Czy trzustka może boleć?

Czy trzustka może boleć?

udostępnij:

Trzustka zdecydowanie może boleć, ale jak to rozpoznać? Chorób trzustki nie należy lekceważyć, dlatego sprawdź, jakie objawy zwiastują poważne problemy i kiedy powinieneś udać się do lekarza z bólem trzustki.

Spis treści

Po co nam trzustka?

Gdzie i jak boli trzustka?

Dlaczego trzustka boli ?

Jak rozpoznać chorobę trzustki?

Źródła

Po co nam trzustka?

Trzustka to niewielki narząd położony w górnej części brzucha. Ta część ciała pełni bardzo ważną funkcję - odpowiada za produkcję soku trzustkowego umożliwiającego trawienie, a także wytwarza insulinę i glukagon - hormony regulujące prawidłowy poziom cukru we krwi.

Gdzie i jak boli trzustka?

Zazwyczaj chorzy pacjenci skarżą się na ból trzustki bezpośrednio poniżej żeber. Czasami ból promieniuje i jest odczuwalny w boku lub nawet na plecach. Objawy bólu trzustki często pojawiają się napadowo, czasem utrzymują nawet przez kilka dni. Warto pamiętać, że w związku z położeniem trzustki w organizmie, ból, który się pojawia i jest z nią kojarzony, może również oznaczać inne problemy zdrowotne, np. z żołądkiem (zgaga, silna niestrawność) czy kręgosłupem (dyskopatia, osteoporoza). Jedynie przeprowadzenie dokładnych badań pozwala potwierdzić diagnozę i jednoznacznie stwierdzić, że coś niepokojącego dzieje się z naszą trzustką.

Dlaczego trzustka boli?

Jeśli podejrzewasz, że boli Cię trzustka, a ból nie utrzymuje się przez dłuższy czas oraz nie masz żadnych innych, niepokojących objawów, możesz zastosować preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. NO-Spa, Ibuprom, IBUM, Nurofen Forte, APAP.

Jeśli ból się powtarza, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ chorób trzustki nie należy lekceważyć.

Ostre zapalenie trzustki

Przyczyną bólu może być stan zapalny w obrębie trzustki, objawiający się bardzo silnym bólem, wymiotami, a także wysoką gorączką, czasem przekraczającą 39, a nawet 40°C.

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia trzustki jest nadużywanie alkoholu (50%), kamica żółciowa (30%) lub uraz [1]. Choroba jest związana z zaburzeniem pracy narządu, a dokładniej wydzielania enzymów trzustkowych, co ostatecznie prowadzi do jego uszkodzenia i powikłań w całym organizmie.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki najczęściej polega na unikaniu przyjmowania pokarmów przez kilka dni, dostatecznym nawadnianiu organizmu oraz podawaniu leków przeciwbólowych, np. APAP. W przypadku, gdy zapalenie trzustki jest wynikiem występowania kamicy żółciowej, jako jedną z metod leczenia stosuje się usunięcie pęcherzyka żółciowego.

Czasem ostre zapalenie trzustki może być spowodowane również zakażeniem bakteryjnym. Wówczas chorym podawane są antybiotyki, np. Cipronex, Meronem. W skrajnych sytuacjach stosuje się leczenie operacyjne.

Przewlekłe zapalenie trzustki

W przewlekłym zapaleniu trzustki przyczyny są podobne (nadużywanie alkoholu i kamica żółciowa), jednak wskazuje się również na czynniki genetyczne sprzyjające chorobie.

Objawy nie są natychmiastowe, ból brzucha pojawia się okresowo, nawet przez kilka lat lub jest odczuwalny stale. Oprócz dolegliwości bólowych pacjenci skarżą się także na spadek masy ciała i charakterystyczne, oleiste stolce, które świadczą o zaburzeniu prawidłowego wydzielania przez trzustkę enzymów trawiących tłuszcze.

Przewlekłe zapalenie trzustki leczy się preparatami, które zawierają enzymy trzustkowe, np. Kreon Travix, a także doraźnie stosowanymi środkami przeciwbólowymi, np. Panadol.

Torbiele trzustki

Torbiele trzustki mają charakter pęcherzy wypełnionych płynem. Powodują dolegliwości bólowe dopiero, gdy są naprawdę duże. Te z reguły niegroźne zmiany są najczęściej wykrywane przypadkowo, podczas badania USG innych narządów w brzuchu.

Jeśli torbiele są małe i nie dają żadnych niepokojących objawów, lekarz może zalecić jedynie ich obserwację i regularne badania, np. co pół roku. Natomiast torbiele, które rosną i powodują znaczne bóle, a także takie, które mają charakter nowotworowy, powinny być leczone lub usuwane, ponieważ mogą pękać, powodując niebezpieczne zakażenie wewnątrz jamy brzusznej.

Początkowo zalecana jest suplementacja enzymów trzustkowych (np. Kreon Travix), które umożliwiają prawidłowe trawienie, a także zmniejszają odczuwanie bólu. W przypadku nieustępującego bólu wdrażane są leki przeciwbólowe (np. Ibum Forte, Nurofen, Panadol), a w ostrym bólu także silniejsze leki (np. Antidol, Tramal - dostępny na receptę).

Nowotwór trzustki

Nowotwór trzustki najczęściej powoduje ból i inne objawy dopiero w swoim zaawansowanym stadium. Objawy charakterystyczne dla raka trzustki to: bóle brzucha, wzdęcia, gwałtowne chudnięcie i biegunki. Często pojawia się także żółtaczka i wymioty. Zwykle niespecyficzne symptomy utrudniają rozpoznanie i wdrożenie leczenia na czas.

Pamiętaj, że czynniki takie jak: palenie papierosów, cukrzyca, wcześniejsze naświetlania z powodu innego nowotworu (np. ziarnicy złośliwej lub raka jądra), a także przewlekłe nawracające zapalenie trzustki oraz otyłość, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór trzustki [2]. Rak trzustki jest leczony w zależności od stopnia jego zaawansowania, zarówno poprzez zastosowanie chemioterapii, jak i zabiegi operacyjne.

Jak rozpoznać chorobę trzustki?

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobie trzustki - nie czekaj! Skonsultuj się z lekarzem internistą. Zaleci on prawdopodobnie badanie krwi. Jeśli normy takich wskaźników, jak poziom leukocytów czy enzymu amylaza trzustkowa zostaną przekroczone, zostaniesz skierowany na dalszą diagnostykę. Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie stanu zapalnego trzustki jest USG. W przypadku podejrzenia nowotworu lekarz może zlecić również wykonanie rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej jamy brzusznej, wraz z obrazowym badaniem miednicy i klatki piersiowej - badaniem, które umożliwia dokładne rozpoznanie choroby oraz ocenę jej zaawansowania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

  1. Portal Onkologiczny Zwrotnik Raka,

  2. Jacek Szmidt, Jarosław Kużdżał: Podstawy chirurgii.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.04.2023 14:05:51

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Kreon Travix

kapsułki, 50 kapsułek

pancreatin

produkt dostępny bez recepty

w 87% aptek

od 44,99 zł

Apap

tabletki powlekane, 24 tabletki

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 10,99 zł

Pangrol 25000

kapsułki, 20 kapsułek

pancreatin

produkt dostępny bez recepty

w 48% aptek

od 33,79 zł

Ibuprom

tabletki powlekane, 10 tabletek

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 8,79 zł

No-Spa

tabletki, 20 tabletek

drotaverine

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 12,51 zł

Lipancrea 8000

kapsułki, 50 kapsułek

pancreatin

produkt dostępny bez recepty

w 37% aptek

od 29,49 zł

Neo-Pancreatinum Forte

kapsułki, 50 kapsułek

pancreatin

produkt dostępny bez recepty

w 58% aptek

od 34,19 zł

Ibum

kapsułki, 60 kapsułek

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 89% aptek

od 28,49 zł

Nurofen Forte

tabletki powlekane, 24 tabletki

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 16,79 zł

Ibum Forte

kapsułki, 36 kapsułek

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 64% aptek

od 21,99 zł

Nurofen

tabletki powlekane, 12 tabletek blister w kartoniku

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 7,20 zł

Cipronex

tabletki powlekane, 10 tabletek = 1 blister

ciprofloxacin

lek na receptę

w 100% aptek

od 11,31 zł

Tramal

kapsułki, 20 kapsułek

tramadol

lek na receptę

w 76% aptek

od 7,90 zł

Lipancrea 16000

kapsułki, 60 kapsułek pojemnik + pudełko

pancreatin

lek na receptę

w 83% aptek

od 47,12 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)