Choroba Hashimoto a problemy z tarczycą

Choroba Hashimoto a problemy z tarczycą

udostępnij:

Choroba Hashimoto, choć brzmi egzotycznie, to obecnie najczęściej diagnozowana choroba autoimmunologiczna na świecie, najczęstsze schorzenie endokrynologiczne oraz najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Warto dowiedzieć się nieco więcej o objawach, diagnozie oraz leczeniu choroby Hashimoto.

Obejrzyj film!

Spis treści

Czym jest choroba Hashimoto?

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Do czego prowadzi choroba Hashimoto?

Jak rozpoznać, że to Hashimoto?

Jak leczyć Hashimoto?

Źródła

Czym jest choroba Hashimoto?

W chorobie Hashimoto organizm zaczyna zwalczać własne komórki, podobnie jak robi to z wirusami, bakteriami, itp. W przypadku Hashimoto narządem, który zostaje zaatakowany przez układ odpornościowy jest tarczyca. Przewlekły stan zapalny prowadzi do uszkodzenia jej tkanek, czego konsekwencją jest niedostateczne wydzielanie hormonów zwane niedoczynnością tarczycy.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Objawy te są mało specyficzne i potrafią być lekceważone latami. Często łączymy je ze stresem, przepracowaniem, złą dietą, nieprawidłowym stylem życia. Najczęściej pomocy u specjalistów szukamy wtedy, kiedy problem zaczyna nas przerastać.

O początku choroby zgodziły się opowiedzieć moje dwie pacjentki.

Ania (25 lat)

O istnieniu choroby dowiedziałam się od swojego fryzjera. Chodzę do niego od wielu lat i to on jako pierwszy zaniepokoił się nadmiernym wypadaniem moich włosów. Ponieważ byłam bardzo szczupła, co nie pasowało mi do typowych objawów choroby, zbagatelizowałam problem. Dopiero, gdy zaczęłam mieć problemy z nauką i powiedziałam to swojemu lekarzowi, skierował mnie na badania. Wyniki były tak złe, że diagnoza była oczywista.

Maria (46 lat)

O chorobie słyszałam nieraz, gdyż wiele moich koleżanek na nią cierpi. Zaczęłam tyć, miałam mało energii. Wszystko zaczęło mnie denerwować. Chodziłam przygnębiona i coraz cześciej wybierałam leżenie przed telewizorem, niż aktywny wypoczynek. Myślałam, że to menopauza. Jedna z moich koleżanek zasugerowała mi zbadanie tarczycy. Parę lat wcześniej wszystkie badania były idealne, ale żeby uspokoić sumienie udałam się do lekarza. Okazało się, że choruję na Hashimoto.

Do czego prowadzi choroba Hashimoto?

W chorobie Hashimoto dochodzi do upośledzenia pracy tarczycy, a poza tym, jako choroba autoimmunologiczna zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia innych schorzeń o podłożu immunologicznym, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń, bielactwo, itd.

Jak rozpoznać, że to Hashimoto?

Po pierwsze pacjent kieruje się do lekarza rodzinnego z określonymi objawami. Po drugie niezbędne jest wykonanie odpowiednich badań. Do najczęściej zlecanych przez lekarzy badań należą:

  • stężenie hormonów we krwi - TSH (wzrost stężenia może wskazywać na Hashimoto) oraz FT3, FT4 (spadek);

  • stężenie przeciwciał anty-TPO we krwi - wzrost;

  • poziom cholesterolu we krwi - wzrost;

  • USG tarczycy - powiększenie tarczycy.

Jak leczyć Hashimoto?

Niestety do dziś jednoznacznie nie wskazano przyczyny choroby i choć całkowite jej wyleczenie nie jest możliwe, odpowiednia terapia jest niezbędna do poprawy komfortu życia pacjentów.

Opiera się ona na uzupełnieniu niedoborów hormonów tarczycowych. Obecnie dysponujemy syntetycznym analogiem tyroksyny dostępnym na receptę - lewotyroksyną (np. Letrox, Euthyrox N, Tirosint Sol)którą przyjmuje się na czczo, popijając wodą. W niektórych przypadkach do terapii mogą być włączone leki z grupy glikokortykosteroidów (np. Encorton).

Podczas leczenia nie można zapominać o odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i wysypianiu się. Warto wykonywać także kontrolne badania krwi.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24434360

  2. https://www.thyroid.org/hashimotos-thyroiditis/

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 18.04.2023 13:24:45

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Encorton

tabletki, 20 tabletek

prednisone

lek na receptę

w 100% aptek

od 20,34 zł

Euthyrox N 75

tabletki, 50 tabletek

levothyroxine

lek na receptę

w 100% aptek

od 7,59 zł

Letrox 50

tabletki, 50 tabletek

levothyroxine

lek na receptę

w 99% aptek

od 6,60 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy