---Wolt Drive - produkty

Trogran, cena i dostępność w aptekach w Polsce

lek na receptę, tabletki powlekane,

Klopidogrel (clopidogrel)

, Glenmark

Dawka:

75 mg
brak ofert

Opakowanie:

28 tabletek
w 0% aptek

Koszyk:

 Pokaż mapę 
---Wolt Drive - produkty

Więcej informacji o Trogran

Trogran jest lekiem przeciwpłytkowym stosowany w celu zapobiegania zakrzepom krwi u pacjentów, którzy przebyli zawał serca, udar mózgu lub mają problemu związane z krążeniem obwodowym. Działa poprzez hamowanie patologicznej agregacji płytek krwi, powodującej w.w. schorzenia.

więcej: Stosowanie Trogran, skutki uboczne i interakcje Trogran

Jak działa Trogran?

Lek zawiera w swoim składzie substancję o nazwie klopidogrel w dawce 75 mg. Wspomniana substancja jest prolekiem, co oznacza że swoją aktywną formę uzyskuje w wyniku przemian w organizmie człowieka. Jeden z produktów takiej przemiany tzw. czynny metabolit, który hamuje agregację płytek krwi w skutek modyfikacji specjalnego receptora niezbędnego w przebiegu procesu krzepnięcia krwi. Wiele jednak zależy od zmienności osobniczej pacjenta. Niektórzy ludzie nie metabolizują klopidogrelu do jego postaci aktywnej, u takich pacjentów lek nie działa właściwie, a pacjenci tacy mogą być obciążeni wyższym ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Sytuacja nie jest patowa ponieważ istnieją testy do identyfikacji ludzi, którzy mają problemów ze zmianą klopidogrelu w aktywną postać. Porozmawiaj z lekarzem o ewentualnej konieczności i możliwości wykonania testu. Jeśli okaże się, że masz trudności w konwersji klopidogrelu, lekarz może zmienić dawkę leku lub zastąpić go innym.
Meritum działania przeciwagregacyjnego leku umożliwia stosowanie go u pacjentów z miażdżycą, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, u osób po zawale serca i udarze mózgu, a także u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym (znaczne upośledzenie lub ustanie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych. Klopidogrel, w porównaniu z ASA (kwas acetylosalicylowy), znacząco zmniejsza częstość występowania nowych incydentów niedokrwiennych (zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny i śmierć z przyczyn naczyniowych) zaobserwowano względne zmniejszenie ryzyka o 8,7%, co oznacza – na każdych 1000 pacjentów leczonych przez 2 lata klopidogrelem – ochronę do 10 dodatkowych pacjentów przed wystąpieniem nowego incydentu niedokrwienia. Jest to o tyle istotne, że każdy kolejny zawał, udar lub zator jest obciążony coraz większym ryzykiem zgonu.

Nie używaj Trogran, jeśli:

  • masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą,
  • masz czynne krwawienie np. z przewodu pokarmowego (wrzody żołądka/dwunastnicy). Jeżeli wystąpią u ciebie krwawienia lub samoistne siniaki poinformuj o tym lekarza ponieważ podczas stosowania klopidogrelu istnieje ryzyko wystąpienia krwawień oraz hematologicznych działań niepożądanych i może zajść potrzeba wykonania badań morfologicznych krwi.
  • istnieje konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.
  • doświadczenie terapeutyczne dotyczące stosowania klopidogrelu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i ciężką niewydolnością wątroby jest ograniczone. Dlatego należy poinformować lekarz o chorobach towarzyszących (jeśli takie występują) i zachować ostrożność w przypadku stosowania Trogranu u tych pacjentów.
  • Na co zwrócić uwagę przed użyciem Trogran?

    Szczególnie istotna jest dla lekarza informacja wszystkich lekach jakie stosujesz, nawet doraźnych, którymi leczysz ból głowy. Jest to istotne aby nie dopuścić do wzmocnienia działania przeciwzakrzepowego Trogranu (możliwe krwawienie wewnątrzczaszkowe) lub nie zablokować/przedłużyć działania leku w wyniku zmiany metabolizmu wątrobowego.

    Jak stosować Trogran?

    Dawkowanie ustala lekarz. Następnie najczęściej stosuje się 1 tabletkę 75 mg na dobę o tej samej porze, w trakcie posiłków lub między nimi. Powtarzane dawki 75 mg na dobę powodują od pierwszego dnia znaczne zahamowanie agregacji płytek, które stopniowo narasta i osiąga stan równowagi między dniem 3 a dniem 7. Takie dane kliniczne dotyczą stosowania leku u ludzi rasy białej. Enzym aktywujący klopidogel do aktywnego metabolitu wykazuje dużą zmienność rasową.

    Jeśli zażyjesz większą dawkę leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem. Istnieje zwiększone ryzyko krwawień. Jeśli pominiesz jedną dawkę leku i nie minęło 12 godzin od stałej pory stosowania,należy przyjąć ją jak najszybciej. Jeśli minęło 12 godzin należy przyjąć ją ostałej porze. Nie wolno stosować podwójnej dawki leku jednorazowo! 

    Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Trogran?

    Szczególnie istotna jest dla lekarza informacja wszystkich lekach jakie stosujesz, nawet doraźnych, którymi leczysz ból głowy. Jest to istotne aby nie dopuścić do wzmocnienia działania przeciwzakrzepowego Trogranu (możliwe krwawienie wewnątrzczaszkowe) lub nie zablokować/przedłużyć działania leku w wyniku zmiany metabolizmu wątrobowego.

    Czy mogę łączyć Trogran z innymi lekami?

    Część leków pomimo, że nie wpływa na mechanizm działania samego Trogranu, to w swoim działaniu może wzmacniać działanie klopidogrelu. Taki przypadek występuje przy jednoczesnym stosowanie klopidogrelu i doustnych leków przeciwzakrzepowych np. ASA (kwas acetylosalicylowy), NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzalane np. ibuprofen, naproxen), leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny np: paroxetyna, fluwoxamina, sertralina), czy też heparynę podawaną w iniekcjach. Leki te nie modyfikują działania Trogranu, ale nasilają hamowanie agregacji (zlepiania się) płytek. Interakcja między klopidogrelem i w.w. grupami leków może prowadzić do zwiększenia ryzyka krwawienia, dlatego jednoczesne stosowanie należy podejmować ostrożnie. Ważne jest dla pacjenta, że jednoczesne stosowanie Aspiryny w stanach przeziębienia dwa razy na dobę przez jeden dzień jest możliwe i nie zwiększała to znacząco wydłużenia czasu krwawienia wywołanego przyjmowaniem klopidogrelu. Warto więc korzystać z tej informacji, w szczególności, że w badaniu klinicznym, przeprowadzonym u zdrowych ochotników, jednoczesne podawanie klopidogrelu i naproksenu (NLPZ) zwiększało utajoną utratę krwi z przewodu pokarmowego. Jednak z powodu braku badań interakcji z innymi NLPZ nie jest obecnie jasne, czy istnieje zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego podczas stosowania wszystkich NLPZ. 

    Drugi typ interakcji wynika z wpływu innych substancji na miejsce aktywacji klopidogrelu w wątrobie. Dlatego jednoczesne stosowanie leków hamujących enzymy wątrobowe może zmniejszać stężenie czynnego metabolitu klopidogrelu, co przekłada się na obniżenie skuteczności antyagregacyjnej Trogranu.

    Czy po zastosowaniu Trogran mogę prowadzić pojazdy?

    Lek prawdopodobnie nie wypływa na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługiwania narzędzi lub maszyn.

    Czy mogę stosować Trogran będąc w ciąży?

    Z uwagi na brak danych klinicznych dotyczących stosowania klopidogrelu u kobiet w okresie ciąży, nie zaleca się stosowania klopidogrelu w okresie ciąży. W literaturze zostały opisane przypadki stosowania klopidogrelu w okresie ciąży, bez komplikacji aż do rozwiązania przez cesarskie cięcie. Dzieci urodziły się zdrowe. W badaniach na zwierzętach nie wykazano bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka lub płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy.

    Czy po zastosowaniu Trogran mogę karmić piersią?

    Lekarz poinformuje Cię czy możesz karmić piersią w trakcie kuracji lekiem Trogran.

    Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Trogran?

    Powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia gorączki,zaobserwowania u siebie objawów zakażenia, lub jeśli będziesz czuł skrajne zmęczenie - objawy te towarzyszą zmniejszeniu się liczby niektórych krwinek, a także w przypadku objawów niewydolności wątroby (zażółcenie skóry, białek ocznych) jak i w przypadku reakcji alergicznych (wysypka, świąd, obrzęk). 

    Najczęściej występują:

    • różnego rodzaju krwawienia,
    • bóle brzucha, niestrawność, zgaga, wymioty, nudności,
    • zaburzenia w morfologii krwi

     Rzadziej pojawiają się m.in.

    • zawroty głowy pochodzenia błędnikowego,
    • żółtaczka,
    • bardzo silne bóle brzucha,
    • dezorientacja,
    • bóle mięśniowe,
    • zaburzenia smaku. 

    Skład Trogran

    Substancją czynną leku jest klopidogrel, a każda tabletka zawiera go 75 mg klopidogrelu.

    Substancje pomocnicze swoim działaniem nie wywierają wpływu farmakologicznego na organizm chorego, ani nie wchodzą w niepożądane reakcje wpływające na trwałość leku. Substancje pomocnicze w przeciwieństwie do czynnych stanowią tę część składników leku, która nie bierze udział w poprawie jego stanu, ale może ułatwiać przyjęcie leku. Substancje takie mają właściwości wypełniające i adsorbujące, wiążące, powlekające, poślizgowe, poprawiające smak i zapach i zwiększające lepkość; w zależności od postaci leku. Warto tu zwrócić uwagę na ewentualną zawartość składników, na które możemy być uczuleni, lub które są niewskazane, jak np. laktoza (lub inny cukier) u pacjentów z cukrzycą.

    Jak przechowywać Trogran?

    Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie wolno stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Za termin ważności uważany jest ostatni dzień miesiąca, który został podany na opakowaniu. Leków nie zależy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, które nie są już potrzebne. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

    Źródła

    • Charakterystyka Produktu Leczniczego leku Trogran
    • http://www.drugs.com,
    • http://www.drugsdb.com/rx/plavix/plavix-during-pregnancy-breastfeeding/
    • http://www.fda.gov

    Skład Trogran

    Substancją czynną leku jest klopidogrel, a każda tabletka zawiera go 75 mg klopidogrelu.

    Substancje pomocnicze swoim działaniem nie wywierają wpływu farmakologicznego na organizm chorego, ani nie wchodzą w niepożądane reakcje wpływające na trwałość leku. Substancje pomocnicze w przeciwieństwie do czynnych stanowią tę część składników leku, która nie bierze udział w poprawie jego stanu, ale może ułatwiać przyjęcie leku. Substancje takie mają właściwości wypełniające i adsorbujące, wiążące, powlekające, poślizgowe, poprawiające smak i zapach i zwiększające lepkość; w zależności od postaci leku. Warto tu zwrócić uwagę na ewentualną zawartość składników, na które możemy być uczuleni, lub które są niewskazane, jak np. laktoza (lub inny cukier) u pacjentów z cukrzycą.

    Kto może wystawić receptę na Trogran?

    Lekarze
    Pielęgniarki samodzielnie
    Znajduje się na liście produktów, do których samodzielnego ordynowania uprawnione są pielęgniarki

    Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach magisterskich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

    Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

    Pielęgniarki w ramach kontynuacji leczenia
    Nie jest środkiem psychotropowym
    Nie jest środkiem odurzającym
    Nie jest środkiem bardzo silnie działającym
    Nie jest lekiem recepturowym
    Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
    Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
    Nie jest to import docelowy

    Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach min. licencjackich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

    Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

    Farmaceuci w przypadku zagrożenia zdrowia
    Nie jest środkiem psychotropowym
    Nie jest środkiem odurzającym
    Nie jest lekiem recepturowym
    Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
    Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
    Nie jest wyrobem medycznym
    Nie jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia
    Nie jest to import docelowy

    Farmaceuci mogą wystawiać recepty tylko w przypadku potrzeby (zagrożenie zdrowia). Nie próbuj żądać w aptece recepty, aby uniknąć wizyty u lekarza lub gdy on odmówił wystawienia recepty. W przypadku recept farmaceutycznych odpłatność wyniesie 100%, tj. bez zniżki refundacyjnej.

    Jeśli jesteś farmaceutą, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

    Wystawiasz recepty w gabinet.gov.pl? Zainstaluj nakładkę GdziePoLek dla Chrome, aby widzieć szczegóły produktu i jego dostępność.
    Zobacz
    w Chrome Web Store

    Ostatnie wiadomości o Trogran

    Brak wiadomości w ostatnim czasie.

    Powiadom o nowej informacji.
    Inne wiadomości nie będą wysyłane.

    Dostępność Trogran w aptekach

    Wszystkie opakowania Trogranw 0% aptek
    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły związane z Trogran

    Najnowsze filmy

    ;