Import interwencyjny - jakie leki sprowadzane są z zagranicy?

Import interwencyjny - jakie leki sprowadzane są z zagranicy?

udostępnij:

W przypadku niektórych leków deficytowych, zwłaszcza potrzebnych większej grupie osób lub na potrzeby szpitali, z inicjatywą sprowadzenia ich z zagranicy może wystąpić hurtownia farmaceutyczna. Wyjaśniamy, o co chodzi w procedurze importu interwencyjnego leków.

Czym jest import interwencyjny?

W przypadku, jeśli w Polsce brakuje jakiegoś leku, Ministerstwo Zdrowia może – na wniosek hurtowni farmaceutycznej – wydać zgodę na czasowe wprowadzenie do obrotu i import z zagranicy większej ilości preparatu, który może go zastąpić. Zgoda Ministerstwa wydawana jest osobno dla każdej dostawy produktu. Nie musi być to dokładnie ten sam lek, którego brakuje - przeważają zamienniki, często w innej wielkości opakowania.

Przykładowo, w ostatnim czasie do polskich aptek trafił preparat Larquin. Zawiera on ten sam składnik czynny, co reglamentowany w związku z epidemią lek Arechin. Pakowany jest jednak nie po 30, ale po 100 tabletek. Ułatwia to dostęp do leczenia pacjentom stosującym fosforan chlorochiny w chorobach, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty czy też do leczenia lub profilaktyki malarii. Importowany z zagranicy produkt musi być dopuszczony do obrotu w państwie, z którego jest sprowadzany, ale nie musi i najczęściej nie jest zarejestrowany w Polsce.

W tej samej procedurze do Polski sprowadzany jest nierefundowany Viregyt-K. Od dnia 1 grudnia 2020 roku resort zdrowia wprowadził ograniczenia w wydawaniu na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym refundowanego opakowania leku Viregyt - K, w opakowaniu widniejącym na liście leków refundowanych (czytaj więcej: Ograniczenia w sprzedaży leków w aptekach podczas epidemii koronawirusa). Importowany Viregyt-K, który nie podlega refundacji wydawany jest w aptece na ogólnych zasadach, bez reglamentacji.

W jaki sposób mogę kupić lek z importu interwencyjnego?

Lek sprowadzony importem interwencyjnym z hurtowni trafia do aptek, które wydają je wszystkim na takich samych zasadach, jak inne lekarstwa. Oznacza to po prostu konieczność posiadania recepty. Nie trzeba przechodzić dodatkowych procedur.

Działania hurtowni zmierzające do sprowadzenia puli danego leku są konsekwencją przyjętego modelu biznesowego. W odróżnieniu od importu docelowego, nie są one związane z potrzebami indywidualnych pacjentów. Nie ma zatem oficjalnej ścieżki, za pomocą której chorzy mogliby "spowodować" import jakiegoś leku.

Jakie leki z importu interwencyjnego można spotkać w aptekach?

Przykładowo, z powodu braku leku krążeniowego Nitrendypina Egis, dla którego w Polsce brakuje odpowiednika, ministerstwo wydało zgodę na import interwencyjny z Czech preparatu Nitresan.

Podobnie, kiedy brakowało w kraju leku Hygroton, preparatu moczopędnego zawierającego chlortalidon, który również nie ma zamiennika, do Polski został sprowadzony preparat Higrotona.

Na tej samej zasadzie polscy pacjenci mogą leczyć się preparatem Plaquenil, zawierającym 200 mg hydroksychlorochiny. Jest to lek przeciwmalaryczny i przeciwzapalny. Trwają jednak także badania sprawdzające jego przydatność w walce z nowym koronawirusem. W Polsce nie ma rejestracji żaden lek z tą substancją czynną.

Podobnie brak produkcji i rejestracji w naszym kraju penicyliny benzatynowej spowodował, że ten ważny antybiotyk jest sprowadzany z zagranicy pod nazwą Benzetacil.

Jak wyglądają leki z importu interwencyjnego?

Leki spływające w ramach importu interwencyjnego trafiają do sprzedaży w opakowaniach oryginalnych. Mogą zostać wyposażone w polskojęzyczną ulotkę lub może być ona dołączana jako osobny druk do opakowania leku – ma ona wówczas charakter "poświadczonego tłumaczenia".

Leki z importu interwencyjnego różnią się zatem zarówno od leków przeznaczonych na rynek krajowych, jak i od leków z importu równoległego. Te ostatnie są bowiem przepakowywane i wyposażane w standardową polskojęzyczną ulotkę.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.03.2021 18:42:19

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Arechin

tabletki, 30 tabletek

chloroquine

lek na receptę

w 70% aptek

od 19,39 zł

Hygroton

tabletki, 20 tabletek

chlortalidone

lek na receptę

w 79% aptek

od 6,60 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)