Gluten w lekach

Gluten w lekach

udostępnij:

Celiakia (choroba trzewna), a także inne choroby zależne od glutenu są coraz częściej diagnozowane niezależnie od wieku. Pacjenci z celiakią w doborze żywności nie podążają za modą, ale za poważnymi zaleceniami lekarskimi i obowiązuje ich ścisła dieta wykluczająca gluten. Czy leki i suplementy diety zawierają gluten? Jakie preparaty z apteki mogą stosować osoby z celiakią?

Spis treści

Kto nie może przyjmować glutenu?

Czy w lekach jest gluten?

Jakie składniki mogą zawierać gluten?

Leki i suplementy bez glutenu

Zamienniki leków zawierających gluten

Dieta bezglutenowa a moda

Źródła

Kto nie może przyjmować glutenu?

Gluten znajduje się wszędzie wokół nas – w produktach, w których występuje: pszenica, jęczmień, żyto czy owies, a także we wszystkich produktach zanieczyszczonych tymi zbożami. Kiedy należy stosować dietę bezglutenową? Czy naprawdę musi być ona tak ścisła?

Przede wszystkim dietę bezglutenową należy wprowadzić po wizycie u lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę. Gluten wykluczamy u chorych na celiakię (chorobę trzewną), chorobę Dühringa i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, natomiast osoby z alergią na pszenicę powinny wykluczyć ze swojej diety jedynie pszenicę.

W aptekach dostępny jest test, który może pomóc zidentyfikować nietolerancje glutenu lub celiakie, np. Diather Test nietolerancja glutenu + celiakia.

Diather Test nietolerancja glutenu + celiakia

Produkt uznawany za bezglutenowy zawiera poniżej 20 ppm glutenu i może zostać oznaczony międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa.

Czy w lekach jest gluten?

Zazwyczaj substancje czynne leków są wolne od glutenu, ale wiele produktów zawiera różne wypełniacze lub dodatki zmieniające smak i aromat, które mogą być odpowiedzialne za zawartość glutenu w lekach.

Jednak w 2020 roku AOECS (Zrzeszenie Europejskich Stowarzyszeń Osób z Celiakią) wydało oświadczenie, że osoby z celiakią mogą bezpiecznie stosować wszystkie leki dostępne na terenie Unii Europejskiej. Według przepisów w substancjach pomocniczych leków nie może znajdować się więcej, niż 0,3% białka, co odpowiada zawartości glutenu nie większej niż 100 ppm (100 mg/kg). Biorąc pod uwagę, że masa spożywanych dziennie produktów leczniczych jest mała, a pojedyncze składniki pomocnicze stanowią tylko niewielką część leku, to ewentualna ilość glutenu zawarta w stosowanych lekach będzie nieszkodliwa dla osób z celiakią. Wyjątek stanowią indywidualne przypadki pacjentów ze szczególną nadwrażliwością na gluten.

Warto zaznaczyć, że oświadczenie mówi tylko o lekach i nie dotyczy suplementów diety oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

By dowiedzieć się, czy dany lek może zawierać niewielkie ilości glutenu najlepiej jest dokładnie przeczytać ulotkę, ponieważ na opakowaniu nie zawsze znajduje się pełny skład produktu. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, możemy skorzystać z Charakterystyki Produktu Leczniczego przechodząc od razu do punktu 6.1, gdzie znajdziemy odpowiednie informacje o substancjach pomocniczych. Ulotki oraz charakterystyki produktów leczniczych znajdują się na naszym portalu.

Niestety, o ile w przypadku żywności, od 13 grudnia 2014 r. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. nakazuje informowanie konsumentów o występujących alergenach, tak nie dotyczy ono leków i suplementów diety, dlatego nie znajdziemy w ulotce alergenów wyróżnionych pogrubioną czcionką czy informacji „może zawierać śladowe ilości glutenu”.

Najczęściej, aby otrzymać jednoznaczną informację na temat zawartości glutenu musimy zwrócić się do producenta z pytaniem o konkretny produkt.

Jakie składniki mogą zawierać gluten?

  • maltodekstryna,

  • dekstryna,

  • glikolan sodowy skrobi,

  • skrobia modyfikowana,

  • skrobia żelowana,

  • skrobia pszeniczna.

Leki i suplementy bez glutenu

W internecie krąży lista leków bezglutenowych opracowana przez dr Kamila Hozyasza z roku 2001, jednak zawsze należy upewnić się, czy od tamtego czasu skład i sposób produkcji nie uległ zmianie.

Zamienniki leków zawierających gluten

Często zdarza się, że lekarz zaleci nam dany lek, a w aptece farmaceuta proponuje tańszy zamiennik. W przypadku osób ze szczególną nadwrażliwością na gluten, lekarz wypisujący receptę może zawrzeć na niej oznaczenie "nie zamieniać". Dzięki temu nie nastąpi wymiana leku na odpowiednik, który zawiera gluten. W przypadku, gdy lek oryginalny zawiera lub może zawierać gluten, to właśnie wśród zamienników powinniśmy szukać alternatywy.

Dieta bezglutenowa a moda

Stosowanie diety bezglutenowej u osób zdiagnozowanych to nie moda czy fanaberia, lecz sposób leczenia, który obejmuje wszystkie spożywane produkty, łącznie z lekami i suplementami diety. Przed zażyciem każdego preparatu najlepiej każdorazowo sprawdzić skład, bo lepiej zapobiegać, niż leczyć dolegliwości przewodu pokarmowego.

Źródła

  1. Chartrand L. J. et al.: Wheat starch intolerance in patients with celiac disease. J. Am. Diet. Assoc. 1997, 97:612-618

  2. Faulkner-Hogg K. B. et al.: Dietary analysis in symptomatic patients with coeliac disease on a gluten-free diet: the role of trace amounts of gluten and non-gluten food intolerances. Scand. J. Gastroenterol. 1993, 34:784-789.

  3. Kucwaj-Brysz K.: Gluten w lekach?, Bez Glutenu 2014; 6: 25–27.

  4. Hozyasz K.: Leki bezglutenowe, Medycyna Rodzinna 2001; 1: 30–34.

  5. https://www.aoecs.org/coeliac-disease/position-papers-and-public-statements

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 11.03.2024 11:17:06

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

No-Spa

tabletki, 20 tabletek

drotaverine

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 12,51 zł

Sanprobi Active & Sport

kapsułki, 40 kapsułek

bifidobacterium+lactobacillus+lactococcus

suplement diety

w 24% aptek

od 27,79 zł

Sanprobi Barrier

kapsułki, 40 kapsułek

bifidobacterium+lactobacillus

suplement diety

w 87% aptek

od 27,79 zł

Sanprobi IBS

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus plantarum

suplement diety

w 95% aptek

od 27,49 zł

Sanprobi Super Formula

kapsułki, 40 kapsułek

lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 92% aptek

od 27,79 zł

Strepsils Intensive

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 24 tabletki

flurbiprofen

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 23,79 zł

Strepsils Junior

pastylki/lamelki/żelki, 24 pastylki

amyl-m-cresol+dichlorobenzyl alcohol

produkt dostępny bez recepty

w 83% aptek

od 18,79 zł

Strepsils z miodem i cytryną

pastylki/lamelki/żelki, 36 pastylek

amyl-m-cresol+dichlorobenzyl alcohol+mel

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 21,19 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)