Wszy, owsiki i inne przedszkolne i szkolne pasożyty

Wszy, owsiki i inne przedszkolne i szkolne pasożyty

udostępnij:

Wszy, owsiki czy inne pasożyty stanowią nie lada wyzwanie dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Na szczęście, do walki z pasożytami mamy cały szereg środków dostępnych w aptece bez recepty. Są to, m.in. szampony, spray'e, elektryczne grzebienie czy gumki do włosów na wszy oraz tabletki doustne lub płyny do picia na owsiki. Dowiedz się, co i kiedy stosować, aby szybko i skutecznie pozbyć się pasożytów!

Spis treści

Skąd wiedzieć, że dziecko ma pasożyty?

Jak dziecko może zarazić się wszami, owsikami i innymi pasożytami?

Jak zapobiegać i leczyć wszawicę?

Jak leczyć zakażenie pasożytami wewnętrznymi? - leki na owsiki, tasiemce i glisty

Jak zahamować rozprzestrzenianie się pasożyta?

Czy dziecko, u którego wykryto pasożyty można posłać do przedszkola?

Jak zapobiegać owsikom, wszom i innym pasożytom?

Skąd wiedzieć, że dziecko ma pasożyty?

Objawy, jakie pojawiają się podczas zakażenia pasożytami wewnętrznymi są do siebie bardzo zbliżone. Najczęściej występują bóle brzucha, biegunki, brak koncentracji, niespokojny sen, utrata apetytu. Jednak istnieje kilka symptomów, które pozwalają zidentyfikować konkretne zakażenie:

  • owsiki - dziecko drapie się w okolicach odbytu, jest niespokojne, owsiki w postaci białych nitek pojawiają się w kale dziecka;

  • lamblie - stolce o brzydkim zapachu, w których widoczne są duże ilości niestrawionego pokarmu;

  • glisty ludzkie - długo utrzymujący się kaszel oraz wysypki skórne;

  • tasiemiec - dziecko traci na wadze w szybkim tempie, w kale można zaobserwować białe prostokąciki - człony tasiemca.

Do objawów mogących świadczyć o zaatakowaniu dziecka przez wszy (pasożyt zewnętrzny) należy bardzo silny świąd w obrębie skóry głowy.

Jak dziecko może zarazić się wszami, owsikami i innymi pasożytami?

  • przebywanie dzieci w dużych skupiskach, np. w przedszkolu;

  • wkładanie brudnych rąk do buzi, na których to mogą znajdować się jaja pasożytów;

  • spożywanie niedokładnie umytych warzyw i owoców, skażonej wody, surowego mięsa;

  • zabawy w piaskownicy, w której swoje potrzeby załatwiały psy i koty;

  • używanie tej samej szczotki do włosów czy ręcznika, co osoba zakażona.

Jak zapobiegać i leczyć wszawicę?

Jeśli otrzymałeś informację, że w przedszkolu panuje wszawica, możesz od razu wdrożyć profilaktykę u swojego dziecka. Do dyspozycji mamy spray'e na bazie olejków eterycznych (m.in. z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej i lawendy) zapobiegające wszawicy, np. Sora Protect - dla dzieci od 6. miesiąca życia, Nitolic Prevent Plus - od 2. roku życia.

Sora Protect

Nitolic Prevent Plus

Dla dzieci od 3. roku życia, które mają długie włosy doskonałą alternatywą mogą okazać się specjalne, nasączone olejkami eterycznymi gumki do włosów, np. CICHO wSZA, Pipi Nitolic Prevent Gumki. Ich działanie utrzymuje się nawet do 2. miesięcy.

CICHO wSZA

Pipi Nitolic Prevent Gumki

Dla starszych dzieci - od 6. roku życia olejki eteryczne, np. Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego, Olejek lawendowy.

Gdy Twoje dziecko często drapie się po głowie, a dodatkowo zauważysz gnidy (jaja) w okolicy skóry głowy lub dorosłe robaki na skórze głowy lub na włosach - jest już za późno na profilaktykę i należy jak najszybciej sięgnąć po preparat przeciwwszawiczy w formie szamponu/płynu do włosów:

  • leki bez recepty na bazie permetryny, np. Sora Forte - mogą być stosowane u dzieci powyżej 3. roku życia;

  • wyroby medyczne zawierające olejki eteryczne, dimetykon lub biococidinę - substancje, które blokują aparat oddechowy pasożyta, co prowadzi do uduszenia wszy i larw oraz zahamowania rozwoju i dojrzewania gnid już po około 10 minutach od zastosowania, np. Nyda Plus - bez ograniczeń wiekowych, Hedrin - od 1. roku życia; Paranit Szampon Leczniczy - od 2. roku życia.

Nyda Plus

Paranit Szampon Leczniczy

W aptece kupić można również zestawy do kompleksowej kuracji - oprócz szamponu zawierają czepek, który nakłada się na głowę po aplikacji płynu oraz grzebień do usuwania gnid, np.: Sora Med Zestaw - bez ograniczeń wiekowych, Pipi Nitolic Zestaw - od 2. roku życia.

Sora Med Zestaw

Pipi Nitolic Zestaw

Środki te zwalczają zarówno dorosłe osobniki, jak i gnidy (czyli jaja robaków).

Do usuwania wszy z włosów alternatywę dla szamponu czy płynu mogą stanowić elektryczne grzebienie, np. Vitammy Ufo. Należy mieć na uwadze, iż takie urządzenie zabija tylko dorosłe osobniki i pomaga usuwać jaja podczas procesu wyczesywania. Nie zabija jednak jaj, które mogą pozostawać na włosach, przez co infekcja może nawracać. W celu poprawy skuteczności, zaleca się stosowanie urządzenia co 2-3 dni przez 16 dni. 

Jak leczyć zakażenie pasożytami wewnętrznymi? - leki na owsiki, tasiemce i glisty

Jeśli Twoje dziecko miało kontakt z osobą zakażoną owsikami lub zauważasz u niego objawy zakażenia, możesz od razu wdrożyć terapię przeciwpasożytniczą. Dla dzieci od 2. roku życia kupić można lek bez recepty z pyrantelem, np. Pyrantelum Owix - zawiesina, Pyrantelum Owix - tabletki. Lek poraża mięśnie pasożytów wewnętrznych (np. glist, owsików), które unieruchomione w wyniku ruchów perystaltycznych jelita zostają z niego wydalone. Należy podać jedną dawkę leku (odpowiednio do wagi ciała), a następnie po 2-3 tygodniach dawkę powtórzyć. Jeśli mimo podania dwóch dawek leku objawy zakażenia nie ustąpią lub w trakcie terapii zaobserwujesz inne niepokojące objawy, jak wymioty, biegunka, należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Gdy leczenie pyrantelem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lekarz może zdecydować o wdrożeniu preparatu z albendazolem, który można kupić w aptece wyłącznie na receptę, np. Zentel - zawiesina, Zentel - tabletki. Lek hamuje dostarczanie składników energetycznych do pasożytów wewnętrznych (np. owsików, tasiemców, glist), w wyniku czego dochodzi do ich obumierania, a następnie wydalenia z organizmu osoby zakażonej. Lek może być stosowany u dzieci powyżej 2. roku życia. Podaje się jedną dawkę, w razie potrzeby leczenie można powtórzyć po 3 tygodniach.

Jeśli podejrzewasz u dziecka zakażenie tasiemcem lub glistą ludzką, w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zlecić badanie kału, na podstawie wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

W przypadku stwierdzonej owsicy, glistnicy, lambliozy i wszawicy leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy oraz rówieśnicy z przedszkola.

Jak zahamować rozprzestrzenianie się pasożyta?

  • pranie ubrań i pościeli w wysokich temperaturach, dokładne czyszczenie dywanów, pluszaków i rzeczy osobistych chorego dziecka;

  • unikanie podawania dziecku cukru, słodyczy i produktów mlecznych, ponieważ tworzą one idealne środowisko do rozwoju pasożytów;

  • zakładanie dziecku pieluchy lub majtek do spania, aby jaja pasożyta nie rozprzestrzeniały się na pościel (w przypadku pasożytów wewnętrznych).

Czy dziecko, u którego wykryto pasożyty można posłać do przedszkola?

Dzieci, które zakaziły się którymś z pasożytów nie powinny być puszczane do przedszkola, aby nie zarazić pozostałych dzieci. Natomiast rodzice zdrowych przedszkolaków, gdy dowiedzą się, że ich pociechy miały kontakt z osobami chorymi, powinni obserwować swoje dziecko i wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Jak zapobiegać owsikom, wszom i innym pasożytom?

Niestety uchronienie dziecka w pełni przed możliwością zakażenia chorobami pasożytniczymi jest niemożliwe. Jednak, jeśli będą przestrzegane pewne zasady, ryzyko zakażenia można zminimalizować. Należy:

  • myć ręce dokładnie i często, przynajmniej przez 30 sekund z użyciem mydła i ciepłej wody, szczególnie po przyjściu z podwórka, po wyjściu z toalety, przed jedzeniem;

  • myć warzywa i owoce przed ich spożyciem, pić przegotowaną wodę;

  • regularnie odrobaczać psy i koty;

  • wytłumaczyć dziecku, aby nie pożyczało innym rzeczy osobistych, szczególnie mających kontakt z włosami (grzebieni, gumek do włosów, szczotek).

redaktor: Angelika Talar-Śpionek, mgr farm.

ostatnia zmiana: 07.03.2024 09:53:33

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Pyrantelum Owix

zawiesina, 15 mililitrów

pyrantel

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 18,49 zł

Pyrantelum Owix

tabletki, 3 tabletki

pyrantel

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 19,00 zł

Pipi Nitolic Zestaw przeciw wszom

zestaw, 1 zestaw: 2 x 50 ml +2 x 20 ml + 20 ml +dodatki

wyrób medyczny

w 51% aptek

od 24,99 zł

Pipi Nitolic z grzebieniem

aerozol, spray 30 ml + grzebień

wyrób medyczny

w 54% aptek

od 16,62 zł

Paranit Szampon Leczniczy

szampon, 100 mililitrów

wyrób medyczny

w 39% aptek

od 30,79 zł

Pipi Nitolic Prevent Gumki do włosów przeciw wszom

inne, 4 sztuki

oleum aetherium

wyrób medyczny

w 35% aptek

od 29,99 zł

SORA forte

szampon, 50 mililitrów

permethrin

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 18,49 zł

Nitolic Prevent Plus

aerozol, 75 mililitrów

dimeticone

wyrób medyczny

w 67% aptek

od 18,98 zł

Nyda Express

aerozol, 50 mililitrów

dimeticone

wyrób medyczny

w 39% aptek

od 29,94 zł

Nyda Plus

płyn, 100 mililitrów

dimeticone

wyrób medyczny

w 30% aptek

od 38,49 zł

Sora Protect

aerozol, 50 mililitrów

wyrób medyczny

w 76% aptek

od 12,49 zł

Delacet

płyn, 100 mililitrów

delphinium consolida

produkt dostępny bez recepty

w 43% aptek

od 12,49 zł

Sora Med Zestaw płyn do zwalczania wszawicy + szampon specjalistyczny

zestaw, 1 zestaw: 100 ml płyn + 100 ml szampon

dimeticone

wyrób medyczny

w 30% aptek

od 31,99 zł

CICHO wSZA gumki do włosów

przyrząd, 4 sztuki (2 różowe + 2 niebieskie)

inne

w 25% aptek

od 39,49 zł

Paranit Sensitive Lotion

płyn, 150 mililitrów

wyrób medyczny

w 21% aptek

od 39,99 zł

Pipi Nitolic zestaw do usuwania gnid

zestaw, saszetka 20 ml + grzebień

wyrób medyczny

w 17% aptek

od 12,53 zł

Sora Lotion

lotio, 100 mililitrów

kosmetyk

w 49% aptek

od 12,79 zł

Neoclin Szampon leczniczy

szampon, 100 mililitrów

wyrób medyczny

w 13% aptek

od 18,99 zł

CICHO wSZA wyczeska grzebień do włosów

inne, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 6% aptek

od 40,06 zł

Pipi Nitolic Zestaw leczenie i ochrona przed wszawicą

aerozol, 1 zestaw: 50 ml + 30 ml + grzebień

wyrób medyczny

w 15% aptek

od 39,90 zł

PreveLissa spray do włosów przeciw wszawicy

aerozol, 50 mililitrów

oleum aetherium

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 12,84 zł

Parasidose Kuracja przeciw wszom i gnidom

płyn, 100 mililitrów

wyrób medyczny

w 13% aptek

od 26,19 zł

Paranit Lotion

lotio, 100 mililitrów

wyrób medyczny

w 26% aptek

od 27,92 zł

Paranit Care Odżywka w sprayu

aerozol, 100 mililitrów

kosmetyk

w 26% aptek

od 24,98 zł

Zentel

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 1 tabletka

albendazole

lek na receptę

w 95% aptek

od 9,99 zł

Zentel

zawiesina, 20 mililitrów

albendazole

lek na receptę

w 86% aptek

od 9,72 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy