Wybielanie zębów w domu i u stomatologa

Wybielanie zębów w domu i u stomatologa

udostępnij:

Wielu z nas marzy o hollywoodzkim uśmiechu, nieskazitelnie białych i prostych zębach. Jednak niewiele osób ma rzeczywiście białe zęby – często ich kolor jest zaburzony przez kamień i osady nazębne, tworzące się w wyniku spożywania pokarmów barwiących, takich jak czarna kawa, herbata (zwłaszcza zielona), czerwone wino, a także w wyniku palenia papierosów. Kolor naszych zębów zależy także od personalnych uwarunkowań.

Spis treści

Od czego zależy kolor zębów?

Przyczyny zmian koloru zębów

Czy można wybielić zęby preparatami z apteki?

Wybielanie zębów u stomatologa

Od czego zależy kolor zębów?

Szkliwo jest transparentne, co oznacza, że nie ma koloru, a więc za kolor naszych zębów odpowiada leżąca głębiej zębina. Na szczęście w dobie tak szeroko rozwiniętej medycyny estetycznej, jesteśmy w stanie wpływać na wygląd i kolor naszych zębów, zarówno domowymi sposobami przy użyciu preparatów szeroko dostępnych w drogeriach i aptekach, jak i z pomocą profesjonalnego wybielania zębów żywych i martwych w gabinecie stomatologicznym.

Przyczyny zmian koloru zębów

Kolor naszych zębów może ulec zmianie pod wpływem różnych czynników i może być to zmiana trwała lub przemijająca. Do przyczyn przebarwień miejscowych zaliczamy czynniki egzogenne, z którymi zdecydowanie łatwiej walczyć, takie jak:

  • barwniki z pożywienia (jagody, czarna porzeczka) – zazwyczaj barwią zęby tylko chwilowo, bo nie są tak często spożywane,

  • używki – kawa, herbata, czerwone wino, papierosy

  • płukanki antyseptyczne zawierające w swoim składzie chlorheksydynę, nadmanganian potasu, korę dębu. W tym miejscu należy zaznaczyć, że stosowanie takich płukanek przez okres nie dłuższy niż 14 dni, zwykle nie powoduje przebarwień.

Natomiast czynniki miejscowe endogenne, czyli pochodzenia wewnątrzustrojowego, są trudniejsze do zwalczenia. Do nich zaliczamy przede wszystkim:

  • próchnicę!,

  • urazy zębów, zarówno mlecznych jak i stałych,

  • leki i materiały stosowane w leczeniu endodontycznym (kanałowym),

  • patologiczne ścieranie zębów.

Czy można wybielić zęby preparatami z apteki?

Poprawienie koloru zębów jest więc możliwe nawet poprzez walkę z osadami pochodzenia egzogennego. Tutaj mamy do dyspozycji pełen wachlarz możliwości w postaci:

  • Past do zębów – zawierają w swoim składzie substancje ścierne, które delikatnie usuwają przebarwienia nazębne np. Blanx Med Białe Zęby Anty-Osad, Blanx White Shock, Blanx Extra White, Blend-a-Med 3D White, Elmex Sensitive Whitening, Colgate Max White One i wiele innych. Są bezpieczne i zwykle stosujemy je dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

  • Sztyftów – wyglądem przypominają pisaki, po umyciu zębów zwykłą pastą z fluorem smarujemy nimi dokładnie zęby.

  • Pasków wybielających – przyklejamy je dokładnie na górne i dolne zęby pozostawiamy na około pół godziny, a następnie odklejamy.

  • Nakładek wybielających. Utrzymujemy je na zębach tak długo jak zaleca producent.

Musimy być jednak świadomi tego, że każde wybielanie jest zabiegiem czasowym, tzn. że efekty możemy obserwować po regularnym stosowaniu, najczęściej po ok. dwóch tygodniach i będzie się on utrzymywał przez jakiś czas – ok. 3-4 miesiące.

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu powinniśmy także odwiedzić naszego stomatologa, który po pierwsze przeprowadzi zabieg profesjonalnego oczyszczania zębów – scaling i piaskowanie, a także pomoże dobrać odpowiednią dla nas metodę wybielania.

Wybielanie zębów u stomatologa

Często zdarza się, że stosowane przez nas metody wybielania domowego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, co niesie za sobą narastające uczucie irytacji, a niekiedy wręcz czujemy się oszukani myśląc, że zastosowane preparaty zwyczajnie nie działają. Otóż nie jest to do końca prawdą.

Bardzo często mamy do czynienia z przebarwieniami zębów pochodzenia ogólnoustrojowego, których nie potrafimy zdiagnozować i odróżnić od zwykłych przebarwień, a które nie poddają się wybielaniu domowymi sposobami. Są to przebarwienia powstające w wyniku np. chorób ogólnoustrojowych takich jak, zwłóknienie torbielowate trzustki, niedoczynność nadnerczy, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, choroby genetyczne lub dziedziczne.

Często w wyniku przedawkowania fluoru mamy do czynienia z tzw. fluorozą zębów objawiającą się szkliwem plamkowym, a plamki mają kolor od kredowo białego do brunatnego, natomiast podawanie tetracyklin kobietom w ciąży lub dzieciom do 8 roku życia wiąże się z powstaniem tzw. przebarwień tetracyklinowych, w których wyrzynające się zęby mają kolor żółtobrązowy, lub szarobrązowy a niekiedy nawet zielony. Z takimi przebarwieniami nie jesteśmy w stanie walczyć sami. Tutaj z pomocą przychodzi profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym z użyciem preparatów nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu.

Zwykle lekarz jest w stanie zaproponować nam dwie metody wybielania zębów żywych – tzn. nie leczonych wcześniej kanałowo.

Pierwsza metoda to metoda wybielania domowego przy pomocy specjalnie przygotowanych nakładek oraz preparatu wybielającego. Na pierwszej wizycie lekarz robi wycisk zębów aby technik mógł przygotować nakładkę specjalnie dla nas. Nakładki zabieramy do domu wraz z żelem który stosujemy ściśle wg zaleceń lekarza. Dawniej polecało się pacjentom stosować nakładkę wraz z wybielaczem na noc, obecnie preferuje się raczej dzienne wybielanie. W zależności od osobniczej wrażliwości zębów nakładkę trzymamy na zębach 2-8 godzin. Aby złagodzić powstającą po wybielaniu nadwrażliwość zębów poleca się stosowanie specjalnych past znoszących nadwrażliwość takich jak Sensodyne ProRelief. Efekt domowego wybielania obserwujemy po upływie kilku – kilkunastu dni.

Natychmiastowy efekt wybielania obserwujemy natomiast po wybielaniu w gabinecie przy użyciu preparatów mocno stężonych aktywowanych światłem lampy. W związku z tym, że preparaty te są wysoko stężone, lekarz rozpoczyna zabieg od zabezpieczenia dziąseł tzw. koferdamem w płynie. Następnie na każdy ząb nakłada substancję wybielającą i naświetla lampą. Dla zwiększenia efektu wybielania stosuje się zwykle trzy serie naświetlań każda po 11 min. Wydaje się, że jest to sposób najbardziej efektywny ale i niosący największe ryzyko wystąpienia nadwrażliwości pozabiegowej.

W przypadku zębów martwych stosuje się wybielanie dokomorowe również w gabinecie stomatologicznym. Jeśli mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia przebarwieniami np. pochodzenia ogólnoustrojowego, z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna w postaci koron i licówek.

Niezależnie od metody wybielania zębów miejmy na uwadze przede wszystkim własny komfort i bezpieczeństwo. Rozważmy każdą z metod leczenia i wybierzmy najlepszą dla siebie. Pamiętajmy, że wybielanie jest zabiegiem bezpiecznym niosącym za sobą zwykle pozytywne skutki, ale także wymagającym od nas pewnej konsekwencji działania, jak chociażby zmiany nawyków żywieniowych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 13.04.2023 12:39:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Biała Perła zestaw do wybielania w domu: system 10 dni

żel do zębów, 1 zestaw: 2 tuby 65 gramów + pojemnik 8 mililitrów

citric acid

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 34,99 zł

BlanX Med białe zęby anty-osad

pasta do zębów, 75 mililitrów

lichen islandicus+bambusa schreb

kosmetyk

w 16% aptek

od 19,79 zł

BlanX White Shock Formuła

pasta do zębów, 75 mililitrów

kosmetyk

w 11% aptek

od 18,99 zł

Elmex Sensitive Whitening z aminofluorkiem

pasta do zębów, 75 mililitrów

olaflur

kosmetyk

w 20% aptek

od 13,75 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)