---Wolt Drive - produkty

Loratadyna, cena i dostępność w aptekach w Polsce

produkt dostępny bez recepty, tabletki,

Loratadyna (loratadine)

, Galena

Dawka:

10 mg

Opakowanie:

10 tabletek
w 1% aptek

Koszyk:

Więcej informacji o Loratadyna

Loratadyna to tabletki przeznaczone do stosowania w celu łagodzenia objawów alergii, przeznaczone do leczenia m.in. w alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa, objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Wywiera działanie przeciwhistaminowe blokując receptor histaminowy H1. Preparat zawierający substancję czynną loratadynę, która odpowiada za jego działanie terapeutyczne.

więcej: Stosowanie Loratadyna, skutki uboczne i interakcje Loratadyna

Jak działa Loratadyna?

Substancja czynna preparatu – loratadyna jest długo działającym lekiem przeciwhistaminowym drugiej generacji. Farmakologicznie jest to wybiórczy antagonista receptorów histaminowych typu H1, zlokalizowanych poza ośrodkowym układu nerwowym, czyli obwodowo. Ma to zasadnicze znaczenie wobec zminimalizowania działań niepożądanych takich jak: senność, nadmierne uspokojenie, opóźnione reakcje psychomotoryczne. W zalecanych dawkach nie wykazuje działania hamującego czynność ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego też nie powoduje nadmiernego uspokojenia, upośledzenia funkcji poznawczych, ani sprawności psychomotorycznej, jak antyhistaminiki pierwszej generacji. Wykazano, że loratadyna posiada niewielkie działanie rozszerzające oskrzela. Dzieje się to poprzez blokadę skurczu oskrzeli wywołanego histaminą u astmatyków. Opisywany lek może również zmniejszać skurcz wysiłkowy oskrzeli. Po podaniu doustnym terapeutyk ulega tzw.efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę. Oznacza to, iż substancja czynna leku – loratadyna, zostanie częściowo, wstępnie zmetabolizowana w wątrobie. Proces ten powoduje nieznaczne zmniejszenie dostępności biologicznej leku, a więc także siłę jego działania farmakologicznego. W procesie właściwego metabolizmu, czyli po wchłonięciu do krwioobiegu, loratadyna ulega metabolizmowi w wątrobie do aktywnego farmakologicznie metabolitu – desloratadyny. Działanie leku pojawia się po około 30 minutach od podania doustnego. Czas, po którym loratadyna wchłonie się całkowicie, wynosi 1,5 h. Już wtedy wykazuje działanie przeciwhistaminowe. Natomiast czas po, którym osiągamy maksymalną siłę działania leku, to 3,5 h. Jest to wynikiem wspomnianej wcześniej przemiany loratadyny do silniejszego metabolitu- desloratadyny. Działanie leku utrzymuje się ok. 24 h. 

Nie używaj Loratadyna, jeśli:

Nie należy stosować leku w przypadku ciąży oraz nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, w tym laktozę. Przeciwwskazaniem jest w tym drugim przypadku istnienie choroby zwanej dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.Zachowaj ostrożność, jeżeli ostatnie badanie EKG wskazywało wydłużony odcinek QT, lub leczysz się z powodu częstoskurczu komorowego, fachowo określanego jako torsade de pointes.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Loratadyna?

Przed zastosowaniem leku z loratadyną, należy przeczytać ulotkę, aby upewnić się, że nie jest on przeciwwskazany w Twoim przypadku, oraz aby uchronić się przed ewentualnymi działaniami niepożądanymi. Warto również zwrócić uwagę na substancje pomocnicze zawarte w preparacie – mogą one niekiedy także powodować niepożądane reakcje uosób szczególnie wrażliwych.

Jak stosować Loratadyna?

Lek należy stosować doustnie po posiłku. Nie jest to jednak bezwarunkowa konieczność. Jeżeli Loratadyna zostanie przyjęta na czczo, to czas od przyjęcia leku, do maksymalnego działania terapeutycznego wydłuży się, gdyż loratadyna lepiej wchłania się z pokarmem. Nie może być to jednak argument to stosowania leku podczas posiłku. Pamiętaj, że wzrost wchłaniania powoduje wzrost dawki leku, jeżeli występuje przy tym niewydolność wątroby (nawet niezdiagnozowana) to możesz doprowadzić do zatrucia lekiem.Dawka dla dorosłych i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg, to 1 tabletka raz na dobę. U dzieci o masie ciała do 30 kg, należy stosować pół tabletki raz na dobę. Pamiętaj, że nie możesz zastosować leku u dzieci poniżej 2 roku życia (nie ustalona skuteczność i bezpieczeństwo). Wynika to, ze zmniejszonej aktywności enzymów wątrobowych. Upraszczając, wątroba nie radzi sobie jeszcze z szybkim i efektywnym metabolizmem, co może doprowadzić do zatrucia lekiem.U chorych z niewydolnością wątroby lek stosuje się w mniejszej dawce początkowej i modyfikuje ją w trakcie leczenie, dlatego przed przyjęciem leku niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie. U pacjentów z zaburzeniami pracy nerek modyfikacja dawkowania nie jest konieczna. 

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Loratadyna?

Należy zachować ostrożność u chorych z niewydolnością wątroby, a także u osób z nadwrażliwością na loratadynę. Lek należy odstawić na 48 godzin przed wykonaniem skórnych testów alergicznych. Loratadyna może dać fałszywe ujemny  wynik badania. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku w przypadku współistniejącej niewydolności wątroby.

Czy mogę łączyć Loratadyna z innymi lekami?

Dowiedziono zwiększonego stężenia substancji czynnej preparatu – loratadyny oraz jej aktywnego metabolitu – desloratadyny w osoczu, w przypadku jej łącznego stosowania z lekiem zawierającym ketokonazol, erytromycynę ranitydynę, itrakonazol, klarytromycynę lub cymetydynę. Jednoczesne stosowanie nasila kardiodepresyjne działanie Loratadyny, powodując zmiany w zapisie EKG, ale tylko u pacjentów kardiologicznych. W przypadku pacjentów niekardiologicznych, nie zanotowano istotnych klinicznie zmian w zapisie elektrokardiograficznym.

Czy po zastosowaniu Loratadyna mogę prowadzić pojazdy?

Nie zaobserwowano wpływ substancji czynnej leku - loratadyny na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W obiektywnych testach wykazano, że lek nie wywiera znaczącego wpływu na czynność ośrodkowego układu nerwowego. Oznacza to, że pacjenci mogą prowadzić pojazdy mechaniczne i wykonywać zadania wymagające koncentracji. W bardzo rzadkich sytuacjach, może zdarzyć się nietypowa reakcja na lek. Wówczas zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji na produkt zanim pacjent zacznie prowadzić pojazd lub urządzenie mechaniczne.  

Czy mogę stosować Loratadyna będąc w ciąży?

Badania przedkliniczne, a więc przeprowadzone na ciężarnych zwierzętach nie wskazały na istnienie ryzyka u płodu, jednak brak badań na kobietach ciężarnych przemawia za zastosowaniem leku jedynie w przypadku uzasadnionej konieczności oraz pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa. 

Czy po zastosowaniu Loratadyna mogę karmić piersią?

Substancja czynna opisywanego terapeutyku – loratadyna, przenika do pokarmu kobiecego. Z tego względu lek nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Loratadyna?

Działania niepożądane po zastosowaniu preparatu zawierającego loratadynę są bardzo rzadkie oraz krótkotrwałe. Są to zazwyczaj: bóle głowy, uczucie zmęczenia, senność, czy zwiększenie łaknienia.
Niezwykle rzadko występują nudności, suchość błon śluzowych jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, kołatanie serca, czy omdlenia.  

Skład Loratadyna

Każda tabletka zawiera 10 mg loratadyny oraz laktozę jednowodą, która jako substancja pomocnicza pełni rolę w procesie produkcji leku i nie wpływa na właściwości farmakologiczne leku.

Jak przechowywać Loratadyna?

Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli 15°C do 25°C.

Źródła

1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - Charakterystyki Produktów Leczniczych (http://leki.urpl.gov.pl/).

2. PubMed - Biblioteka Medycyny Narodowego Instytutu Zdrowia USA (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed).

Skład Loratadyna

Każda tabletka zawiera 10 mg loratadyny oraz laktozę jednowodą, która jako substancja pomocnicza pełni rolę w procesie produkcji leku i nie wpływa na właściwości farmakologiczne leku.

Ostatnie wiadomości o Loratadyna

Brak wiadomości w ostatnim czasie.

Powiadom o nowej informacji.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Najnowsze pytania o Loratadyna

Dostępność Loratadyna w aptekach

Wszystkie opakowania Loratadynaw 1% aptek

Ulotka produktu Loratadyna

Loratadyna
Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Loratadyna (szybki podgląd pliku PDF).
Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację
;