6 rzeczy, które warto robić na studiach farmaceutycznych

udostępnij:

Farmacja to kierunek wymagający mnóstwo poświęceń i nauki - z tego powodu wiele osób przez te kilka lat skupia się głównie na nauce potrzebnej do zdania poszczególnych przedmiotów. Musisz wiedzieć, że piątki z egzaminów to nie wszystko. Podpowiem Ci, co warto robić dodatkowo na studiach, aby wynieść z tego czasu jak najwięcej.

Spis treści

Szukaj okazji do ciekawych dyskusji

Bądź aktywnym członkiem organizacji studenckich, kół naukowych czy samorządu studenckiego

Bierz udział w szkoleniach i konferencjach

Zdobywaj doświadczenie, pracuj dorywczo

Nie zaniedbuj języków obcych

Czerp wiedzę tylko z wiarygodnych źródeł i ją uaktualniaj

Szukaj okazji do ciekawych dyskusji

Ucz się w grupie, rozmawiaj, dyskutuj, nie bój się zadawać pytań, nie bój się chwalić swoimi zainteresowaniami, szukajcie wspólnie rozwiązań. W przyszłej pracy zawodowej (więcej: Co można robić po farmacji) mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziesz potrzebować odpowiedzi na szczegółowe pytanie o mniej popularny lek czy sposób leczenia. Nie każdy jest w stanie znać niszowe problemy osób cierpiących na konkretną chorobę, czy wiedzieć jakie są najnowsze dostępne sposoby jej monitorowania. W takiej sytuacji warto znać kogoś, kto się w tym specjalizuje, kogo zawsze interesowała np. farmakoterapia w laktacji czy diabetologia. Korzystaj z możliwości udziału w wielu akcjach profilaktycznych w szkołach, miejscach publicznych, w których możesz uczyć się rozmowy z pacjentem. Nie bagatelizuj historii opowiadanych przez pacjentów, bo to oni sami często są skarbnicą wiedzy, praktycznych rozwiązań lub pokazują, jakiej wiedzy im brakuje i jakiej pomocy od nas potrzebują.

Bądź aktywnym członkiem organizacji studenckich, kół naukowych czy samorządu studenckiego

Wiem, że plan zajęć na farmacji jest baaardzo bogaty i zostaje tylko kilka chwil na hobby czy pozostałe aktywności - wierzę jednak, że wiele rzeczy da się pogodzić, ponieważ najczęściej wymaga to po prostu odpowiedniego zarządzania swoim czasem (więcej: Fakty i mity o studiach farmaceutycznych). Warto działać w organizacjach studenckich, jak np. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji, ISPE, kołach naukowych czy samorządzie, ponieważ w taki sposób zdobywa się bardzo dużo nowych umiejętności. Z taką działalnością bardzo często idzie w parze udział w wielu spotkaniach czy akcjach lub samodzielna ich organizacja. Pamiętaj, że Ci wszyscy ludzie będą razem z Tobą wchodzić na rynek pracy po studiach i prawdopodobnie jeszcze kiedyś gdzieś się spotkacie, dlatego warto zdobywać nowe znajomości.

Bierz udział w szkoleniach i konferencjach

Niestety prawdopodobnie nigdy nie będzie takiego momentu, w którym będziesz wiedzieć wszystko i już nigdy nie staniesz w sytuacji, w której konieczne będzie zaktualizowanie Twojej wiedzy. Studiując kierunek medyczny musisz być świadomy tego, że w Twojej branży konieczne będzie stałe dokształcanie i nauka - nawet po ukończeniu studiów i ewentualnej specjalizacji. Mam na myśli szkolenia organizowane przez Izby Aptekarskie lub innych farmaceutów, którzy specjalizują się np. w farmakoterapii w laktacji. Tak naprawdę to, gdzie szukać takich szkoleń zależy od tego, jaka nisza Cię interesuje. Jeśli chcesz zgłębić farmakoterapię w zakresie diabetologii to szukaj informacji na popularnych portalach lub stronie Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i analogicznie w zakresie innych nisz.

Ponadto, moim zdaniem nie warto zamykać się na udział tylko w konferencjach poświęconych tematyce stricte farmaceutycznej. Nie bój się “marnować czasu” np. na tematy dermokosmetyków, zdrowego stylu życia, marketingu czy mediów społecznościowych, jeśli właśnie to Cię interesuje. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że taka aktywność nie ma związku z farmacją, a po chwili okazuje się, że nic bardziej mylnego. Farmacja daje nam świetne podstawy do poruszania się w wielu innych kierunkach. Nie bój się z tego korzystać!

Zdobywaj doświadczenie, pracuj dorywczo

Nie ma lepszej drogi do nauki zarządzania swoim czasem niż praca dorywcza na studiach. Przez większość czasu w trakcie moich studiów na 1, 2 i 3 roku dorabiałam przy promocjach perfum, organizacji eventów, akcjach promocyjnych nad morzem czy jako hostessa. To wymaga odpowiedniego zaplanowania nauki lub odrobienia zajęć z inną grupą. Może Wam się wydawać, że skoro Wasza praca nie jest związana z farmacją to nie uczy Was niczego, czym moglibyście pochwalić się na swojej “pierwszej poważnej rozmowie rekrutacyjnej”. Uważam, że to duży błąd, bo właśnie dzięki temu bardzo dobrze poznajecie siebie, swoje możliwości, to jak dogadujecie się z innymi ludźmi, czy chcecie pracować w zespole, a może wolicie pracę indywidualną.

Nie zaniedbuj języków obcych

W szczególności mam na myśli język angielski - dlaczego? To właśnie językiem angielskim posługujemy się w zdecydowanej większości źródeł najnowszej, aktualnej wiedzy. Po angielsku pisane są nie tylko publikacje naukowe, ale też wiele świetnych podręczników, które bardzo często zawierają wiedzę niedostępną w polskojęzycznych źródłach. Dlatego dobra znajomość angielskiego przyda Ci się do sprawnego czytania publikacji naukowych - chociażby w trakcie pisania pracy magisterskiej. Ponadto, w wielu działach firm farmaceutycznych ze względu na międzynarodowe środowisko pracy i w związku z tym tworzenie i korzystanie z dokumentów pisanych po angielsku - jest on po prostu wymagany. Na studiach bardzo często nie wiemy, gdzie będziemy pracować za kilka lat, więc nie warto zamykać sobie ścieżek rozwoju lub wyjazdu za granicę na praktyki tylko ze względu na słabą znajomość angielskiego.

Czerp wiedzę tylko z wiarygodnych źródeł i ją uaktualniaj

Na studiach bardzo często tworzymy notatki na podstawie podręczników czy skryptów dostępnych na uczelni. Niestety nie wszystkie z nich są na bieżąco uaktualniane. Wiedza zdobyta w taki sposób jest całkowicie wystarczająca, jeśli chodzi o podstawy chemii fizycznej, zasady działania urządzeń wykorzystywanych w chemii analitycznej czy nawet niektóre mechanizmy substancji leczniczych. Natomiast jeśli chcemy znać standardy postępowania w astmie, łuszczycy, onkologii, itd. to niezbędne jest sięganie do aktualnych wytycznych, które są tworzone przez poszczególne towarzystwa naukowe. Znajdziesz je na oficjalnych stronach polskich lub międzynarodowych towarzystw naukowych lub wyszukując w bazie piśmiennictwa medycznego - MEDLINE/PubMed stworzonej przez National Library of Medicine czy szukając przez Google Scholar. Pamiętaj, aby w miarę możliwości przeglądać najnowsze doniesienia np. z ostatnich 3 lat. Powinniśmy już na studiach uczyć się ich wyszukiwania i korzystania z nich. Musimy być świadomi, że lekarz czy rodzic dziecka, które np. choruje przewlekle, nie będzie chciał słuchać o tym, że w podręczniku z 2005 roku główną stosowaną grupą leków były leki X, które miały mnóstwo działań niepożądanych, ponieważ dzisiaj to już historia i aktualne wytyczne wskazują, że lepiej sprawdzają się leki z grupy Y i to o nich chciałby się więcej od nas dowiedzieć.

Dzisiejsze oblicze medycyny jest na tyle dynamiczne, że w takim świecie nie jest już istotne “wgrywanie” do głowy kolejnych szczegółowych wiadomości, lecz ważna staje się zdolność ich wyszukiwania, zrozumienia i rozróżnianie tego, co ważne od mało istotnych treści. Kluczowe staje się łączenie wielu wątków w całość i wyciąganie z tego wniosków. Mało tego - coraz częściej mamy do czynienia z tzw. “fake newsami”, w których tematy zdrowia pojawiają się dość często ze względu na to, że dotyczą każdego z nas i z pomocą mediów potrafią zrobić niemałe zamieszanie.

We wstępie do książki “Pan raczy żartować, Panie Feynmann!” Marek Demiański z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego wspomina przemówienie Feynmanna na zakończeniu roku akademickiego w jednej z amerykańskich uczelni: „Miejcie oczy szeroko otwarte, bądźcie krytycznie nastawieni do wszystkiego, nie przyjmujcie żadnej prawdy bez głębokiego zastanowienia, obnażajcie i tępcie półprawdy i demagogię, nauczcie się podziwiać piękno otaczającego nas świata i nad wszystkim - i o wszystkim - myślcie!”. Życzę sobie i Wam, abyśmy zawsze pamiętali o tych radach :)

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

;