Kiedy lek należy się na zniżkę?

Kiedy lek należy się na zniżkę?

udostępnij:

Zastanawiasz się, dlaczego Twój lek nie jest refundowany? A może Twoje lekarstwo jest na wykazie leków zniżkowych, a Ty jednak płacisz za nie w aptece 100% ceny? W tym artykule wyjaśniamy, od jakich czynników zależy, ile zapłacisz w aptece za wykupienie produktów z recepty.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o zniżkach na leki!

Dlaczego nie wszystkie leki są refundowane?

Dzięki refundacji (dofinansowaniu zakupu przez Narodowy Fundusz Zdrowia) możliwe jest nabycie ze zniżką niektórych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego (np. preparatów mlekozastępczych) i wyrobów medycznych (np. specjalistycznych opatrunków na rany czy pasków testowych do glukometru). Dopłatą nie są objęte suplementy diety czy kosmetyki, nawet jeśli lekarz przepisze je na recepcie.

Sfinansowanie w całości leczenia wszystkich obywateli przez państwo nie jest możliwe. Dlatego dostępne środki należy wydawać w sposób, który pozwoli pomóc jak największej liczbie chorych. Ministerstwo Zdrowia wybierając produkty do dofinansowania, bierze pod uwagę udokumentowaną skuteczność produktu, jego bezpieczeństwo, dostępność innych opcji terapeutycznych, ale również koszt. Podstawą do przeprowadzenia takiej analizy jest złożenie przez producenta wniosku o objęcie danego preparatu refundacją. Nie zawsze wytwórcy czynią starania o wpisanie ich produktów na listę refundacyjną, co automatycznie wyklucza możliwość zastosowania dopłaty ze strony państwa w takim przypadku.

Lista leków refundowanych jest cyklicznie aktualizowana, dlatego nawet jeśli Twój preparat obecnie nie jest objęty dopłatą, nie oznacza to, że w przyszłości nie może znaleźć się na wykazie.

Komu przysługuje refundacja na leki?

Pacjenci czasami dziwią się, że ktoś znajomy za ten sam lek płaci sporo mniej lub wcale. Przyczyn może być kilka. Pamiętaj, że aby w ogóle skorzystać z refundacji, musisz być osobą ubezpieczoną lub uprawnioną z innego tytułu (np. ciąża) do świadczeń zdrowotnych, a recepta musi być wystawiona w sposób prawidłowy. Co jeszcze powoduje zróżnicowanie wysokości zapłaty chorego za leki?

Niektórzy chorzy posiadają tak zwane „uprawnienia dodatkowe” – przywileje powodujące, że lekarstwa w aptece są dla nich tańsze lub nawet bezpłatne. Z uprawnień takich mogą korzystać na przykład zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, osoby represjonowane czy inwalidzi wojenni. Warunkiem jest okazania stosownego dokumentu.

Dodatkowe prawa mają także osoby po 75 roku życia. Leki ujęte na liście leków dla seniorów mogą oni otrzymać bezpłatnie. Tutaj także trzeba spełnić dodatkowe wymogi - schorzenie pacjenta musi być wyszczególnione, jako objęte refundacją dla danego leku, a receptę z „S-ką” może wystawić tylko lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.

Warto pamiętać, że aby od lekarza rodzinnego otrzymać receptę zniżkową na leki zalecone przez specjalistę, powinniśmy dostarczyć odpowiednie zaświadczenie. Lekarz specjalista powinien w nim poinformować lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o rozpoznaniu i zleconych lekach. Jeśli tego nie dopełnimy – możemy spodziewać się, że lekarz w przychodni przepisze potrzebne medykamenty – ale pełnopłatnie.

Czym są wskazania do refundacji?

Poza wymienionymi okolicznościami, o tym, czy lek zostanie Ci przepisany ze zniżką decydują wskazania. Choroba, na którą cierpisz, i w związku z którą został Ci przepisany konkretny lek, jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, jaką opłatę będziesz musiał uiścić w aptece.

Dla każdego leku określona jest lista schorzeń (wskazań), w których może on być zastosowany. Informacje o chorobach, jakie leczy się danym produktem można znaleźć w ulotce dołączonej do leku lub w specjalnym dokumencie dedykowanym fachowym pracownikom ochrony zdrowia zwanym Charakterystyką Produktu Leczniczego. Refundacją mogą być objęte wszystkie wymienione w tym dokumencie stany chorobowe lub tylko niektóre z nich.

W wyjątkowych przypadkach Ministerstwo Zdrowia może zdecydować o refundacji leku w schorzeniu, które nie jest zatwierdzone w oficjalnych dokumentach danego produktu. Wynika to z faktu, że medycyna ciągle odkrywa nowe zastosowania leków. Takie wskazanie refundacyjne określone jest jako „pozarejestracyjne” lub „off-label”, co dosłownie można przetłumaczyć jako „poza-etykietą”, czyli poza tym, co zostało autoryzowane w dokumentacji.

W jakich chorobach zapłacisz mniej za leki?

Jak już wspomniano, w niektórych przypadkach lek jest refundowany we wszystkich wskazaniach, w innych są one precyzyjnie określone, np. osteoporoza, cukrzyca czy padaczka. Czasami jednak są zawężone i dosyć szczegółowo opisane.

Przyjrzyjmy się na przykład refundacji produktu z przeciwzakrzepowym dabigatranem (Pradaxa), ponieważ jest to dobry przykład różnorodności uwarunkowań wpływających na wielkość dopłaty pacjenta.

Na liście leków refundowanych z listopada 2018 roku, dla tego produktu w dawce 110 mg przewidziana jest możliwość otrzymania przez pacjenta maksymalnej możliwej zniżki (ryczałt), jeśli jest on po operacji wymiany stawu biodrowego lub kolanowego. Nieco więcej (30%) dopłaci, jeśli preparat został mu wypisany w celu zapobiegania lub leczenia zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Lek w tej dawce może być również stosowany w wybranych przypadkach chorób układu krążenia, związanych z migotaniem przedsionków. Wskazanie to jednak nie jest objęte refundacją i pacjent z takim schorzeniem, któremu przepisano ten specyfik zapłaci za niego 100% ceny.

Ponadto objęcie refundacyjne (lub jego brak), jak również poziom odpłatności różnią się dla tego leku w zależności od jego dawki (zarejestrowane są trzy), wielkości opakowania (10, 30, 60 lub 180 tabletek), a w przypadku stosowania po zabiegach wprowadzone są ograniczenia czasowe – tylko przez 14 lub 30 dni po operacji. Dodatkowo, lek jest przeznaczony dla osób dorosłych – zniżka nie będzie przysługiwać pacjentowi, który nie ukończył 18 roku życia.

Wskazania związane z możliwością uzyskania przez pacjenta zniżki na leki – podobnie jak sama lista – mogą ulegać modyfikacjom, warto więc śledzić informacje dotyczące zmian na wykazie leków refundowanych.

Czy aptekarz ma wpływ na cenę leku refundowanego?

O poziomie odpłatności decyduje lekarz, który na podstawie historii choroby i wywiadu lekarskiego jest w stanie określić, czy wystąpiła któraś z okoliczności uprawniająca do wystawienia recepty zniżkowej. Pracownik apteki nie decyduje o poziomie odpłatności i nie może jej zmienić.

Pacjent powinien natomiast otrzymać w aptece informację o tańszych zamiennikach leków refundowanych. Farmaceuta może także udzielić informacji lub porady na temat kosztów leczenia czy możliwości ich zminimalizowania.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 01.04.2021 12:25:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Pradaxa

kapsułki, 60 kapsułek butelka

dabigatran etexilate

lek na receptę

w 90% aptek

od 79,99 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)