Czy dysleksję da się wyleczyć?

Czy dysleksję da się wyleczyć?

udostępnij:

Co mieli wspólnego ze sobą Christian Andersen, Winston Churchill i Jacek Kuroń? Wszyscy borykali się z dysleksją, czyli ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Na tę chwilę dotyczy ona prawie 15% dzieci w wieku szkolnym. Ale czy dysleksja jest w ogóle chorobą i da się ją leczyć?

Spis treści

Czy dysleksja to choroba?

Jakie są rodzaje dysleksji?

Jakie są przyczyny dysleksji?

Jakie są objawy dysleksji?

Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Dysleksja u osób dorosłych

Ćwiczenia dla dyslektyków

Leki na dysleksję

Źródła

Czy dysleksja to choroba?

Światowa Organizacja Zdrowia umieściła dysleksję w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD–10 i określiła ją mianem specyficznych zaburzeń czytania. Należy pamiętać, że nie jest ona chorobą w powszednim znaczeniu tego słowa i bardzo trudno jednoznacznie ją zidentyfikować. Dysleksja jest przyczyną bardzo dużych problemów z komunikacją, utrudnia rozwój i sprzyja problemom emocjonalnym.

Jakie są rodzaje dysleksji?

Dysleksja rozwojowa pojawia się już na początku nauki w szkole, natomiast dysleksja nabyta (aleksja) charakteryzuje się utratą nabytej umiejętności pisania i czytania. Możemy także wyróżnić:

  • dysleksję – trudności z czytaniem,

  • dysortografię – trudności z prawidłową ortografią,

  • dysgrafię – trudności z techniką i stroną graficzną pisma,

  • dyskalkulię – trudności z nauką matematyki.

Należy jednak pamiętać, że dysleksja to nie tylko trudności związane z ortografią, matematyką, czytaniem i pisaniem, ale według najnowszej definicji dysleksja to również trudności w linearnym opracowaniu informacji: symbolicznych, czasowych, motorycznych, manualnych i językowych - mówi mgr Milena Piwko, logopeda.

Jakie są przyczyny dysleksji?

Dysleksja nabyta związana jest z uszkodzeniem mózgu, np. na skutek wypadku samochodowego, natomiast przyczyny dysleksji rozwojowej nie zostały do końca poznane. Występują dwie koncepcje – biologiczna i psychologiczna. Pierwsza za przyczynę uznaje między innymi opóźnienia w rozwoju układu nerwowego, powikłania podczas ciąży, a nawet istnienie „genu” dysleksji. Natomiast druga koncepcja dysleksję wiąże z zaburzeniami rozwoju emocjonalnego i mowy we wczesnym dzieciństwie.

Jakie są objawy dysleksji?

Objawy dysleksji najczęściej dostrzegane są na końcu edukacji wczesnoszkolnej. Pierwsze sygnały uwidaczniają się w okresie niemowlęcym i określane są mianem ryzyka dysleksji. W wieku szkolnym natomiast widać, że dziecko pracuje niewspółmiernie do osiąganych wyników. Objawy dysleksji uwidaczniają się m.in. w:

  • pisaniu (trudności w pisaniu ze słuchu, charakterystyczne błędy),

  • czytaniu (wolne tempo, liczne błędy),

  • zachowaniu (mała sprawność ruchowa i manualna).

Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Gdy podejrzewamy u swojego dziecka dysleksję, powinniśmy poinformować o tym fakcie nauczyciela, a następnie udać się do poradni pedagogiczno–psychologicznej. Wizyta u psychologa, logopedy czy psychoterapeuty w poradni nie wymaga skierowania. Odpowiedni specjalista oceni, czy będzie również potrzebna pomoc lekarza. Uważa się, że w każdej klasie w szkole można spotkać od 1 do 5 uczniów z problemami z dysleksją.

Dzieci z dysleksją mogą ubiegać się o zaświadczenie, które pozwoli dostosować warunki egzaminów do ich dysfunkcji. Opinię taką wydaje poradnia, ale najpierw trzeba przejść w niej odpowiednie badania psychologiczne i pedagogiczne, a także dobrze poznać zasady pisowni języka polskiego, dlatego zaświadczenie najwcześniej można uzyskać w IV klasie szkoły podstawowej.

Dysleksja u osób dorosłych

Osoby dorosłe, które w młodości nie zostały zdiagnozowane, mogą nawet teraz uzyskać pomoc. Istnieją testy, które pomagają sprawdzić czy jest się dyslektykiem. Opierają się one na kilkunastu pytaniach, na które odpowiada się tak lub nie, np.

  • Czy masz problemy z rozróżnianiem strony prawej od lewej?

  • Czy zdarza Ci się przekręcać długie słowa?

  • Czy robisz błędy ortograficzne?

Większość pozytywnych odpowiedzi stanowi silny wskaźnik dysleksji i powinno zachęcić do wizyty u specjalisty. Polskie Towarzystwo Dysleksji prowadzi różne formy działalności na rzecz pomocy edukacyjnej i diagnostyczno–terapeutycznej. Osoba pełnoletnia, która podejrzewa u siebie problemy dyslektyczne może skontaktować się także z Wojewódzkim Kuratorium Oświaty, które przekaże listę placówek pedagogiczno–psychologicznych świadczących pomoc osobom dorosłym.

Ćwiczenia dla dyslektyków

Większość uznanych metod leczenia dysleksji opiera się na edukacji naprawczej i zapewnieniu psychologicznego i społecznego wsparcia. Specjalistyczne programy nauczania zawierają elementy angażujące wszystkie zmysły dyslektyka. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ taka osoba musi rekompensować sobie braki jednej ze sfer poprzez wykorzystanie innych, lepiej rozwiniętych umiejętności.

Programy skupiają się na fonologii, koncentracji, uważnym słuchaniu, rozwoju języka mówionego, rozwoju zdolności manualnych, pisaniu odręcznym, porządkowaniu elementów, orientacji przestrzennej i pamięci. Do przykładowych ćwiczeń należą:

  • zabawy z rymami,

  • dzielenie słów na sylaby,

  • wyszukiwanie różnych technik mnemoniki (zapamiętywanie poprzez skojarzenia),

  • zadania z orientacji przestrzennej,

  • ćwiczenie pamięci wzrokowej i słuchowej,

  • aktywność ruchowa.

Mgr Milena Piwko tłumaczy, że najważniejsza w terapii jest konsekwencja, a wszystkie działania powinny odbywać pod okiem terapeuty.

Leki na dysleksję

Oprócz metod edukacyjnych w dysleksji wykorzystuje się czasem leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj związane jest to z współistnieniem innych zaburzeń, np. ADHD. Preparaty lecznicze usprawniają procesy związane z funkcjonowaniem układu nerwowego.

Wśród leków dostępnych w aptekach na receptę można wyróżnić m.in.:

W dysleksji pomocna może być suplementacja preparatami bez recepty, które zawierają:

Należy także zwrócić uwagę na dietę osoby z dysleksją. Warto do niej wprowadzić orzechy, pestki, rośliny strączkowe, ryby i oleje tłoczone na zimno.

Dysleksji niestety nie można wyleczyć, jednak dzięki specjalistycznym ćwiczeniom oraz leczeniu, życie z nią staje się o wiele łatwiejsze.

Źródła

  1. Bogdanowicz M., Borkowska A., Model rozpoznawania specyficznych trudności w pisaniu i czytaniu, [w:] Podniesienie efektywności kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, MEN, Warszawa 2010,

  2. Dąbrowska M., Seminare Poszukiwania naukowe. O dysleksji., s. 339 – 351, 2001,

  3. Reid G., Dysleksja, Liber, 2005,

  4. Shaywitz S., Shaywitz B., Wietecha L., Wigal S., McBurnett K., Williams D., Kronenberger W.G., Hooper S.R. Effect of Atomoxetine Treatment on Reading and Phonological Skills in Children with Dyslexia or Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder and Comorbid Dyslexia in a Randomized, Placebo-Controlled Trial. JChild Adolesc Psychopharmacol, 19-28, 2017,

  5. Matschay A., Kłopoty z nauką, Farmacja Praktyczna, 33-34, 2012,

  6. Frank J., Levinson H. Anti-Motion Sickness Medications in Dysmetric Dyslexia and Dyspraxia, Academic Therapy Publications, 1977.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 12:48:43

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Equazen Eye Q kapsułki

kapsułki, 400 kapsułek

omega-3 triglycerides+omega-6 triglycerides

suplement diety

w 27% aptek

od 174,99 zł

InnoVitum B

krople, 4 mililitry

calcium l-methylfolate+cyanocobalamin+pyridoxine

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 75% aptek

od 30,19 zł

Solgar Omega 3 (koncentrat oleju rybiego) Naturalne źródło EPA i DHA

kapsułki, 60 kapsułek

omega-3 triglycerides

suplement diety

w 13% aptek

od 76,99 zł

Olimp Gold-Lecytyna

kapsułki, 60 kapsułek

lecithin

suplement diety

w 58% aptek

od 24,19 zł

Ginkofar Intense

tabletki powlekane, 60 tabletek

ginkgo biloba

produkt dostępny bez recepty

w 62% aptek

od 23,99 zł

Vitaminum B Colfarm

tabletki powlekane, 60 tabletek

suplement diety

w 10% aptek

od 4,99 zł

Medikinet 20 mg

tabletki, 30 tabletek

methylphenidate

produkt na receptę zawierający środki odurzające lub substancje psychotropowe

w 29% aptek

od 38,78 zł

Konaten

kapsułki, 28 kapsułek

atomoxetine

lek na receptę

w 24% aptek

od 113,96 zł

Memotropil

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 98% aptek

od 16,90 zł

Biotropil 1200

tabletki powlekane, 60 tabletek

piracetam

lek na receptę

w 89% aptek

od 20,30 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.