Fakty i mity o trądziku młodzieńczym

Fakty i mity o trądziku młodzieńczym

udostępnij:

Przed Tobą ważne wyjście, a tymczasem pierwszą rzeczą jaką widzisz rano w lustrze jest kolejny pryszcz? Cóż, nie jesteś sam... Problemów z trądzikiem młodzieńczym doświadcza nawet 95% osób w wieku pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Przeczytaj zatem, jak pozbyć się trądziku, jak samemu leczyć trądzik oraz kiedy należy skonsultować się z dermatologiem.

Spis treści

Kogo dotyka trądzik młodzieńczy?

Jak wygląda trądzik młodzieńczy?

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?

Fakty i mity o trądziku

Jak dbać o skórę trądzikową?

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Jak długo trwa leczenie trądziku?

Kogo dotyka trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy jest chorobą związaną z etapem dojrzewania, więc pierwsze objawy pojawiają się zwykle już u jedenastolatków. Za górną granicę wiekową umownie przyjęto 30 rok życia. Później mówimy o trądziku dorosłych.

Zmiany trądzikowe dotykają zarówno chłopców, jak i dziewcząt - do 20 roku życia częściej chorują chłopcy, po 20 roku życia dziewczęta, a częstość ich występowania sięga nawet 95% populacji. Możemy zatem powiedzieć, że wielkie szczęście miał ten, kogo trądzik młodzieńczy ominął.

Jak wygląda trądzik młodzieńczy?

Trądzikowe zmiany skórne najczęściej są zlokalizowane na twarzy - głównie w tzw. strefie T, obejmującej czoło, nos i górną część policzków, jak również na dekolcie i plecach.

Mogą przybierać postać:

  • zaskórników otwartych lub zamkniętych, niekiedy widocznych w postaci czarnych punktów na skórze,

  • krostek i grudek zakończonych żółtawym czubkiem,

  • guzków, które przybierają duże rozmiary (powyżej 0,5 cm) i mogą zlewać się ze sobą, tworząc duże ogniska zapalne, często z wydobywającą się ze środka wydzieliną.

Zmiany te pojawiają się dość nagle i, niestety, mają skłonność do nawracania. Jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z wymienionych objawów, jest to sygnał, że czas udać się do dermatologa.

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?

Można powiedzieć, że rozwój trądziku młodzieńczego jest konsekwencją zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas procesu dojrzewania. U każdej młodej osoby przyczyny występowania trądziku mogą być różne, jednak możemy wymienić kilka głównych czynników, które wpływają na powstawanie zmian chorobowych:

  • wzrost poziomu hormonów, zwanych androgenami, we krwi,

  • zwiększona produkcja oraz nieprawidłowy skład łoju,

  • nadmierne rogowacenie (złuszczanie) komórek w obrębie gruczołów łojowych, co powoduje ich zaczopowanie,

  • zwiększone gromadzenie się bakterii Propionibacterium acnes w obrębie gruczołów łojowych.

Fakty i mity o trądziku

Jeżeli chorujesz na trądzik, nie powinieneś jeść słodyczy, ostrych potraw oraz nabiału.

MIT Teoria ta uznawana jest aktualnie za mocno kontrowersyjną i specjalne zalecenia żywieniowe dla osób z trądzikiem nie obowiązują.

Każdy rodzaj trądziku wymaga wizyty u dermatologa.

FAKT Bardzo ciężko jest przewidzieć, w jakim kierunku potoczy się proces chorobowy (blizny przerosłe, blizny zanikowe, przebarwienia), dlatego już przy pierwszych objawach trądziku warto skonsultować się ze specjalistą.

Trądzik młodzieńczy jest spowodowany brakiem higieny.

MIT Nie wolno oczywiście zaniedbywać podstawowej pielęgnacji, jednak zbyt częste mycie zmian chorobowych prowadzi wręcz do ich zaostrzenia.

Przyczyną trądziku mogą być stres, alkohol oraz papierosy.

FAKT Badania wskazują na negatywny wpływ tych czynników na stan skóry.

Z trądzikiem młodzieńczym zawsze wiąże się problem tłustej skóry.

MIT Nie każda osoba zmagająca się z trądzikiem ma tłustą skórę.

Aktywność seksualna pomaga ograniczyć rozwój trądziku.

MIT Współżycie seksualne nie jest w żadnym stopniu elementem wspomagającym leczenie trądziku.

Trądzik jest chorobą przewlekłą.

FAKT Leczenie trądziku najczęściej trwa kilka lat.

Opalanie pomaga wyleczyć trądzik.

MIT Tylko część pacjentów z trądzikiem obserwuje poprawę stanu skóry po opalaniu. U niektórych promieniowanie słoneczne zaostrza przebieg choroby.

Jak dbać o skórę trądzikową?

Wbrew powszechnej opinii, zabieg mechanicznego oczyszczania skóry nie jest korzystny w leczeniu trądziku i zazwyczaj przynosi więcej szkody niż pożytku. w

  • Twarz wystarczy myć 2 razy dziennie - rano i wieczorem, a jeśli skóra nie jest bardzo tłusta - tylko samą wodą rano.

  • Twarz należy myć tylko dłońmi - nie używaj do tego celu szczoteczek czy gąbeczek, aby nie naruszać bariery hydrolipidowej skóry - płaszcza chroniącego przed utratą wody - oraz jej mikrobiomu.

  • Do osuszenia warto wybrać jednorazowe bawełniane ręczniczki, np. takie dedykowane dla niemowląt, gdyż wilgoć panująca w zwykłych ręcznikach stwarza idealne warunki do gromadzenia się bakterii.

  • Nie pocieraj skóry, lecz przykładaj bawełniany ręczniczek miejsce przy miejscu.

  • Po umyciu twarzy obowiązkowo zastosuj tonik - przywróci on skórze odpowiednie pH, gdyż zwykle środki do mycia twarzy zbyt mocno je podwyższają, np. Bioderma Hydrabio ToniqueDermedic NormacnePharmaceris T Puri-Sebotonique. Płyn wylej na dłonie i przykładaj je do skóry - nie pocieraj twarzy wacikiem, aby jej nie podrażnić.

Najlepiej zasięgnąć opinii dermatologa, jakie dermokosmetyki i leki przeciwtrądzikowe będą najskuteczniejsze w Twoim przypadku i, czy w ogóle możesz korzystać z oferty salonów kosmetycznych.

Osoby zmagające się z trądzikiem powinny zrezygnować ze zwykłych drogeryjnych kosmetyków i po preparaty do pielęgnacji udać się do apteki, gdzie można znaleźć całe serie dermokosmetyków , np. Vichy Normaderm, La Roche-Posay Effaclar, Iwostin Purritin dedykowanych skórze trądzikowej. Są to m.in.: żele do mycia, toniki, płyny micelarne, peelingi czy kremy.

Pamiętaj, że nawet najlepszy i najdroższy kosmetyk nie zadziała prawidłowo, jeśli nie odbudujesz bariery hydrolipidowej skóry, czyli - jak już wspomniałam - warstwy chroniącej skórę przed utratą wody. Właściwie funkcjonująca bariera wodno-tłuszczowa skóry jest podstawą do eliminacji problemów skórnych, np. trądziku młodzieńczego, pozwala utrzymać skórę bez podrażnień, łuszczenia się, o prawidłowym pH i mikrobiomie. Podstawą odbudowy bariery hydrolipidowej skóry jest dostarczanie skórze tego, czego najbardziej potrzebuje - kwasów omega-3, omega-6 oraz ceramidów. Jak zatem to zrobić?

Wieczorem, przed snem, po umyciu twarzy odpowiednim środkiem myjącym, najlepiej bez dodatku mydła, np. PhysiogelEffaclar, Cetaphil EM zastosuj bezpośrednio na dokładnie osuszoną skórę twarzy kilka kropli oleju bogatego w wyżej wymienione składniki składniki, np. oleju z ogórecznikaoleju z krokosza barwierskiegooleju wiesiołkowego i przykryj go od razu kremem, np. SVR Topialyse krem odżywczyCetaphil PS lipoaktywny

Wbrew opiniom, że oleju nie należy stosować na skórę trądzikową - nie obawiaj się - wspomniane oleje nie zatykają skóry i nie pogłębiają trądziku.

Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry musi potrwać co najmniej 2-4 tygodnie, a nawet dłużej - aż do momentu, gdy poczujesz, że komfort Twojej skóry poprawia się. Nie stosuj tego jako jednorazowy zabieg, lecz ponawiaj za każdym razem, gdy poczujesz taką potrzebę - skóra będzie ściągnięta, napięta, czy zaobserwujesz łuszczenie. Dopiero po odbudowaniu warstwy hydrolipidowej możesz włączyć stosowną pielęgnację przeciwtrądzikową.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Trądzik młodzieńczy o słabym i średnim stopniu nasilenia zwykle daje się opanować preparatami dostępnymi w aptekach bez recepty, przeznaczonymi do użytku miejscowego. Ich skład oparty jest na substancjach, takich jak:

Jeżeli kuracja preparatami dostępnymi bez recepty nie przynosi efektu, konieczne jest wdrożenie terapii lekami na receptę. Mogą to być preparaty z antybiotykiem do stosowania na skórę, np. Klindacin T, Zineryt lub do użytku wewnętrznego, np. Tetralysal, a także leki, których skład oparty jest na bardzo silnie działającej izotretynoinie w postaci żelu, np. Izotziaja lub tabletek, np. Izotek. Należy pamiętać, że izotretynoina wykazuje działanie teratogenne, co oznacza, że jest szkodliwa dla płodu ludzkiego, więc leku nie można stosować w trakcie ciąży

Szczegółowe informacje o leczeniu trądziku znajdziesz w artykułach Jak pozbyć się trądziku u dorosłych? oraz Trądzik różowaty - z rumieńcem nam nie do twarzy.

Jak długo trwa leczenie trądziku?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na poprawę stanu skóry na pewno należy czekać kilka-kilkanaście tygodni. Ciężko jest natomiast mówić o czasie koniecznym do całkowitego wyleczenia - będą osoby, u których kuracja potrwa rok, a u innych będzie to kilka lat. Najważniejsza jest systematyczność i pozytywne podejście. Na końcu drogi czeka cera nie-trądzikowa :-)

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.07.2023 10:09:05

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Acne-Derm

krem, 20 gramów

azelaic acid

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 18,79 zł

Skinoren

krem, 30 gramów

azelaic acid

produkt dostępny bez recepty

w 66% aptek

od 48,99 zł

Benzacne

żel, 30 gramów

benzoyl peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 92% aptek

od 21,99 zł

Cetaphil PS lipoaktywny krem nawilżający

krem, 100 gramów

dexpanthenol+nicotinic acid+glycerol+niacinamide

kosmetyk

w 69% aptek

od 42,79 zł

Akneroxid 5

żel, 50 gramów

benzoyl peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 42% aptek

od 23,99 zł

Hascoderm Lipożel

żel, 30 gramów

azelaic acid

kosmetyk

w 46% aptek

od 29,99 zł

Akneroxid 10

żel, 50 gramów

benzoyl peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 29% aptek

od 27,49 zł

od 58,98 zł

Physiogel Hypoallergenic żel do mycia twarzy

żel, 150 mililitrów

kosmetyk

w 25% aptek

od 22,99 zł

Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia

emulsja, 500 mililitrów

kosmetyk

w 79% aptek

od 74,19 zł

La Roche-Posay Effaclar żel oczyszczający

żel, 400 mililitrów

kosmetyk

w 43% aptek

od 54,98 zł

CeraVe Blemish Control żel przeciw niedoskonałościom

żel, 40 mililitrów

salicylic acid+nicotinic acid+ceramides+niacinamide

kosmetyk

w 32% aptek

od 56,49 zł

Pharmaceris T Puri-Sebotonique tonik normalizujący

płyn, 200 mililitrów

kosmetyk

w 52% aptek

od 31,99 zł

SVR Topialyse krem odżywczy

krem, 400 mililitrów

kosmetyk

w 7% aptek

od 77,00 zł

Iwostin Purritin krem reduktor niedoskonałości na noc

krem, 40 mililitrów

salicylic acid

kosmetyk

w 23% aptek

od 42,50 zł

SVR Sebiaclear Ampoule Flash koncentrat do twarzy

płyn, 30 mililitrów

azelaic acid+salicylic acid+nicotinic acid+niacinamide

kosmetyk

w 7% aptek

od 89,00 zł

od 9,80 zł

Izotek 20 mg

kapsułki, 60 kapsułek

isotretinoin

lek na receptę

w 77% aptek

od 39,90 zł

Tetralysal 300 mg

kapsułki, 16 kapsułek

lymecycline

lek na receptę

w 93% aptek

od 19,99 zł

Zineryt

proszek (do wytworzenia płynu), 1 flakonik + rozpuszczalnik 30 mililitrów

erythromycin+zinc acetate

lek na receptę

w 67% aptek

od 44,99 zł

Izotziaja

żel, 20 gramów

isotretinoin

lek na receptę

w 52% aptek

od 13,99 zł

Klindacin T

żel, 30 gramów

clindamycin

lek na receptę

w 71% aptek

od 16,99 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)