Almotryptan (almotriptan)

6 produktów zawierających Almotryptan, w tym 4 na receptę.

4 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Almotryptan jest lekiem należącym do grupy tryptanów, stosowanym w ciężkich i długotrwałych napadach migrenowego bólu głowy. Substancja działa poprzez pobudzanie receptorów dla serotoniny (5-HT1B/1D). Pobudzanie receptorów serotoninowych prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych w mózgu, zmniejszenia mózgowego przepływu krwi, dzięki czemu dochodzi do zatrzymania przekazywania sygnałów bólowych.

Preparaty z almotryptanem są dostępne w aptece na receptę (np. Almozen) oraz bez recepty (np. Dezamigren).

Spis treści

Jakie właściwości posiada almotryptan?

W jakich chorobach stosowany jest almotryptan?

Czym różnią się poszczególne leki z grupy tryptanów?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania almotryptanu?

Czy almotryptan może być stosowany w ciąży?

Czy almotryptan może być stosowany podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania almotryptanu?

Źródła

Jakie właściwości posiada almotryptan?

Almotryptan powoduje skurcz rozszerzonych w napadzie migreny naczyń krwionośnych w obrębie mózgowia, hamuje przewodzenie bólu w obrębie nerwu trójdzielnego i hamuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego.

W jakich chorobach stosowany jest almotryptan?

Almotryptan stosowany jest w leczeniu migrenowych bólów głowy u dorosłych z aurą lub bez. Substancja może być przyjmowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwmigrenowymi, czy lekami przeciwbólowymi.

Czym różnią się poszczególne leki z grupy tryptanów?

Almotryptan należy do grupy leków zwanych tryptanami. Wśród substancji należących do tej grupy wyróżnić można również sumatryptan, eletryptan, frowatryptan, ryzatryptan, naratryptan i zolmitryptan. Leki te posiadają taki sam mechanizm działania, jednakże różnią się budową chemiczną oraz dostępnością biologiczną, czyli ilością substancji, która dostaje się do krążenia ogólnego. Sumatryptan posiada niską dostępność biologiczną po podaniu doustnym (np. w postaci tabletek) i słabo przenika do ośrodkowego układu nerwowego, w związku z czym wykazuje słabe działanie przeciwmigrenowe, które zwiększa się, gdy lek podawany jest np. donosowo lub podskórnie. Tryptanami o lepszej dostępności biologicznej po podaniu doustnym są zolmitryptan, naratryptan, ryzatryptan, eletryptan, almotryptan i frowatryptan. Dodatkowo naratryptan, eletryptan i almotryptan bardzo dobrze przenikają do ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu są bardziej skuteczne, ale wywierają też więcej działań niepożądanych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania almotryptanu?

Almotryptanu nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na substancje zawarte w preparacie, cierpiący na ciężką niewydolność wątroby i nerek, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, a także zaburzenia rytmu serca związane z występowaniem dodatkowych dróg przewodzenia w mięśniu sercowym. Ponadto nie powinni go przyjmować pacjenci po przebytym udarze mózgu oraz z zaburzeniami krążenia obwodowego.

Czy almotryptan może być stosowany w ciąży?

Istnieją ograniczone dane odnośnie stosowania almotryptanu u kobiet ciężarnych. Badania na zwierzętach wykazały, że substancja ta nie wywiera szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka i płodu, przebieg porodu czy rozwój dziecka. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku u kobiet ciężarnych.

Czy almotryptan może być stosowany podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Nie wiadomo, czy almotryptan przenika do mleka ludzkiego. Badania na zwierzętach pokazują, że substancja w pewnym stopniu przenika do pokarmu samic. W związku z tym zaleca się ostrożność podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią (podczas laktacji). Aby zminimalizować ryzyko przyjęcia leku z pokarmem przez noworodka, po zastosowaniu almotryptanu nie należy karmić dziecka piersią przez 24 godziny.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania almotryptanu?

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania almotryptanu są senność, zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, ból w klatce piersiowej oraz nadmierne zmęczenie. Ponadto może pojawić się suchość w jamie ustnej, uczucie ciężkości kończyn, uczucie gorąca, wzrost ciśnienia tętniczego oraz bóle mięśniowe.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Dezamigren

tabletki, 2 tabletki

w 88% aptek

od 16,99 zł

Nomigren

tabletki powlekane, 2 tabletki

w 84% aptek

od 16,99 zł

Almozen

tabletki powlekane, 6 tabletek

lek na receptę

w 53% aptek

od 54,90 zł

Almozen

tabletki powlekane, 3 tabletki

lek na receptę

w 29% aptek

od 44,95 zł

Almozen

tabletki powlekane, 12 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Almozen

tabletki powlekane, 9 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek