Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne są skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Plaster wystarczy nakleić raz na tydzień, w związku z czym metoda ta jest prosta i wygodna, jednakże jak każda inna antykoncepcja hormonalna, może powodować działania niepożądane i powinna być stosowna po konsultacji z ginekologiem. 

Spis treści

Jak działa plaster antykoncepcyjny?

Jak stosować plaster antykoncepcyjny?

Jakie są zalety i wady plastrów antykoncepcyjnych?

Co zrobić, gdy plaster antykoncepcyjny się odklei?

Jak działa plaster antykoncepcyjny?

Plaster antykoncepcyjny zawiera dwie substancje czynne - norelgestromin i etynyloestradiol, które są syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych - progesteronu i estrogenu. Z punktu widzenia technologii postaci leku jest to transdermalny system typu matrycowego, który przyklejony na skórę pozwala dostarczyć określoną ilość substancji czynnych do krążenia ogólnego (do krwi) w ciągu doby. 

Jak stosować plaster antykoncepcyjny?

Pierwszy plaster należy przykleić pierwszego dnia naturalnej miesiączki. Produkt pozostawia się na skórze przez 7 dni, po czym należy go odkleić i zaaplikować kolejny plaster z opakowania na kolejny tydzień, następnie czynność powtórzyć po kolejnych 7 dniach. Po 3 tygodniach noszenia plastrów, należy zrobić tydzień przerwy, w którym powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Za każdym razem plaster powinien być naklejony w innym miejscu, aby zapobiec podrażnieniom. Zaleca się przyklejenie plastra w okolicy pośladów, brzucha, zewnętrznej górnej części ramienia lub górnej części tułowia w miejscu, w którym ciasna odzież nie będzie ocierała plastra.

Jakie są zalety i wady plastrów antykoncepcyjnych?

Zalety plastrów antykoncepcyjnych

  • plaster wystarczy wymienić na nowy raz w tygodniu, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu w dawkowaniu, 

  • biegunka lub wymioty nie wpływają na skuteczność antykoncepcyjną plastrów.

Wady plastrów antykoncepcyjnych

  • mogą powodować reakcje alergiczne skóry,

  • plaster może się odkleić, 

  • skuteczność plastrów antykoncepcyjnych zmniejsza się u pacjentek o masie ciała równej lub większej niż 90 kg, 

  • mogą być stosowane wyłącznie u kobiet między 18.-45. rokiem życia (w pozostałych grupach wiekowych nie badano bezpieczeństwa i skuteczności tej metody antykoncepcji), 

  • zwiększają ryzyko rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej.

Obejrzyj film!

Co zrobić, gdy plaster antykoncepcyjny się odklei?

Ponieważ w przypadku częściowego lub całkowitego odklejenia się plastra dochodzi do niewystarczającego dostarczania substancji czynnych preparatu, dlatego w razie nawet częściowego odklejenia się plastra przez okres krótszy niż jedna doba (do 24 godzin), należy natychmiast ponownie nakleić ten plaster w tym samym miejscu albo założyć nowy plaster. Wówczas nie ma konieczności stosowania dodatkowej metody antykoncepcji, a następny plaster należy założyć jak zwykle w „Dniu Zmiany Plastra”. 

W przypadku nawet częściowego odklejenia się plastra przez okres dłuższy niż 24 godziny lub, gdy nie zauważyliśmy, że plaster się odkleił - ochrona antykoncepcyjna może zostać zmniejszona i istnieje ryzyko ciąży. Należy przerwać aktualny cykl i rozpocząć natychmiast stosowanie plastrów z nowego opakowania. Dzień ten należy uznać jako „Dzień 1” oraz jako nowy „Dzień Zmiany Plastra”. Konieczne jest równoczesne stosowanie niehormonalnej metody antykoncepcji (prezerwatywy) w ciągu pierwszych 7 dni nowego cyklu.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.03.2023 13:33:42

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Evra

system transdermalny, 9 plastrów

lek na receptę

w 0% aptek

Evra

system transdermalny, 3 plastry

lek na receptę

w 89% aptek

od 35,99 zł

Evra

system transdermalny, 18 plastrów

lek na receptę

w 0% aptek

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)