---Wolt Drive - produkty

Januvia, cena i dostępność w aptekach w Polsce

lek na receptę, tabletki powlekane,

Sitagliptyna (sitagliptin)

, Merck Sharp & Dohme

Dawka:

Opakowanie:

Zamienniki opakowania:

Koszyk:

0 aptek z Januvia na stanie w Polsce

Lokalizacja:

To opakowanie nie jest dostępne w żadnej współpracującej aptece w kraju.

Inne opakowania produktu są dostępne. Wybierz inne opakowanie.

 Pokaż mapę 
---Wolt Drive - produkty

Więcej informacji o Januvia

Januvia to lek dostępny na receptę w postaci tabletek. Substancją czynną preparatu jest sitagliptyna, należąca do doustnych leków przeciwcukrzycowych, przyczyniających się do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Preparat stosowany jest w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu II, u których do opanowania choroby nie wystarcza stosowanie diety i ćwiczenia fizyczne.

więcej: Stosowanie Januvia, skutki uboczne i interakcje Januvia

Jak działa Januvia?

Lek Januvia ma za zadanie obniżać stężenie cukru we krwi pacjenta, dzięki blokowaniu rozkładu hormonów zwanych inkretynami. Hormony inkretynowe są uwalniane przez organizm, po spożyciu pokarmu, a ich zadaniem jest pobudzanie trzustki do wytwarzania insuliny. Gdy ich rozkład jest zablokowany trzustka produkuje więcej insuliny w odpowiedzi na podwyższony poziom cukru we krwi. Gdy stężenie cukru we krwi jest niskie, lek nie działa. Ten preparat przeciwcukrzycowy hamuje wytwarzanie glukagonu (substancji, która zwiększa produkcję cukru przez wątrobę). Normalizacja wydzielania insuliny i glukagonu, umożliwia utrzymanie poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie, stężenie glukozy we krwi na czczo i po posiłku jest obniżone. Dzięki temu lek zmniejsza ryzyko powikłań, które często występują u pacjentów z cukrzycą. 

Ten preparat stosowany jest samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym z insuliną.

Nie używaj Januvia, jeśli:

  • jesteś uczulony na sitagliptynę (substancję czynną) lub którykolwiek ze składników leku,
  • chorujesz na cukrzycę typu I.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Januvia?

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu oraz w trakcie leczenia zalecana jest kontrola czynności nerek. U chorych z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, a także u chorych ze schyłkową niewydolnością nerek poddawanych hemodializom lub dializom otrzewnowym konieczne jest, aby lekarz indywidualnie dostosował dawkowanie. Należy zastosować szczególną ostrożność przed zastosowaniem tego leku u pacjentów przyjmujących inne leki przeciwcukrzycowe np. pochodne sulfonylomocznika lub insulinę, ze względu na ryzyko zbyt dużego obniżenia poziomu cukru we krwi. 

Również pacjenci z chorobami trzustki, z kamieniami żółciowymi, uzależnieni od alkoholu, z wysokim stężeniem triglicerydów we krwi lub z kwasicą ketonową w przebiegu choroby, muszą rozważyć wraz z lekarzem bezpieczeństwo stosowania tego leku, w ich indywidualnym przypadku. 

Stosowanie tego leku u dzieci i młodzieży, poniżej 18 roku życia, nie jest wskazane. 

Jak stosować Januvia?

Dawkowanie leku jest dobierane indywidualnie do każdego pacjenta, dlatego stosuj go zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek Januvia przyjmuje się raz na dobę, o dowolnej, stałej porze. Tabletkę można przyjąć na czczo lub w trakcie posiłku. Zwykle zalecana dawka to 100 mg. Dawka może być zmniejszona do 50 mg lub 25 mg u pacjentów z zaburzoną funkcją nerek. 

Maksymalne stężenie sitagliptyny we krwi uzyskiwane jest w ciągu 1–4 godzin po przyjęciu preparatu. Tabletkę połykaj w całości, popijając ją wodą. 

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Januvia?

Aby terapia była skuteczna pamiętaj o przestrzeganiu diety cukrzycowej i regularnej aktywności fizycznej. 

Jeżeli zapomniałeś zażyć lek o określonej porze, przyjmij go od razu, gdy tylko sobie przypomnisz. Nie zmieniaj pory przyjęcia kolejnej dawki, lecz weź następną o zwykłej porze. W przypadku przypomnienia sobie o pominiętej dawce, gdy zbliża się już czas przyjęcia następnej tabletki, pomiń przyjęcie opuszczonej dawki. Nigdy nie podwajaj zaleconej ilości leku, nawet gdy pominąłeś przyjęcie tabletki. 


Czy mogę łączyć Januvia z innymi lekami?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Januvia  poinformuj lekarza o wszystkich lekach, które aktualnie przyjmujesz, także o tych zakupionych bez recepty. Pamiętaj o konsultacji także wtedy gdy nowe leki zostały wprowadzone już podczas trwania terapii lekiem Januvia. 

Badania kliniczne tego preparatu wykazały, że ryzyko wystąpienia interakcji z innymi, jednocześnie przyjmowanymi lekami jest znikome. Niektóre substancje mogą być przetwarzane przez organizm w podobny sposób, a przez to ich działanie może być wzmocnione lub osłabione. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek, gdy lek Januvia podawany jest z pewnymi lekami przeciwgrzybicznymi (ketokonazol, itrakonazol), lekami stosowanymi w leczeniu HIV (rytonawir), antybiotykami (klarytromycyną).

Podczas łącznego stosowania preparatu Januvia i digoksyny zaobserwowano u pacjentów podwyższone stężenie digoksyny we krwi, w porównaniu z grupą kontrolną, nie przyjmującą leku Januvia. W celu uniknięcia zatrucia digoksyną, zaleca się monitorowanie poziomu digoksyny we krwi.

Czy po zastosowaniu Januvia mogę prowadzić pojazdy?

Lek Januvia może wywoływać zawroty głowy. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy niepożądane, nie prowadź pojazdu. Ten preparat, szczególnie gdy stosowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, może wywoływać nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi, czego objawem mogą być zaburzenia koncentracji i widzenia. 

Czy mogę stosować Januvia będąc w ciąży?

Lek nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży ze względu na brak wystarczających badań. Jeśli planujesz ciąże lub jesteś w ciąży, skontaktuj się z lekarzem w celu dokonania zmian w terapii przeciwcukrzycowej. 

Czy po zastosowaniu Januvia mogę karmić piersią?

Lek nie może być przyjmowany przez karmiące matki, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących przenikania substancji czynnej do mleka. 

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Januvia?

Przerwij przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, gdy zauważysz u siebie działania niepożądane, do których zalicza się: silny ból brzucha w rejonie żołądka, który może promieniować w kierunku pleców, nudności, wymioty. Objawy te mogą być wywołane zapaleniem trzustki. 

Natychmiast odstaw preparat gdy zauważysz reakcję alergiczną, która może objawiać się: pokrzywką, wysypką, pęcherzami, łuszczeniem się skóry, obrzękiem języka, twarzy lub gardła. 

Ten terapeutyk często przyjmowany jest w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. W zależności od zastosowanego połączenia leków, mogą występować różne działania niepożądane.

  • W połączeniu z metforminą:
    • Często występują: zbyt niskie stężenie cukru we krwi, nudności, wzdęcia, wymioty.
    • Rzadziej występują: zaparcia lub biegunka, ból żołądka, senność.
  • W połączeniu z sulfonylomocznikiem i metforminą:
    • Często występują: zbyt niskie stężenie cukru we krwi, zaparcia
  • W połączeniu z pioglitazonem:
    • Często występują: obrzęki kończyn górnych i dolnych, wzdęcia.
  • W połączeniu z pioglitazonem i metforminą:
    • Często występują: obrzęki kończyn górnych i dolnych.
  • W połączeniu z insuliną (z lub bez metforminy):
    • Często występuje grypa.
    • Rzadziej występuje suchość w ustach.
  • Lek stosowany samodzielnie:
    • Często występują: zbyt niski poziom cukru we krwi, infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy i gardła, uczucie zatkanego nosa, katar, zapalenie kości i stawów, bóle kończyn. 
    • Rzadziej występują: świąd, zawroty głowy, zaparcia, bóle mięśni.

Skład Januvia

Substancją czynną jest sitagliptyna w dawce 25 mg. 

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (E460), wapnia wodorofosforan bezwodny (E341), kroskarmeloza sodowa (E468), magnezu stearynian (E470b), sodu fumaran stearynowy, poli(alkohol winylowy), 65 makrogol 3350, talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172) oraz żelaza tlenek żółty (E172).

Jak przechowywać Januvia?

Lek przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci, w oryginalnym opakowaniu, w celu ochrony przed światłem i wilgocią. 

Źródła

1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - Charakterystyki Produktów Leczniczych (http://leki.urpl.gov.pl/).

2. PubMed - Biblioteka Medycyny Narodowego Instytutu Zdrowia USA (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed).

Skład Januvia

Substancją czynną jest sitagliptyna w dawce 25 mg. 

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (E460), wapnia wodorofosforan bezwodny (E341), kroskarmeloza sodowa (E468), magnezu stearynian (E470b), sodu fumaran stearynowy, poli(alkohol winylowy), 65 makrogol 3350, talk (E553b), tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172) oraz żelaza tlenek żółty (E172).

Kto może wystawić receptę na Januvia?

Lekarze
Pielęgniarki samodzielnie
Znajduje się na liście produktów, do których samodzielnego ordynowania uprawnione są pielęgniarki

Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach magisterskich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Pielęgniarki w ramach kontynuacji leczenia
Nie jest środkiem psychotropowym
Nie jest środkiem odurzającym
Nie jest środkiem bardzo silnie działającym
Nie jest lekiem recepturowym
Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
Nie jest to import docelowy

Dotyczy pielęgniarek z odpowiednimi uprawnieniami: po studiach min. licencjackich lub specjalizacji i wykonanym dodatkowym kursem ordynowania, lub po studiach rozpoczętych w 2015 r. i później.

Jeśli jesteś pielęgniarką, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Farmaceuci w przypadku zagrożenia zdrowia
Nie jest środkiem psychotropowym
Nie jest środkiem odurzającym
Nie jest lekiem recepturowym
Nie jest produktem Lz (leczenie zamknięte)
Nie jest produktem Rpz (do zastrzeżonego stosowania)
Nie jest wyrobem medycznym
Nie jest środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia
Nie jest to import docelowy

Farmaceuci mogą wystawiać recepty tylko w przypadku potrzeby (zagrożenie zdrowia). Nie próbuj żądać w aptece recepty, aby uniknąć wizyty u lekarza lub gdy on odmówił wystawienia recepty. W przypadku recept farmaceutycznych odpłatność wyniesie 100%, tj. bez zniżki refundacyjnej.

Jeśli jesteś farmaceutą, w Ustawieniach możesz włączyć wyświetlanie informacji o ordynowaniu przy produkcie.

Wystawiasz recepty w gabinet.gov.pl? Zainstaluj nakładkę GdziePoLek dla Chrome, aby widzieć szczegóły produktu i jego dostępność.
Zobacz
w Chrome Web Store

Ostatnie wiadomości o Januvia

Brak wiadomości w ostatnim czasie.

Powiadom o nowej informacji.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Najnowsze pytania o Januvia

Kategorie Januvia

Dostępność Januvia w aptekach

Wszystkie opakowania Januviaw 42% aptek
98 tabletekw 0% aptek
Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Najnowsze filmy

;