Leki szkodliwe dla zwierząt

Leki szkodliwe dla zwierząt

udostępnij:

Wiele leków ludzkich z powodzeniem znajduje zastosowanie w weterynarii, o czym pisaliśmy w artykule Leki dla zwierząt w aptekach. Istnieje jednak też druga strona medalu – niektóre preparaty mogą okazać się dla nich bardzo szkodliwe. Czy wiesz, że Twoje leki przeciwbólowe mogą zaszkodzić pupilowi?

Spis treści

Dlaczego ludzkie leki mogą zaszkodzić zwierzęciu?

Leki przeciwbólowe niebezpieczne dla zwierząt?

Jak zadziałają na zwierzę nasze leki uspokajające?

A co z kroplami do oczu i uszu?

Jak uniknąć zatrucia lekiem ludzkim u zwierzaka?

Co zrobić, gdy zwierzak zjadł Twój lek?

Dlaczego ludzkie leki mogą zaszkodzić zwierzęciu?

Przyczyną są różnice w metabolizmie leków (ich przemianie w organizmie) między człowiekiem a zwierzętami - różne enzymy, stopień wchłaniania metabolitów oraz sposoby ich wydalania. Należy pamiętać, że różnice występują również pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt. Stwierdzenie, że „wszystkie ssaki są takie same" jest więc nieprawdziwe.

Leki przeciwbólowe niebezpieczne dla zwierząt?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Nieodpowiednie podawanie zwierzętom leków z tej grupy, np. kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin C), ibuprofen (np. Ibuprom), naproksen (np. Apo-Napro) może być przyczyną zatruć u domowych pupili. Wynika to na ogół z faktu, że właściciel sam próbuje pomóc choremu zwierzęciu i podaje mu swój lek bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Dawki toksyczne są trudne do ujednolicenia ze względu na różnorodność substancji czynnych w tej grupy leków. Trudno też przewidzieć wszystkie konsekwencje po ich podaniu. Nieumiejętne dawkowanie może skutkować anemią i zaburzeniami krzepnięcia (krwiste wymioty, smoliste stolce), owrzodzeniami przewodu pokarmowego, uszkodzeniem wątroby oraz niewydolnością nerek, a w konsekwencji śmiercią zwierzaka!

Paracetamol

Paracetamol to substancja czynna wielu popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, np. Apap, Solpadeine. Dla zwierząt (zwłaszcza kotów, ale także dla japońskich ras psów typu akita, tosa) jest bardzo toksyczny i może spowodować uszkodzenie wątroby oraz niedotlenienie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzaka!

Objawami zatrucia paracetamolem będą wymioty, biegunka, ból jamy brzusznej, osowiałość lub niepokój, zasinienie błon śluzowych (np. dziąsła), hipotermia (wychłodzenie organizmu) i tachykardia (zbyt szybkie bicie serca), a wraz z postępującym uszkodzeniem wątroby - rozwój żółtaczki (zażółcenie błon śluzowych).

Warto wiedzieć, że czosnek i cebula działają na organizm psa i kota tak samo toksycznie, jak paracetamol, więc nie wolno włączać ich do diety pupila.

Jak zadziałają na zwierzę nasze leki uspokajające?

Ludzkie leki uspokajające (np. Xanax), ale również przeciwpadaczkowe (np. Luminalum, Relanium) i przeciwdepresyjne (np. Anafranil) mogą okazać się niebezpieczne dla zwierzaka. Najczęściej dochodzi do zatruć przypadkowych, kiedy to np. ciekawski szczeniak upolował nasze pudełko z lekiem i zjadł całą jego zawartość… Konsekwencją mogą być bardzo groźne objawy neurologiczne, np. drżenia, skurcze, drgawki, nadpobudliwość lub silna depresja, zaburzenia ruchowe, oczopląs, ale także objawy ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka) czy zaburzenia pracy serca.

A co z kroplami do oczu i uszu?

Bez konsultacji z lekarzem weterynarii nie należy ich podawać – mimo, że działanie ogranicza się np. do oka/ucha, niewłaściwe podanie również może mieć poważne konsekwencje (np. powszechny u kotów koci katar często przebiega z zapaleniem spojówek, ale może też powodować owrzodzenia rogówki – w tym wypadku zapuszczenie do oka kropli ze sterydem może nieodwracalnie pogłębić uraz).

Jak uniknąć zatrucia lekiem ludzkim u zwierzaka?

  • Nie podawaj zwierzakowi żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

  • Zawsze zwracaj uwagę na skład leku. Dana substancja czynna może występować pod wieloma nazwami handlowymi oraz w różnych postaciach (tabletki, syrop, itd.).

  • Nigdy nie podawaj przeterminowanych leków – po upływie terminu ważności będą tak samo szkodliwe dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila.

  • Przechowuj swoje leki w miejscach niedostępnych dla zwierząt.

  • Przeczytaj artykuł Leki dla zwierząt w aptekach.

Co zrobić, gdy zwierzak zjadł Twój lek?

  • Nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii! Przy zatruciach bardzo ważny jest czas udzielenia pomocy – wiele leków (np. paracetamol) bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, co ma kluczowe znaczenie przy decyzji o wywoływaniu wymiotów czy płukaniu żołądka (zabiegi te mogą przynieść efekt jedynie wtedy, kiedy zjedzony lek jest jeszcze w żołądku, a więc tak naprawdę do 1,5-3 godzin po połknięciu przez zwierzaka).

  • Koniecznie powiedz weterynarzowi, jaki lek podałeś pupilowi lub o zjedzenie jakiego go podejrzewasz (zabierz opakowanie po leku). Bądź szczery – chodzi o zdrowie Twojego zwierzaka!

  • Oszacuj mniej więcej, kiedy to się stało oraz ile tabletek mogło zostać połkniętych.

  • Twoją doraźną pomocą przed wizytą w lecznicy może być doustne podanie psu lub kotu węgla aktywnego (1-5 g/kg masy ciała, rozpuszczone w wodzie). Zaabsorbuje część leku przed jego wchłonięciem z przewodu pokarmowego. Później także warto go stosować, aby nie dochodziło do wchłaniania zwrotnego metabolitów z żółci.

Obejrzyj film!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.04.2023 13:28:37

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)