Co oznacza ból w pachwinie u dzieci?

Co oznacza ból w pachwinie u dzieci?

udostępnij:

Dziecko skarżące się na ból to sygnał alarmowy dla rodzica. Siniaki i otarcia to codzienność młodego człowieka, ale ból w pachwinie u dziecka może niepokoić. Co może być jego przyczyną? Czy należy się go obawiać i jak mu zaradzić?

Na temat bólu w pachwinie, szczególnie u dorosłych, pisaliśmy już w artykule "Co oznacza ból w pachwinie?". Tym razem skupimy się na bólu w pachwinie u dzieci, którego przyczyny mogą być nieco inne.

Spis treści

Bóle wzrostowe

Urazy u dzieci

Przepuklina pachwinowa

Bóle wzrostowe

Bóle wzrostowe związane są z szybkim wzrostem mięśni oraz ścięgien i najczęściej spotykane są u dzieci do 12 roku życia. Odczuwane są głównie w nogach, tj. w mięśniach tylnej części łydek oraz przedniej części ud. Bóle umiejscowione pod kolanem oraz w pachwinie wynikają z przyrostu i rozciągania się ścięgien.

Ból wzrostowy ma charakter napadowy. Może pojawiać się nieregularnie, co kilka dni bądź tygodni, najczęściej wieczorem i w nocy.

Upewnij się, że bólom mięśni i ścięgien nie towarzyszą inne dolegliwości. Gorączka, brak apetytu, ból przy dotknięciu, a także opuchlizna i zasinienie są objawami niepokojącymi i nie występują w trakcie intensywnego wzrostu mięśni. Mogą świadczyć o początkach infekcji lub o wystąpieniu urazu.

Co robić, gdy dziecko uskarża się na bóle wzrostowe?

Urazy u dzieci

Wypadek na rowerze przy dużej prędkości, upadek z drzewa lub intensywna gra na boisku może skończyć się zwichnięciem, a nawet złamaniem.

Złamanie czy zwichnięcie?

Ze zwichnięciem stawu biodrowego mamy do czynienia, gdy nasada kości udowej w wyniku urazu zostaje wysunięta z panewki stawowej. Pojawia się bardzo silny ból w okolicy pachwiny, uniemożliwiający poruszanie nogą. Towarzyszy mu obrzęk i rozległe zasinienie. Zmienia się także ułożenie kończyny, która zostaje wygięta w sposób nienaturalny w bok.

Do złamania kości udowej lub biodrowej u dzieci dochodzi zwykle w wyniku upadku z dużej wysokości lub wypadku komunikacyjnego. Mamy wtedy do czynienia z przerwaniem ciągłości kości lub jej wyszczerbieniem. Objawami są silny ból, brak możliwości poruszania nogą, zasinienie i opuchlizna.

Jak pomóc po wypadku?

W przypadku złamania, jak i zwichnięcia objawy są bardzo podobne i często trudno je odróżnić. Istotnym jest, by w takim przypadku jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Można również unieruchomić uszkodzoną kończynę. Należy unikać samodzielnego przenoszenia dziecka, za wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne. W ten sposób unikniemy dodatkowego uszkodzenia tkanek i zaoszczędzimy dziecku dodatkowego bólu.

Przepuklina pachwinowa

Otrzewna to błona wyściełająca wnętrze jamy brzusznej, której zadaniem jest utrzymywanie narządów wewnętrznych we właściwym miejscu. W procesie tym uczestniczą również mięśnie jamy brzusznej. Gdy dojdzie do przerwania ciągłości mięśni, otrzewna tworzy tzw. worek przepuklinowy, w którym znajdują się narządy wewnętrzne.

Przyczyny powstawania przepukliny u dzieci

  • podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów,

  • długo utrzymujący się, uporczywy kaszel,

  • nawracające zaparcia,

  • duża nadwaga i otyłość (skutkuje osłabieniem mięśni brzucha).

Jak rozpoznać objawy przepukliny u dziecka?

W przypadku przepukliny pachwinowej, worek przepuklinowy może znaleźć się w lewej lub prawej pachwinie i być wyczuwalny jako miękki guzek, bolesny przy dotknięciu. Dziecko może uskarżać się na ból także podczas kaszlu, kichania lub oddawania stolca. Po stwierdzeniu podobnych objawów, warto wybrać się do pediatry, który może zlecić wykonanie badania USG.

Leczenie przepukliny

Jedynym skutecznym sposobem leczenia przepukliny jest operacyjne połączenie przerwanej warstwy mięśni. Obecnie zabiegi te wykonuje się laparoskopowo, tzn. bez konieczności otwierania jamy brzusznej.

Jak zapobiec powstawaniu przepukliny u dziecka?

  • Dopilnuj, by dziecko nie podnosiło zbyt ciężkich dla siebie przedmiotów. Nawet lekkie krzesło lub większych rozmiarów książka może dla dziecka stanowić zbyt duże obciążenie.

  • W czasie infekcji górnych dróg oddechowych stosuj syropy odpowiednio dobrane do rodzaju kaszlu.

  • Podawaj dziecku odpowiednie ilości płynów oraz pokarmy bogate w dobroczynne bakterie. Znajdziesz je również w preparatach probiotycznych (np. Dicoflor, Floractin, Lacidofil). Prawidłowe odżywienie i nawodnienie organizmu zmniejsza ryzyko pojawienia się zaparć.

  • Dbaj o kondycję fizyczną dziecka. Regularny ruch wzmacnia mięśnie i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 05.05.2023 10:31:27

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Lacidofil

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus rhamnosus+lactobacillus helveticus

produkt dostępny bez recepty

w 87% aptek

od 18,98 zł

Vigantoletten 1000

tabletki, 90 tabletek

colecalciferol

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 29,98 zł

Apap Junior

granulat, 10 torebek

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 19,99 zł

Ibum Forte o smaku malinowym

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 23,49 zł

Panadol dla dzieci

zawiesina, 100 mililitrów

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 32% aptek

od 19,49 zł

Ibuprom dla dzieci Forte

zawiesina, 100 mililitrów

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 67% aptek

od 26,49 zł

Juvit D3

krople, 10 mililitrów

colecalciferol

lek na receptę

w 81% aptek

od 9,34 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.