---Wolt Drive - produkty

Onglyza, cena i dostępność w aptekach w Polsce

lek na receptę, tabletki powlekane,

Saksagliptyna (saxagliptin)

, Astrazeneca

Dawka:

Opakowanie:

Koszyk:

 Pokaż mapę 
---Wolt Drive - produkty

Więcej informacji o Onglyza

Doustny lek przeciwcukrzycowy stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu II, u których do opanowania choroby nie wystarcza stosowanie jednego leku przeciwcukrzycowego, diety i ćwiczenia fizycznych.

więcej: Stosowanie Onglyza, skutki uboczne i interakcje Onglyza

Jak działa Onglyza?

Lek Onglyza ma za zadanie obniżać stężenie cukru we krwi pacjenta, dzięki blokowaniu rozkładu hormonów zwanych inkretynami. Hormony inkretynowe są uwalniane przez organizm, po spożyciu pokarmu, a ich zadaniem jest pobudzanie trzustki do wytwarzania insuliny. Gdy ich rozkład jest zablokowany trzustka produkuje więcej insuliny, w odpowiedzi na podwyższony poziom cukru we krwi. Gdy stężenie cukru we krwi jest niskie, lek nie działa. Ten preparat przeciwcukrzycowy hamuje wytwarzanie glukagonu (substancji, która zwiększa produkcję cukru przez wątrobę). Normalizacja wydzielania insuliny i glukagonu, umożliwia utrzymanie poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie, stężenie glukozy we krwi na czczo i po posiłku jest obniżone. Dzięki temu lek zmniejsza ryzyko powikłań, które często występują u pacjentów z cukrzycą. 

Ten medykament stosowany jest w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z insuliną.

Nie używaj Onglyza, jeśli:

  • jesteś uczulony na saksagliptynę (substancję czynną) lub którykolwiek ze składników leku,
  • chorujesz na cukrzycę typu I,
  • wystąpiła u Ciebie kwasica cukrzycowa.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Onglyza?

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu oraz w trakcie leczenia zalecana jest kontrola czynności nerek. U chorych z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, a także u chorych ze schyłkową niewydolnością nerek poddawanych hemodializom lub dializom otrzewnowym konieczne jest, aby lekarz indywidualnie dostosował dawkowanie. Należy zastosować szczególną ostrożność przed zastosowaniem tego leku u pacjentów przyjmujących inne leki przeciwcukrzycowe np. pochodne sulfonylomocznika lub insulinę, ze względu na ryzyko zbyt dużego obniżenia poziomu cukru we krwi. 

Również pacjenci z chorobami trzustki, z kamieniami żółciowymi, uzależnieni od alkoholu, z wysokim stężeniem triglicerydów we krwi lub z kwasicą ketonową w przebiegu choroby, muszą rozważyć wraz z lekarzem bezpieczeństwo stosowania tego leku, w ich indywidualnym przypadku. 

Stosowanie tego leku u dzieci i młodzieży, poniżej 18 roku życia, nie jest wskazane. 

Jak stosować Onglyza?

Dawkowanie leku jest dobierane indywidualnie do każdego pacjenta, dlatego stosuj go zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Lek Onglyza przyjmuje się raz na dobę, o dowolnej, stałej porze. Tabletkę można przyjąć na czczo lub w trakcie posiłku. Zalecana dawka to 5 mg. Dawka może być zmniejszona do 2,5 mg u pacjentów z zaburzoną funkcją nerek. 

Tabletkę połykaj w całości, popijając ją wodą. 

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Onglyza?

Aby terapia była skuteczna pamiętaj o przestrzeganiu diety cukrzycowej i regularnej aktywności fizycznej.

Pacjenci z cukrzycą muszą przywiązywać dużą uwagę do pielęgnacji skóry, ponieważ są oni bardziej podatni na jej schorzenia. Jeżeli po rozpoczęciu stosowania leku Onglyza pojawią się nowe owrzodzenia skóry luz pęcherze, może być to związane z działaniem ubocznym tego preparatu. W takiej sytuacji skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. 

Jeżeli zapomniałeś zażyć lek o określonej porze, przyjmij go od razu, gdy tylko sobie przypomnisz. Nie zmieniaj pory przyjęcia kolejnej dawki, lecz weź następną o zwykłej porze. W przypadku przypomnienia sobie o pominiętej dawce, gdy zbliża się już czas przyjęcia następnej tabletki, pomiń przyjęcie opuszczonej dawki. Nigdy nie podwajaj zaleconej ilości leku, nawet gdy pominąłeś przyjęcie tabletki. 

Lek może być odstawiony tylko na zlecenie lekarza.

Czy mogę łączyć Onglyza z innymi lekami?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Onglyza poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmujesz, także o tych zakupionych bez recepty.

Glikokortykosteroidy podawane doustnie i miejscowo, oraz leki pobudzające receptory beta-2-andrenergiczne (stosowane w leczeniu astmy) podwyższają stężenie glukozy we krwi.

Ponadto zastosowanie popularnych leków moczopędnych (diuretyki pętlowe) np. furosemid, może zaburzać czynność nerek i zwiększać ryzyko kwasicy mleczanowej, która u cukrzyków powoduje wysoką - 50% śmiertelność.

Odwrotnie organizm reaguje na inhibitory konwertazy angiotensyny (stosowane w leczeniu nadciśnienia i chorób serca), ponieważ te z kolei mogą obniżać poziom glukozy we krwi. Dlatego pacjent przyjmujący lek Onglyza łącznie z wymienionymi lekami, powinien częściej mierzyć poziom glukozy we krwi i w razie potrzeby dostosować z lekarzem dawkę leku.

Koniecznie poinformuj lekarza, jeśli przyjmujesz preparaty stosowane w leczeniu:

  • padaczki i długotrwającego bólu (karbamazepina, fenytoina, fenobarbital),
  • zapaleń różnych narządów (leki steroidowe),
  • nadciśnienia (diltiazem)
  • gruźlicy (ryfampicyna),grzybicy (ketokonazol).

Pamiętaj o konsultacji z lekarzem, także wtedy gdy nowe leki zostały wprowadzone już podczas trwania terapii lekiem Onglyza.

Czy po zastosowaniu Onglyza mogę prowadzić pojazdy?

Lek Onglyza może wywoływać zawroty głowy. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy niepożądane, nie prowadź pojazdu. Ten preparat, szczególnie gdy stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, może wywoływać nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi, czego objawem mogą być zaburzenia koncentracji i widzenia

Czy mogę stosować Onglyza będąc w ciąży?

Lek nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży ze względu na brak wystarczających badań. Jeśli planujesz ciąże lub jesteś w ciąży, skontaktuj się z lekarzem w celu dokonania zmian w terapii przeciwcukrzycowej. 

Czy po zastosowaniu Onglyza mogę karmić piersią?

Lek nie może być przyjmowany przez karmiące matki, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących przenikania substancji czynnej do mleka. 

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Onglyza?

Ten terapeutyk przyjmowany jest w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. W zależności od zastosowanego połączenia leków, mogą występować różne działania niepożądane.

  • W połączeniu z metforminą:
    • Często występują: zakażenia górnych dróg oddechowych, układu moczowego, żołądka, jelit, zapalenie zatok, bóle głowy, wymioty, niestrawność.
    • Rzadziej występują: zaburzenia erekcji, bóle stawów.
  • W połączeniu z sulfonylomocznikiem:
    • Często występują: zbyt duże obniżenie poziomu cukry we krwi, zakażenia górnych dróg oddechowych, układu moczowego, żołądka, jelit, zapalenie zatok, bóle głowy, wymioty.
    • Rzadziej występują: niewłaściwy poziom tłuszczów we krwi, osłabienie.
  • Lek stosowany samodzielnie:
    • Często występują zawroty głowy.
    • Rzadziej występują: zmniejszenie ilości białych krwinek, wysypka, nadwrażliwość skóry.

Skład Onglyza

Substancją czynną jest saksagliptyna w dawce 5 mg lub 2,5 mg. 

Substancje pomocnicze: laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, karmoksymetyloskrobia sodowa (typu A) i stearynian magnezu, żelaza tlenek czerwony (E172), szelak, indygotyna (E132).

Jak przechowywać Onglyza?

Lek przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci, w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem i wilgocią. 

Źródła

1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - Charakterystyki Produktów Leczniczych (http://leki.urpl.gov.pl/).

2. PubMed - Biblioteka Medycyny Narodowego Instytutu Zdrowia USA (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed).

Skład Onglyza

Substancją czynną jest saksagliptyna w dawce 5 mg lub 2,5 mg. 

Substancje pomocnicze: laktoza bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, karmoksymetyloskrobia sodowa (typu A) i stearynian magnezu, żelaza tlenek czerwony (E172), szelak, indygotyna (E132).

Kto może wystawić receptę na Onglyza?

Lekarze
Pielęgniarki samodzielnie
Znajduje się na liście produktów, do których samodzielnego ordynowania uprawnione są pielęgniarki

Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach magisterskich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Pielęgniarki w ramach kontynuacji leczenia
Nie jest środkiem psychotropowym
Nie jest środkiem odurzającym
Nie jest środkiem bardzo silnie działającym
Nie jest lekiem recepturowym
Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
Nie jest to import docelowy

Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach min. licencjackich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Farmaceuci w przypadku zagrożenia zdrowia
Nie jest środkiem psychotropowym
Nie jest środkiem odurzającym
Nie jest lekiem recepturowym
Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
Nie jest wyrobem medycznym
Nie jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia
Nie jest to import docelowy

Farmaceuci mogą wystawiać recepty tylko w przypadku potrzeby (zagrożenie zdrowia). Nie próbuj żądać w aptece recepty, aby uniknąć wizyty u lekarza lub gdy on odmówił wystawienia recepty. W przypadku recept farmaceutycznych odpłatność wyniesie 100%, tj. bez zniżki refundacyjnej.

Jeśli jesteś farmaceutą, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Wystawiasz recepty w gabinet.gov.pl? Zainstaluj nakładkę GdziePoLek dla Chrome, aby widzieć szczegóły produktu i jego dostępność.
Zobacz
w Chrome Web Store

Ostatnie wiadomości o Onglyza

2021-09-20

AstraZeneca podjęła decyzję biznesową o zakończeniu dystrybucji leku Onglyza. Firma poinformowała o tym fakcie także Prezesa URPL. Lek będzie dostępny w aptekach wyłącznie do wyczerpania zapasów.

Powiadom o nowej informacji.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Najnowsze pytania o Onglyza

Kategorie Onglyza

Dostępność Onglyza w aptekach

Wszystkie opakowania Onglyzaw 0% aptek
14 tabletekw 0% aptek
Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły związane z Onglyza

Najnowsze filmy

;