Mleko modyfikowane i Bank Mleka Kobiecego

Mleko modyfikowane i Bank Mleka Kobiecego

udostępnij:

Nie możesz lub nie chcesz karmić piersią? Zastanawiasz się, jaki sposób żywienia będzie najlepszy dla Twojego dziecka? O rodzajach mlek modyfikowanych i Banku Mleka Kobiecego rozmawiają dwie farmaceutki.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia oraz kontynuację karmienia piersią do drugiego roku życia i dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Co jednak w sytuacji, gdy nie chcesz lub nie możesz karmić piersią? Jaka jest alternatywa dla mleka matki - o tym dowiecie się z wywiadu z naszą farmaceutką oraz prywatnie mamą - Angeliką Talar-Śpionek.

mgr farm. Agnieszka Soroko: Czy podczas pracy w aptece spotykasz wiele kobiet w ciąży i młodych mam, które zastanawiają się, w jaki sposób będą karmić swoje dziecko?

mgr farm. Angelika Talar-Śpionek: Oczywiście. Znam wiele kobiet, które zdecydowały się karmić swoje dzieci naturalnie. Niektórym karmienie piersią przyszło z łatwością, inne potrzebowały pomocy położnej laktacyjnej. Znam także mamy, które z różnych przyczyn nie chcą karmić swoich dzieci piersią i decydują się od razu na podanie mleka modyfikowanego. Są też takie, które stosują karmienie mieszane - karmią naturalnie, a dodatkowa podają mleko zastępcze, gdyż ich dziecko przybiera na wadze zbyt wolno. Spotykam także mamy, które chcą, ale niestety nie mogą karmić piersią.

Jakie znasz sytuacje, które wykluczają karmienie piersią?

Zarówno niektóre choroby matki, jak i dziecka mogą uniemożliwić naturalne karmienie. Przyjmowanie przez matkę niektórych leków, np. salicylanów (np. Aspiryny, Asprocolu), leków uzależniających (np. Morfiny, Sevredolu), wyklucza karmienie piersią, gdyż przedostają się one do mleka kobiecego w znacznym stężeniu i mogą zagrozić życiu dziecka. Jeśli matka choruje np. na zaawansowaną niewydolność krążeniową, chorobę nowotworową, HIV, aktywną postać gruźlicy lub miała usunięte piersi - również nie może karmić dziecka naturalnie. Zdarza się też, że to dziecko choruje, np. na galaktozemię, chorobę uniemożliwiającą właściwe trawienie cukrów, przy której naturalne karmienie mogłoby być niebezpieczne dla jego zdrowia.

Jaka jest alternatywa dla mam, które nie chcą lub nie mogą karmić piersią?

Matka, która nie karmi swojego dziecka piersią, może skorzystać z mleka innej kobiety, które dostępne jest w Banku Mleka Kobiecego lub po konsultacji z lekarzem pediatrą, podać dziecku mleko modyfikowane dostępne w aptece.

Czym jest Bank Mleka Kobiecego i kto może z niego skorzystać?

Banki Mleka Kobiecego działają w kilku miastach w Polsce (m.in. przy szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie, Szpitalu im. L. Rydygiera w Toruniu). Są to wyspecjalizowane laboratoria, zajmujące się badaniem i przechowywaniem mleka kobiecego. Matka, która chce oddawać mleko musi przejść serię badań wykluczających obecność niektórych chorób, oczywiście nie może również palić papierosów ani pić alkoholu w czasie laktacji. Ze względów etycznych, kobiety oddające mleko nie pobierają żadnego wynagrodzenia. Korzystanie z takiego mleka także jest bezpłatne. Pierwszeństwo mają jednak wcześniaki i dzieci chore.

Jeśli dziecko urodzi się o czasie i jest zdrowe, a mama nie chce lub nie może karmić piersią, wtedy zwykle polecasz w aptece mleko zastępcze?

Dokładnie tak. Jest to tzw. mleko początkowe, oznaczone na opakowaniu "1", przeznaczone dla dzieci od urodzenia do 6 miesiąca życia. Mleka modyfikowane zawierają w swoim składzie m.in. białka serwatkowe, mleko odtłuszczone oraz niezbędne witaminy i minerały. Mleka, takie jak np. Bebilon 1 z Pronutra, Nan Optipro Plus 1, Bebiko 1, dostępne są w aptece bez recepty. Jeśli nie wiesz, jakie mleko wybrać, zawsze możesz zasięgnąć porady pediatry lub farmaceuty. Wśród pacjentów apteki, w której pracuję, zdarzają się jednak dzieci, które nie tolerują mleka początkowego o standardowym składzie. Wtedy trzeba sięgnąć po tzw. mleko specjalistyczne.

Co to są mleka specjalistyczne, kiedy należy je stosować i czy dostępne są one wyłącznie na receptę?

Mleka specjalistyczne, to mleka poddane dodatkowym modyfikacjom, tak aby mogły być stosowane u dzieci z rożnego typu schorzeniami. Wśród takich mlek wyróżniamy m.in.:

Jak widzisz, specjalistycznych mlek modyfikowanych jest wiele i można je stosować u dzieci z różnego typu schorzeniami. Są one dostępne w aptece bez recepty, jednak aby bezpiecznie je stosować, należy najpierw skonsultować się z lekarzem pediatrą. Jeśli istnieją odpowiednie wskazania, takie jak np. stwierdzona przez alergologa alergia na białko mleka krowiego, z receptą można kupić w aptece mleko z refundacją NFZ, dzięki czemu jest ono znacznie tańsze.

Jakie mleko rekomendujesz mamom dzieci, które ukończyły 6 miesięcy?

Po mleku początkowym, należy przejść na mleko następne (z "2" na opakowaniu). Zauważyłam, że jeśli dane mleko początkowe jest dobrze tolerowane przez niemowlę, pacjentki mojej apteki jako mleko następne wybierają z reguły produkt tej samej marki (np. Bebilon 2 z Pronutra, Enfamil 2, Nan Optipro 2). Adekwatnie po mleku następnym, przechodzą na mleko typu Junior dla dzieci po 1 roku życia (np. Enfamil Premium 3, Humana 3, Bebiko Junior 3).

Co chciałabyś powiedzieć młodym mamom na koniec od siebie?

Przede wszystkim to, że każda matka wie najlepiej, jaki sposób żywienia wybrać dla swojego dziecka. Dzięki dostępowi do szerokiego asortymentu mlek modyfikowanych, możemy zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze wspierające jego prawidłowy wzrost i rozwój albo skorzystać z Banku Mleka Kobiecego, jeśli z jakiegoś powodu nie zdecydujemy się na karmienie piersią.

Dziękuję za rozmowę!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 09.08.2022 12:43:44

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Bebilon 1 Comfort

proszek (do wytworzenia płynu), 400 gramów

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 10% aptek

od 47,79 zł

Bebiko 1

proszek (do wytworzenia płynu), 350 gramów

środek spożywczy

w 8% aptek

od 24,99 zł

Bebilon 1 z Pronutra Advance

proszek (do wytworzenia płynu), 1 kg = 2 x 500 g

środek spożywczy

w 8% aptek

od 79,99 zł

Bebilon 1 z Pronutra+

proszek (do wytworzenia płynu), 350 gramów

środek spożywczy

w 6% aptek

od 33,78 zł

Mleko Bebilon 3 Pronutra Advance

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 1000 gramów

środek spożywczy

w 8% aptek

od 79,00 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)