---Wolt Drive - produkty

Zoely, cena i dostępność w aptekach w Polsce

lek na receptę, tabletki powlekane,

estradiol

,

nomegestrol

, Teva

Dawka:

2,5 mg + 1,5 mg

Opakowanie:

Zamienniki opakowania:

Koszyk:

100+ aptek z Zoely na stanie w Polsce

Na liście widoczne najbliższe 50.
Lokalizacja:
Zakres cen od 49,99 zł do 91,59 zł.
 Pokaż mapę 
---Wolt Drive - produkty

Więcej informacji o Zoely

Zoely to dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, zawierające syntetyczny odpowiednik żeńskich hormonów płciowych - octan nomegestrolu, oraz naturalny estrogen - estradiol. Są stosowane w celu zapobiegania ciąży poprzez hamowanie owulacji i zmiany wydzielania śluzu szyjkowego. Każdy blister zawiera 24 tabletki z substancją czynną oraz 4 tabletki placebo.

więcej: Stosowanie Zoely, skutki uboczne i interakcje Zoely

Jak działa Zoely?

Octan nomegestrolu jest syntetycznym odpowiednikiem progesteronu, należącego do żeńskich hormonów płciowych - gestagenów. W sposób pośredni hamuje on wydzielanie hormonów folikulotropiny (FSH) oraz hormonu luteinizującego (LH). Obniżony poziom FSH wiąże się z zahamowaniem dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, natomiast brak wydzielania LH w trakcie cyklu miesiączkowego sprawia, iż nie dochodzi do owulacji. Hamowanie wydzielania FSH i LH wpływa również na właściwości śluzu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników. Dochodzi także do zmian w obrębie błony śluzowej macicy, co może utrudniać ewentualną implantację zarodka.

Drugi składnik preparatu Zoely, 17β-estradiol, jest identyczny z naturalnie występującym w organizmie estradiolem (należącym do estrogenów). Stabilizuje on błonę śluzową macicy (endometrium), co wpływa na regularność cyklu menstruacyjnego oraz przyczynia się do zahamowania wydzielania FSH na zasadzie sprzężenia zwrotnego.

Warto pamiętać, że doustne złożone (dwuskładnikowe) tabletki antykoncepcyjne są jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, jeżeli stosowane są prawidłowo.

Nie używaj Zoely, jeśli:

  • jesteś uczulona na którąkolwiek z substancji czynnych lub pomocniczych zawartych w preparacie,
  • wystąpiła u Ciebie zakrzepica żylna lub tętnicza (zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, zawał serca, dusznica bolesna, udar mózgu) lub zaburzenia krzepliwości krwi,
  • występują u Ciebie poważne czynniki ryzyka dla zakrzepicy żylnej lub tętniczej,
  • wystąpiło w przeszłości lub występuje u Ciebie zapalenie trzustki,
  • cierpiałaś lub cierpisz na chorobę wątroby, a wskaźniki wątrobowe się nie unormowały,
  • cierpisz na nowotwory wątroby,
  • występowały lub występują u Ciebie nowotwory zależne od hormonów płciowych, np. rak piersi, narządów płciowych,
  • występują u Ciebie krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Zoely?

Stosowanie doustnych złożonych tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy żylnej lub tętniczej, zwłaszcza na początku stosowania lub po dłuższej przerwie. Trzeba mieć na uwadze pewne czynniki ryzyka, o których należy poinformować dokładnie lekarza, by mógł dokonać oceny sytuacji.

Lekarz prawdopodobnie zaleci inną metodę antykoncepcji, jeżeli wystąpi jeden lub kilka poniższych czynników:

  • masz więcej niż 35 lat,
  • palisz papierosy (i nie jesteś w stanie rzucić palenia),
  • cierpisz na otyłość,
  • czeka Cię długotrwałe unieruchomienie (np. operacja).

Powiedz również lekarzowi, jeśli występują lub wystąpiły w przeszłości u Ciebie lub najbliższej rodziny następujące schorzenia:

  • choroba zakrzepowa,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • żylaki,
  • migreny "z aurą",
  • cukrzyca - zwłaszcza z powikłaniami naczyniowymi,
  • ciężkie nadciśnienie,
  • bardzo wysokie poziomy cholesterolu we krwi,
  • nowotwory,
  • toczeń rumieniowaty,
  • wady zastawek serca,
  • hiperhomocysteinemia.

Jak stosować Zoely?

Lek przyjmuje się w ilości 1 tabletki na dobę o stałej porze przez kolejne 28 dni, niezależnie od posiłków, najlepiej popijając wodą.

Sposób rozpoczęcia przyjmowania tabletek Zoely powinien być dostosowany do poprzednio stosowanej metody antykoncepcji hormonalnej w celu zachowania ciągłości. Jeśli nie stosowałaś w miesiącu poprzedzającym żadnej antykoncepcji hormonalnej, pierwszą tabletkę Zoely przyjmij w pierwszym dniu cyklu (pierwszy dzień miesiączki). Pozostałe przypadki przejścia z innego preparatu hormonalnego na Zoely opisane są dokładnie w ulotce.

Każde opakowanie zaczynamy od 24 białych tabletek (a konkretnie od tabletki nr 1 w lewym górnym rogu) z substancjami czynnymi i przyjmujemy je zgodnie z kierunkiem strzałek na blistrze - na końcu znajdują się 4 żółte tabletki placebo, które nie zawierają hormonów. Nie są one niezbędne dla zachowania ochrony antykoncepcyjnej, jednak istnieją po to, by pomóc w wyrobieniu zwyczaju regularnego zażywania tabletek.

Opakowanie zawiera naklejki z nazwami dni tygodnia. Naklejkę z dniem, w którym rozpoczęłaś przyjmowanie leku, umieść w odpowiednim miejscu na blistrze, by w razie potrzeby wiedzieć, kiedy opakowanie zostało rozpoczęte i czy nie została pominięta żadna dawka. Przy normalnym stosowaniu, każde opakowanie będziesz więc rozpoczynać w tym samym dniu tygodnia.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Zoely?

2-3 dni po wzięciu ostatniej tabletki z substancją czynną (białej), a więc podczas zażywania tabletek placebo (żółtych) pojawia się zazwyczaj tzw. krwawienie z odstawienia, przypominające krwawienie miesiączkowe. Jest to naturalna reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów. Może ono trwać kilka dni (średnio 3-4). Istotne jest, że kolejne opakowanie leku rozpoczynamy niezależnie od tego, czy krwawienie to zakończyło się, czy nie. Jeżeli zjawisko to nie wystąpi, nie oznacza to wcale ciąży, zwłaszcza, gdy tabletki przyjmowane były prawidłowo, a nie zdarzyły się wymioty lub ciężka biegunka. Poprzez skrócenie czasu przyjmowania tabletek placebo, dzień krwawienia z odstawienia można przesunąć lub całkiem je wyeliminować - szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w ulotce leku. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę, by lek był prawidłowo przyjmowany.

Na początku stosowania Zoely mogą zdarzyć się również krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowe. Jeżeli nie ustąpią one w ciągu pierwszych 3 miesięcy zażywania leku - skonsultuj się z lekarzem.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie przyjęłaś tabletki o stałej porze, zażyj ją jak najszybciej - jeśli minęło mniej niż 24 godziny od momentu, gdy powinna być przyjęta, ochrona antykoncepcyjna jest zachowana. Jeżeli zaś minęło więcej niż 24 godziny, postępuj zgodnie z zawartym w ulotce schematem - jest on zależny od dnia cyklu, w którym doszło do pominięcia dawki leku.

Jeśli w trakcie stosowania leku zdarzą się wymioty (do 2 godzin po przyjęciu tabletki) lub ciężka biegunka - przeczytaj dokładnie w ulotce co zrobić, by ochrona antykoncepcyjna została zachowana.

Poinformuj lekarza, jeżeli pojawią się jakiekolwiek dodatkowe czynniki ryzyka dla zakrzepicy (np. zaczniesz palić papierosy, przybierzesz znacznie na wadze, czeka Cię operacja, itp.)

Czy mogę łączyć Zoely z innymi lekami?

Wiele leków może wpływać na działanie preparatu Zoely, dlatego poinformuj ginekologa o wszystkich stosowanych lekach. Nie zapomnij również o informowaniu pozostałych lekarzy o tym, że zażywasz tabletki antykoncepcyjne.

Do leków zmniejszających skuteczność antykoncepcyjną Zoely należą m.in.:

  • leki przeciwpadaczkowe,
  • niektóre antybiotyki,
  • leki przeciwwirusowe (w szczególności stosowane w zakażeniach wirusem HIV oraz wirusem WZW typu C),
  • wyciąg z dziurawca.

W celu uzyskania szczegółowych informacji warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli przyjmowanie któregoś z tych leków jest konieczne, należy zastosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Istnieją również leki, które przyjmowane razem z Zoely mogą z kolei powodować zwiększenie stężenia hormonów, co zwiększa ryzyko działań niepożądanych - zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. Do leków takich należy np. lek przeciwgrzybiczy ketokonazol.

Zoely znacznie osłabia działanie leku przeciwpadaczkowego lamotryginy.

Czy mogę łączyć Zoely z alkoholem?

Alkohol nie wpływa bezpośrednio na skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jednak w przypadku spożycia alkoholu może dojść do sytuacji, które zakłócą działanie leku, np. jeżeli wystąpią wymioty mniej niż 2 godziny po zażyciu doustnej tabletki antykoncepcyjnej, czy też zwyczajnie zapomnimy o przyjęciu leku o odpowiedniej porze. Z tego powodu zachowaj ostrożność, jeśli planujesz spożywać alkohol podczas stosowania Zoely.

Warto również mieć na uwadze, że według niektórych badań, w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej wypływ alkoholu na organizm może być zwiększony (silniejsze działanie, dłuższy okres eliminacji).

Czy po zastosowaniu Zoely mogę prowadzić pojazdy?

Tak, gdyż lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Czy mogę stosować Zoely będąc w ciąży?

Leku nie można stosować w ciąży. Jeśli zajdziesz w ciążę w trakcie zażywania Zoely, jak najszybciej odstaw preparat. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, w której lek zażywany był nieświadomie - nie wiedząc jeszcze, że jest się w ciąży - nie powinno się to odbić negatywnie na rozwijającym się zarodku, gdyż badana nie wykazały szkodliwego wpływu na płód we wczesnym okresie ciąży.

Czy po zastosowaniu Zoely mogę karmić piersią?

Lek nie jest zalecany do stosowania w trakcie karmienia piersią. Stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych może wiązać się ze zmniejszeniem ilości wytwarzanego pokarmu oraz zmianą składu mleka kobiecego. Dlatego podczas karmienia najlepiej zastosować inną metodę antykoncepcji.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Zoely?

Do najczęściej pojawiających się działań niepożądanych należą:

  • trądzik,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zmniejszenie popędu płciowego,
  • depresja (obniżenie nastroju),
  • zmiany nastroju,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • ból piersi,
  • ból miednicy,
  • przyrost masy ciała.

Rzadziej zdarzają się m.in. obrzęki, nadmierne pocenie, łysienie, swędzenie skóry, ból podczas stosunku, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Pełna lista dotychczas opisanych działań niepożądanych znajduje się w ulotce leku.

Zakrzepica naczyń żylnych lub tętniczych jest wymieniona jako działanie niepożądane występujące rzadko, jednak szansa jego pojawienia się wzrasta, gdy występują równocześnie czynniki ryzyka. W przypadku zaobserwowania objawów zakrzepicy, natychmiast zgłoś się do lekarza. W ulotce leku wymieniona jest bardzo szczegółowa lista możliwych symptomów choroby zakrzepowej (np. obrzęk i zmiany w obrębie kończyny dolnej, nagły kaszel i duszności, ból w klatce piersiowej, zaburzenia neurologiczne).

Po pomoc medyczną zgłoś się także w przypadku zaobserwowania objawów ciężkiej reakcji alergicznej (szczególnie obrzęku w okolicy twarzy).

Długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka jajnika czy nowotworu wątroby.

Skład Zoely

  • substancje czynne (zawarte tylko w białych tabletkach): 2,5 mg octanu nomegestrolu i 1,5 mg estradiolu;
  • substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, talk, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, makrogol 3350; w żółtych tabletkach placebo dodatkowo żółty i czarny tlenek żelaza.

Jak przechowywać Zoely?

  • Producent nie podaje specjalnych zaleceń co do temperatury przechowywania leku Zoely. Należy więc trzymać go w temperaturze pokojowej (do 25°C), z dala od źródeł ciepła.
  • Lek przechowuje się w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.
  • Lek musi znajdować się poza zasięgiem dzieci.

Źródła

  • Ulotka oraz charakterystyka produktu leczniczego Zoely.
  • Zoely: a new combined oral contraceptive. Drug and Therapeutics Bulletin, 2014;52:90-93.
  • Leonard, Jayne. "What to know about birth control and alcohol." Medical News Today. MediLexicon, Intl., 26 Jun. 2018. Web.

Skład Zoely

  • substancje czynne (zawarte tylko w białych tabletkach): 2,5 mg octanu nomegestrolu i 1,5 mg estradiolu;
  • substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, talk, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna, alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, makrogol 3350; w żółtych tabletkach placebo dodatkowo żółty i czarny tlenek żelaza.

Kto może wystawić receptę na Zoely?

Lekarze
Pielęgniarki samodzielnie
Znajduje się na liście produktów, do których samodzielnego ordynowania uprawnione są pielęgniarki

Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach magisterskich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Pielęgniarki w ramach kontynuacji leczenia
Nie jest środkiem psychotropowym
Nie jest środkiem odurzającym
Nie jest środkiem bardzo silnie działającym
Nie jest lekiem recepturowym
Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
Nie jest to import docelowy
Pielęgniarka może przepisać środki antykoncepcyjne na 120 dni stosowania w przypadku recepty elektronicznej i 60 dni w przypadku papierowej

Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach min. licencjackich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Farmaceuci w przypadku zagrożenia zdrowia
Nie jest środkiem psychotropowym
Nie jest środkiem odurzającym
Nie jest lekiem recepturowym
Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
Nie jest wyrobem medycznym
Nie jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia
Nie jest to import docelowy

Farmaceuci mogą wystawiać recepty tylko w przypadku potrzeby (zagrożenie zdrowia). Nie próbuj żądać w aptece recepty, aby uniknąć wizyty u lekarza lub gdy on odmówił wystawienia recepty. W przypadku recept farmaceutycznych odpłatność wyniesie 100%, tj. bez zniżki refundacyjnej.

Jeśli jesteś farmaceutą, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Wystawiasz recepty w gabinet.gov.pl? Zainstaluj nakładkę GdziePoLek dla Chrome, aby widzieć szczegóły produktu i jego dostępność.
Zobacz
w Chrome Web Store

Ostatnie wiadomości o Zoely

Brak wiadomości w ostatnim czasie.

Powiadom o nowej informacji.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Najnowsze pytania o Zoely

Dostępność Zoely w aptekach

Wszystkie opakowania Zoelyw 51% aptek
28 tabletek = 1 zestaww 33% aptek
Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Najnowsze filmy

;