Jak przygotować się do chemioterapii?

Jak przygotować się do chemioterapii?

udostępnij:

Czas, który dzieli diagnozę i rozpoczęcie terapii przeciwnowotworowej, zdaje się trwać wiecznie. Czy musi to być czas stracony? Czy jest za późno na jakiekolwiek działanie? Nie. Zastanówmy się, jak pożytecznie go wykorzystać, aby najlepiej przygotować się do starcia z chorobą.

Pamiętajmy, że nowotwór to nie tylko choroba ciała. W ogromnej mierze cierpi również psychika chorego, który musi odnaleźć się w nowej, nieprzyjaznej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do leczenia w sposób kompleksowy, nie umniejszając znaczenia sfery emocjonalnej.

Spis treści

Rozpraw się ze strachem przed chorobą i leczeniem!

Zadbaj o swój organizm

Ustal priorytety

Rozpraw się ze strachem przed chorobą i leczeniem!

Strach jest nieodłącznym towarzyszem choroby nowotworowej. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, w której to on przejmuje kontrolę i paraliżując nas, odbiera chęć i siłę do walki. Aby go poskromić, zacznij o nim mówić. Wszystko jedno, czy porozmawiasz z kimś bliskim, z osobą duchowną, czy z psychologiem. Ważne, żebyś dał ujście negatywnym emocjom - duszenie ich w sobie nie tylko źle wpływa na Twoją psychikę, ale także na odporność organizmu! A tej będziesz bardzo potrzebował.

Skorzystaj z pomocy psychologa

Obecnie w szpitalach onkologicznych często spotyka się specjalistów z dziedziny psychoonkologii, którzy są nieocenionymi towarzyszami podczas całego procesu terapeutycznego. Wiedzą, jak poskromić złość, poczucie niesprawiedliwości, strach i inne emocje, których doświadczasz. Nie bój się korzystać z ich pomocy! Codziennie pomagają dziesiątkom osób, będących w sytuacji podobnej do Twojej - pomogą również Tobie.

Wiedza Twoją bronią w walce ze strachem

Pamiętaj również, że często boimy się po prostu tego, co nieznane. Dlatego czytaj, pytaj, dokształcaj się, żeby wiedzieć jak najwięcej o swojej chorobie, metodach jej leczenia, możliwym przebiegu, itd. Wiedza pozwoli Ci oswoić nowotwór, przygotować się do walki z nim w sposób świadomy, rozmawiać z lekarzami po partnersku, zadawać im właściwe pytania. Możesz spróbować nawiązać kontakt z innymi osobami zmagającymi się z nowotworem za pośrednictwem mediów społecznościowych. Z pewnością podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Obejrzyj film!

Przygotuj się do wizyty u lekarza

Zastanów się na spokojnie, jakie informacje chcesz od niego uzyskać i spisz wszystko na kartce, którą zabierzesz ze sobą. Możesz być pewien, że jeśli tego nie zrobisz, wyjdziesz z gabinetu nie wiedząc połowy tego, co chciałeś wiedzieć. Stres, zamieszanie, gonitwa myśli nie sprzyjają rzeczowej rozmowie. Jeśli obawiasz się tego, że sam nie dasz rady, zabierz ze sobą bliską Ci osobę, która będzie Twoim reprezentantem. I pamiętaj, że nie ma głupich pytań… To Ty jesteś teraz najważniejszy i masz prawo (i obowiązek wobec samego siebie) do pełnej informacji na temat swojego zdrowia. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, możesz poprosić o konsultację innego onkologa.

Zadbaj o swój organizm

Zanim zaczniesz terapię, masz czas na wzmocnienie swojego organizmu i zadbanie o pomijane do tej pory kwestie zdrowotne.

Odpowiednia dieta to podstawa

Pamiętaj, że żadne suplementy diety nie zastąpią zdrowej, zbilansowanej diety. Jedz dużo świeżych warzyw, kasz, owoców i pij wodę. Unikaj niezdrowych, wysoko przetworzonych przekąsek, fastfoodów, potraw smażonych, wędzonych i grillowanych, słodyczy, kolorowych napojów. Zapytaj swojego lekarza, czy i jakie suplementy diety powinieneś zażywać. Nigdy nie przyjmuj ich na własną rękę, ponieważ możesz sobie zaszkodzić.

Walcz z nałogami

Jeśli do tej pory nie udało Ci się zwalczyć nałogu, teraz jest dobry na to moment. Każdy dzień bez papierosa, czy alkoholu zwiększa Twoje szanse w walce z nowotworem. Nie ma chyba lepszej motywacji.

Nie zaniedbuj przewlekłych schorzeń

Jeśli leczysz się na nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy, czy jakiekolwiek choroby przewlekłe, zrób wszystkie potrzebne badania i z aktualnymi wynikami udaj się do lekarza. Zdecyduje on, czy nie ma konieczności modyfikacji dotychczasowego leczenia lub potrzeby wykonania dodatkowych badań. Pamiętaj także o wizycie u stomatologa i wyleczeniu wszelkich ubytków i stanów zapalnych. Dbaj o siebie, żeby nie złapać żadnej infekcji. To bardzo ważne, żeby Twój organizm był w jak najlepszej kondycji przed rozpoczęciem leczenia nowotworu.

Ustal priorytety

Jeśli po diagnozie miałeś poczucie, że nie masz na nic wpływu… to teraz już wiesz, że się myliłeś. Bardzo wiele zależy od Ciebie, Twojego nastawienia i Twoich wyborów. Pamiętaj, że priorytetem jest Twoje zdrowie. Walcz o nie, wszelkimi dostępnymi metodami.

Obejrzyj film!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.04.2023 13:32:55

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy