Lekarzom udało się porozumieć z Ministrem Zdrowia. Porozumienie obejmuje wiele postulatów, ale czy jest sukcesem jeśli chodzi o same wynagrodzenia lekarzy? Zaktualizowaliśmy wykres pokazujący położenie ekonomiczne lekarzy w stosunku do średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach.
Wnioskując z komentarzy internetowych, można by pomyśleć, że według wielu Polaków zarobki lekarzy powinny być niskie, niewspółmierne do odpowiedzialności i zdobytego wykształcenia. Przeprowadziliśmy więc reprezentatywne badanie, aby dowiedzieć się, co myśli większość.
W związku z głodówką rezydentów, która przekształciła się w protest zawodów medycznych, narodziła się szansa na zjednoczenie wielu grup zawodowych w obrębie ochrony zdrowia. To, co w wielu krajach zachodnich jest codziennością – czyli holistyczne podejście do pacjenta zakładające wspólną pracę całego zespołu medyków, w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Czy możliwa jest zmiana, która podniosłaby jakość usług medycznych oraz poprawiła gospodarowanie czasem i pieniędzmi w szpitalach?
System ochrony zdrowia w Polsce od lat jest relatywnie niedoinwestowany w porównaniu do innych krajów. Trudno rozmawiać o poprawie jakości i innowacjach cyfrowych, jeśli podstawowe elementy nie są zabezpieczone, w tym godne wynagrodzenia personelu medycznego. O zmianę sytuacji upomnieli się lekarze, a zasięg rozpoczętego przez nich protestu przekroczył oczekiwania i uzyskał poparcie innych zawodów medycznych. Czy postulaty nie powinny uzyskać mocniejszego poparcia farmaceutów?