Preparaty wspomagające karmienie piersią

Preparaty wspomagające karmienie piersią

udostępnij:

Karmienie piersią to zwykle najzdrowszy sposób żywienia noworodków i niemowląt, który umacnia więź między mamą a dzieckiem. Nierzadko jednak pojawia się problem braku bądź niedostatecznej ilości pokarmu. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Spis treści

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Co pobudza laktację?

Jak często karmić niemowlę?

Jak długo karmić piersią?

Prawidłowa technika karmienia piersią

Częste błędy podczas karmienia piersią

Co zrobić, jeśli masz za mało pokarmu?

Preparaty wspomagające laktację

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Już kilkadziesiąt lat temu udowodniono, że złotym standardem żywienia niemowląt jest karmienie piersią. W mleku matki zawarte są enzymy, unikalne przeciwciała, czynnik wzrostu i wiele innych cennych substancji.

Ważnym jest, aby przyszła mama miała wiedzę na ten temat. Jeszcze przed porodem można skorzystać z pomocy położnej, która pokaże różne pozycje do karmienia oraz prawidłowy sposób przystawiania niemowlęcia do piersi. Warto również zapisać się do szkoły rodzenia.

Dobrze jest jeszcze przed momentem rozwiązania zaopatrzyć się w laktator, którym można wspomóc się w stymulacji laktacji oraz odciągać pokarm, gdy na kilka godzin maluch będzie musiał zostać z kimś innym.

Przykładowe modele laktatorów: Canpol Babies - Laktator Elektryczny, Canpol Babies Laktator ręczny BasicCanpol Babies - Laktator Easy Start, Lakta Plus Laktator Ltr-6, Lakta Mila Lrm-4 Laktator Ręczny, Lakta Laktator Ręczny Lr-8, Lovi By Canpol Babies - Laktator Silikonowy.

Co pobudza laktację?

Pierwsze karmienie powinno mieć miejsce jeszcze na sali porodowej i trwać do naturalnego jego zakończenia. Swobodna możliwość ssania piersi w pierwszych dwóch godzinach po porodzie ma duży wpływ na późniejszy przebieg laktacji i karmienia. Laktacja stabilizuje się od 2 do 4 tygodni po porodzie, kiedy to dobowo wytwarzanie mleka w gruczołach mieści się na poziomie około 750 ml.

Częste przystawianie dziecka do piersi pobudza wydzielanie mleka i zwiększa szanse na wytwarzanie przez organizm matki odpowiedniej ilości pokarmu.

Fizjologicznie produkcja mleka zwiększa się w nocy, a nocne karmienia stymulują gruczoły piersiowe do zwiększenia ilości pokarmu i utrzymania laktacji na właściwym poziomie. Warto o tym pamiętać i przeprowadzać co najmniej 1-2 karmienia nocne, bądź jeśli maluszek śpi bez przerw dłużej niż około 3 godziny - odciągnąć pokarm laktatorem.

Jak często karmić niemowlę?

Żołądek noworodka jest wielkości jego piąstki, a pokarm mamy trawiony jest szybciej niż mleko modyfikowane, stąd karmienie jest jedną z najczęściej wykonywanych czynności przy niemowlęciu. W pierwszych tygodniach powinno się karmić około 8 do 10 razy w ciągu doby, a przerwy w ciągu dnia nie powinny być dłuższe niż 3 godziny, a w nocy 4 godziny.

Najedzone dziecko jest zadowolone - jeśli między karmieniami jest radosne i spokojne, po karmieniu wypluwa pierś i zasypia, a w ciągu doby brudzi około 6-8 pieluszek, możesz być spokojna - Twoje dziecko zjada tyle, ile powinno.

Jak długo karmić piersią?

Optymalnie byłoby karmić wyłącznie piersią przez 6 miesięcy po narodzeniu dziecka, a następnie stopniowo rozszerzać dietę, jednak przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią dowolnie długo do około 3 roku życia.

Prawidłowa technika karmienia piersią

Najczęściej wybierana pozycja to pozycja klasyczna (na siedząco). Inne możliwości to pozycja krzyżowa lub pozycja spod pachy, a po porodzie lub w nocy można karmić także w pozycji leżącej na boku lub półleżącej na plecach, tzw. biologicznej.

Prawidłowy sposób chwycenia piersi polega na trzymaniu przez dziecko nosa i bródki blisko piersi, kąt ust jest szeroki, dolna warga powinna być wywinięta, górna odchylona, a spora część otoczki schowana w buzi dziecka.

Jeśli czujesz, że nie udało się prawidłowo przystawić dziecka, karmienie należy przerwać wkładając czubek palca w kącik ust maluszka i następnie powtórzyć przystawianie. Nauka prawidłowej techniki może zająć trochę czasu, ale nie należy się zniechęcać - zapewnia ona bezbolesne karmienie, a każda mama może się tego nauczyć.

Częste błędy podczas karmienia piersią

Częstym błędem popełnianym przez młode mamy jest przystawianie dziecka tylko do jednej piersi, podczas gdy wskazane jest karmienie z obu piersi.

Kolejnym błędem są stałe pory karmienia. Obecne standardy wskazują, że dzieci powinny być karmione na żądanie, czyli wtedy, kiedy są głodne. 3-4 godzinne przerwy między kolejnymi karmieniami to przerwy maksymalne, które dla wielu maluchów są zbyt długie.

Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że mama karmiąca potrzebuje specjalnej diety. Wystarczy, że wykluczysz z diety alkohol oraz jedzenie wysoko przetworzone, jak słodycze czy fast-foody. Jedz zdrowo, pij dużo - około 3 litry wody dziennie i ciesz się macierzyństwem. Jeśli jednak maluch ma problemy z trawieniem lub jeśli zauważysz u niego reakcje alergiczne, na przykład wysypkę, modyfikacja diety mamy może (ale nie musi) być konieczna

Co zrobić, jeśli masz za mało pokarmu?

Znanym sposobem na wzmocnienie laktacji jest schemat Chele Marmet z Instytutu Laktacji w Kaliforni. Można tak bezpośrednio karmić dziecko piersią, jak i odciągać pokarm laktatorem bądź ręcznie, pamiętając, aby odciąganie odbywało się zawsze po karmieniu, nigdy przed.

Sposób ten przedstawia się następująco: 7 min. (lewa pierś), 7 min. (prawa pierś), 5 min. (lewa pierś), 5 min. (prawa pierś), a w wersji skróconej: 3 min. (lewa pierś), 3 min. (prawa pierś), 1 min. (lewa pierś), 1 min. (prawa pierś). Żeby był efektywny, należy go kontynuować co najmniej przez 7 dni i powtarzać około 8 razy dziennie i przynajmniej raz w nocy.

Należy pamiętać, że także odpowiednia ilość płynów wypijanych przez matkę oraz standardowa zdrowa dieta ma znaczenie w procesie produkcji pokarmu, jednak najważniejszym czynnikiem jest właściwa technika ssania przez dziecko, która prawidłowo stymuluje piersi.

Preparaty wspomagające laktację

Jeśli mimo naturalnych prób trudno jest uzyskać odpowiednią ilość pokarmu, warto sięgnąć po dostępne na rynku preparaty wspomagające laktację. Często zawierają one słód jęczmienny, który dzięki zawartości beta-glukanu jest odpowiedzialny za zwiększenie poziomu prolaktyny, która z kolei wpływa pozytywnie na produkcję mleka. W ich składach pojawiają się również zioła, takie jak koper, anyż, kminek, melisa, czarnuszka. Jednak nie wszystkie zioła są właściwe - należy pamiętać, że mięta i szałwia wpływają hamująco na laktację.

Można spróbować preparatów dostępnych w aptekach, m.in.: Femaltiker, Femaltiker ChocoHerbatka Fix dla kobiety karmiącejHerbatka Bocianek, Lactosan Mama, Lactosan Fix, Humana Piulatte Plus, Lactinatal, Apteonatura Herbatka dla Kobiet Karmiących.

Przeczytaj również nasz artykuł na temat wpływu leków na karmienie piersią.

Obejrzyj film!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 05.05.2023 10:33:43

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Femaltiker plus smak karmelowy

proszek (do wytworzenia płynu), 12 saszetek

beta-glucan+pyridoxine+cyanocobalamin+folic acid+choline+melissa officinalis

suplement diety

w 67% aptek

od 31,99 zł

Mieszanki Apteczne Lactosan Fix

zioła, 20 torebek 1,5 grama

pimpinella anisum+foeniculum vulgare+melissa officinalis+tilia

środek spożywczy

w 52% aptek

od 9,79 zł

Canpol Babies laktator elektryczny EasyStart

przyrząd, 1 sztuka

inne

w 14% aptek

od 179,00 zł

Lactosan Mama

proszek (do wytworzenia płynu), 14 torebek 7,44 g

foeniculum vulgare+melissa officinalis

suplement diety

w 10% aptek

od 29,19 zł

Lakta Plus LTR-6 laktator ręczny

przyrząd, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 7% aptek

od 25,19 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)