Farmacja to kierunek wymagający mnóstwo poświęceń i nauki - z tego powodu wiele osób przez te kilka lat skupia się głównie na nauce potrzebnej do zdania poszczególnych przedmiotów. Musisz wiedzieć, że piątki z egzaminów to nie wszystko. Podpowiem Ci, co warto robić dodatkowo na studiach, aby wynieść z tego czasu jak najwięcej.
W ciągu kilku lat studiów farmaceutycznych przechodziłam różne etapy popełniając przy tym wiele błędów. W końcu udało mi się wypracować swój własny sposób na to, jak uczyć się na farmacji, by nie tylko zdawać egzaminy, ale też po prostu zdobywać potrzebną wiedzę dla siebie. Postanowiłam napisać dla Was, przyszłych farmaceutów, dokładnie taki artykuł, który sama chciałabym przeczytać na początku studiów.
Wielu studentów farmacji po otrzymaniu dyplomu zastanawia się nad tym, jak ukierunkować swoją dalszą przyszłość zawodową. Studia farmaceutyczne otwierają drzwi do wielu ścieżek kariery. Jedną z nich są studia doktoranckie oraz praca na uczelni. O tym, kiedy powstała myśl, aby podjąć studia doktoranckie, jak wygląda proces kształcenia doktorantów oraz jak można to łączyć z pracą w aptece opowiada mgr farm. Jacek Dulęba, który obecnie realizuje swój doktorat w Katedrze Chemii Leków na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Dostałeś się na farmację, a po fali radości zaczynają dopadać Cię myśli, jak to będzie wyglądało, czy sobie poradzisz i jak się do tego dobrze przygotować? Nie jesteś z tym sam - myślę, że takie refleksje towarzyszą każdemu przyszłemu studentowi. Mam w pamięci wszystkie te obawy i wątpliwości, a na ich podstawie stworzyłam krótki poradnik, który pozwoli Ci odważnie i z pełną świadomością rozpocząć studia.
Studia farmaceutyczne to bez wątpienia czas intensywnej nauki oraz zdobywania doświadczeń podczas wakacyjnych praktyk. Aktywności te można urozmaicić, studiując lub odbywając praktyki w różnych zakątkach świata. Brzmi ciekawie, prawda? O tym jakie kroki należy podjąć, aby zakwalifikować się do programów SEP oraz Erasmus, jak wygląda studiowanie farmacji oraz praktyki za granicą, a także jakie korzyści dają wyjazdy zagraniczne opowiada absolwentka farmacji Collegium Medicum w Bydgoszczy - Zuzanna Langowska, która studiowała w Portugalii oraz odbywała praktyki w Słowenii.
6-miesięczny staż zawodowy w aptece jest nieodłącznym elementem studiów na kierunku farmacja. Jest to możliwość na zdobycie praktycznych umiejętności, które będą przydatne w dalszym życiu zawodowym. Jak przygotować się do stażu? Na co zwrócić uwagę wybierając aptekę? Jak maksymalnie wykorzystać ten czas?
Praktyki wakacyjne po 4 roku farmacji są świetną okazją na zapoznanie się z tym, jak wygląda praca w aptece szpitalnej i jakie obowiązki mają farmaceuci pracujący w zakładach przemysłowych, laboratoriach i stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Aby ułatwić Ci przygotowanie się do tego okresu podpowiadamy, jak bezproblemowo zorganizować praktyki po 4 roku farmacji, w jakich instytucjach możesz znaleźć zatrudnienie w tym okresie oraz jak w 100% wykorzystać ten czas do zdobycia wiedzy i umiejętności.
Zastanawiasz się, jak wykorzystać czas praktyki wakacyjnej, którą będziesz musiał odbyć w aptece po 3 roku farmacji? Jak będzie wyglądał Twój dzień i jakie obowiązki zostaną Ci powierzone? Przedstawię Ci kilka rad, które pozwolą nie tylko spokojnie przejść przez ten etap, rozwiązać wszelkie problemy, ale również w 100% spożytkować ten czas na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności.
Farmacja to jeden z najpopularniejszych kierunków medycznych. Wybierając się na studia farmaceutyczne, warto najpierw poznać opinie osób studiujących. Pewnie nie raz zdarzyło Wam się przeczytać na forach internetowych mnóstwo pozytywnych i negatywnych informacji na temat farmacji, co budzi w Was obawy i niepewność. Właśnie dlatego postanowiłam rozwiać największe fakty i mity związane ze studiowaniem farmacji.
Niejeden student farmacji usłyszał kiedyś pytanie “Co tak właściwie będziesz robić po farmacji? Będziesz aptekarzem?” Społeczeństwo zna farmaceutów jedynie z wizyt w aptece. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ większość magistrów farmacji pełni rolę aptekarza. Praca oparta na kontakcie z pacjentem, mimo wielu trudności może dostarczać ogromnej satysfakcji, jednak nie jest to jedyna ścieżka rozwoju, którą może wybrać farmaceuta.
Czy farmacja wiąże się z nauką 1090 stron farmakologii? Czy gwarantuje "tylko" rolę społecznego aptekarza lub biznesmena w firmie farmaceutycznej? Czy mimo wielu wad i trudności nadal wybrałabym farmację? Odpowiedzi na te pytania jeszcze kilka lat temu nie były dla mnie tak oczywiste, jak dziś, na IV roku farmacji.