gwałtownie zainteresowanie tlenem medycznym.

Jak zanieczyszczając środowisko, niszczymy sobie zdrowie?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowiem nazywamy ogólne dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W ogromnej mierze zależy ono od czynników, które na nas oddziałują - od otaczającego środowiska. Dlatego jego zanieczyszczenie i nadmierna eksploatacja nie pozostają bez wpływu na jakość życia, a nawet zachowanie zdrowia. Czy możemy jeszcze cofnąć zniszczenia, jakich ludzkość dokonała na przyrodzie, by cieszyć się lepszym zdrowiem?