Czy można przewozić leki za granicę?

Czy można przewozić leki za granicę?

udostępnij:

Planujesz zagraniczny wyjazd i musisz zabrać ze sobą leki? Kupiłeś leki za granicą i chcesz wrócić z nimi do Polski? Czy przewóz kilku opakowań leku przez granicę państw jest legalny? Ile i jakie leki można spakować do walizki w podróż samolotem lub innymi środkami transportu, a za co może grozić kara?

Spis treści

Ile i jakie leki można przewozić za granicę?

Które leki wymagają specjalnego zaświadczenia od lekarza?

Jak spakować leki na podróż?

Ile i jakie leki można przewozić za granicę?

Wyjeżdżając za granicę, należy zabrać ze sobą wszystkie niezbędne leki stosowane przewlekle. Warto również skomponować własną wakacyjną apteczkę, zwłaszcza, gdy podróżujemy z dziećmi.

Niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzemy, wyjeżdżając z Polski możemy mieć ze sobą leki w oryginalnych opakowaniach z ulotką, przeznaczone na własny użytek, których ilość w przybliżeniu nie powinna przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i planowanego czasu pobytu w danym miejscu. Warto zabrać kilka dawek leku więcej, na wypadek opóźnień lub zmian w planie podróży.

Które leki wymagają specjalnego zaświadczenia od lekarza?

  • Leki dostępne na receptę, które znajdują się w aktualizowanym co dwa miesiące Obwieszczeniu Ministra Zdrowia o lekach zagrożonych brakiem dostępności. Jeśli kontrola graniczna, przy wyjeździe z Polski, zakwestionuje ich stosowanie, osobie przewożącej grozi kara.

  • Stosowanie niektórych substancji, jak np. opioidów czy pseudoefedryny, może być nielegalne za granicą, dlatego w takich sytuacjach zaświadczenie lekarskie może uchronić nas przed więzieniem. Dotyczy to zwłaszcza krajów Azji, Bliskiego Wschodu czy Afryki. Przed wyjazdem koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy lek, który przyjmujemy, znajduje się na liście preparatów zabronionych na danym obszarze. Informacje takie znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących".

  • Aby przewieźć za granicę leki narkotyczne lub psychotropowe, według zaleceń Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków (INCB), należy mieć ze sobą pozwolenie na przewóz tych substancji do osobistego użytku oraz ksero recepty lekarskiej.

  • Jeśli podróżujemy samolotem, a oryginalna butelka syropu zawiera więcej niż 100 ml lub sumaryczna ilość przekracza 1 litr, możemy przewieźć lek, pod warunkiem, iż przedstawimy zaświadczenie o konieczności jego zastosowania w trakcie podróży.

  • Insuliny stosowane w cukrzycy i inne produkty w postaci zastrzyków, np. leki przeciwzakrzepowe.

  • Preparaty dostępne w aptece bez recepty, w ilości przekraczającej pięć najmniejszych opakowań leku lub niedozwolone na obszarze, do którego się udajemy.

Jak spakować leki na podróż?

Przewóz leków samochodem lub autokarem

  • Leki należy umieścić w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz z dala od działania promieni słonecznych.

  • Jeśli lek wymaga przechowywania w lodówce, powinniśmy zaopatrzyć się w turystyczną lodówkę, kuferek z wkładem chłodzącym lub torebkę termoizolacyjną.

Przewóz leków samolotem

  • Na wypadek zaginięcia bagażu głównego oraz z uwagi na niską temperaturę w luku bagażowym, wszystkie leki najlepiej spakować do torby podręcznej.

  • Podczas kontroli bezpieczeństwa, można poinformować pracownika lotniska o tym, że w bagażu podręcznym mamy ze sobą produkty lecznicze. Przyspieszy to odprawę i pozwoli uniknąć ewentualnych nieporozumień. Kontroler może zażądać zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zasadność stosowania danego preparatu.

  • Insuliny i inne preparaty wymagające przewożenia w niskiej temperaturze, należy przewozić w specjalnych pojemnikach styropianowych lub torbach termoizolacyjnych (np. Apteo Care torebka termoizolacyjna wielokrotnego użytku, Canpol Babies torba termoizolacyjna) gdyż większość linii lotniczych nie zapewnia dostępu do lodówki na pokładzie samolotu.

Przewóz leków jachtem, promem lub okrętem

  • Leki powinny być zabezpieczone przed kontaktem z wodą, wilgocią i promieniami słonecznymi. W tym celu można spakować je w torebkę wodoodporną i umieścić w zacienionym miejscu (Jak przechowywać leki?).

Przestrzegając powyższych zaleceń, regulacji prawnych na danym obszarze oraz regulaminu przewoźnika możemy być pewni, iż leki będą przewożone w sposób legalny, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego stresu i surowych kar oraz ułatwi podróż nam i innym pasażerom.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.04.2023 10:17:27

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Apteo Care torebka termoizolacyjna wielokrotnego użytku

pojemnik, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 61% aptek

od 1,99 zł

Canpol Babies torba termoizolacyjna

inne, 1 sztuka

inne

w 1% aptek

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)