Anemia - jak leczyć niedokrwistość?

Anemia - jak leczyć niedokrwistość?

udostępnij:

Czujesz, że opadasz z sił, a znajomi mówią ci, że blado wyglądasz? To może być anemia – podstępna choroba, której nie należy lekceważyć. Dowiedz się, niedobór jakich składników powoduje anemię i jak ją wyleczyć.

Spis treści

Czym jest anemia?

Jakie są przyczyny anemii?

Jakie są objawy anemii?

Jak wykryć anemię?

Czy anemia jest groźna?

Jak wyleczyć anemię?

Preparaty na anemię bez recepty

Leki na anemię na receptę

Jak długo trwa leczenie anemii?

Co warto wiedzieć o preparatach żelaza?

Jaką dietę stosować w anemii?

Czym jest anemia?

Anemia zwana jest inaczej niedokrwistością, ponieważ wynika ze zbyt małej liczby składników krwi - czerwonych krwinek, lub z ich złej jakości.

Jakie są przyczyny anemii?

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Żelazo jest podstawowym składnikiem barwnika krwi – hemoglobiny. Niedokrwistość może być także efektem niedoboru kwasu foliowego czy witaminy B12. Mogą one być skutkiem:

Rzadkie przyczyny anemii to schorzenia genetyczne, zaburzenia pracy szpiku czy nowotwory.

O prawidłowy „obraz krwi” powinni dbać także honorowi krwiodawcy.

Jakie są objawy anemii?

Charakterystycznymi objawami anemii są bladość skóry, osłabienie i łatwe męczenie się, bóle głowy czy trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji. Pacjent czuje się przewlekle znużony - nie bez przyczyny potocznie „anemik” oznacza kogoś bez energii i „mizernie” wyglądającego.

Pacjenci z anemią mogą ponadto odczuwać objawy zmniejszenia odporności organizmu czy uskarżać się na problemy dermatologiczne (wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zajady lub suchość skóry) lub neurologiczne (np. objawy zespołu niespokojnych nóg).

Jednym z najbardziej niezwykłych objawów długo trwającej anemii jest apetyt na rzeczy niejadalne, takie jak ziemia, krochmal czy kreda (tak zwane spaczone łaknienie, inaczej „pica”).

Jak wykryć anemię?

W pierwszej kolejności należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Anemię w większości przypadków dosyć łatwo jest zdiagnozować na podstawie charakterystycznych objawów i wyników morfologii krwi. Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej może wystawić skierowanie na to badanie - a także ewentualnie na badania dodatkowe, takie jak ocena poziomu żelaza czy zdolność organizmu do jego wiązania. Większość badań laboratoryjnych można wprawdzie wykonać prywatnie, jednak pomoc lekarza i tak będzie nieodzowna w celu prawidłowej interpretacja wyników.

Czy anemia jest groźna?

Anemii nie należy lekceważyć. W przypadku dzieci i młodzieży żelazo jest ważne dla rozwoju układu nerwowego, a zatem wpływa na proces uczenia się, zapamiętywania oraz na zachowanie. Ponadto nieleczona anemia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak duszność, tachykardia (przyspieszenie rytmu serca), a nawet niewydolność serca.

Wyjątkowo niebezpieczna jest niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B12 – zwana także anemią złośliwą, gdyż w przeszłości uważano ją za chorobę nieuleczalną i prowadzącą do nieodwracalnych powikłań. W jej przebiegu mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu nerwowego (mrowienia, drętwienie, napady drgawek) i pokarmowego (biegunki lub zaparcia).

Natomiast niedobory kwasu foliowego są szczególnie niebezpieczne dla kobiet starających się o dziecko, gdyż mogą prowadzić do rozwoju wad wrodzonych u płodu.

Jak wyleczyć anemię?

Sposób leczenia powinien być ściśle powiązany ze zdiagnozowaną przyczyną anemii i wynikami badań laboratoryjnych. Z tego powodu prawidłowe postępowanie – nawet w zakresie preparatów dostępnych bez recepty - należy uzgodnić z lekarzem, a terapię prowadzić pod jego nadzorem. Nie należy także samodzielnie zmieniać produktu, w szczególności leku na suplement. Poszczególne preparaty mogą istotnie różnić się zawartością składników aktywnych.

W występujących najczęściej anemiach niedoborowych pomaga przyjmowanie preparatów zawierających składniki krwiotwórcze - żelazo, kwas foliowy, witaminę B6 czy B12. Wiele produktów dedykowanych osobom z anemią zawiera również witaminę C, która zapewnia lepsze wchłanianie żelaza.

Preparaty na anemię bez recepty

Leki na anemię na receptę

Na receptę natomiast dostępne są produkty lecznicze zawierające większe dawki żelaza (np. Tardyferon, Sorbifer Durules czy Ferrum Lek).

W wyjątkowych sytuacjach lekarz może zlecić podanie leku w formie zastrzyku z żelazem (np. Ferrum LekMonover, Feriinject) czy witaminą B12 (np. Vitaminum B12 WZF). Tylko w najcięższych przypadkach konieczne jest przetoczenie krwinek czy przeszczep szpiku.

Jak długo trwa leczenie anemii?

Aby poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek powrócił do normy potrzeba co najmniej kilku tygodni. Pomimo tego kurację należy kontynuować jeszcze przez jakiś czas (ok. 3 miesiące), aby odnowić zasoby żelaza. Po zakończeniu kuracji warto systematycznie wykonywać badania kontrolne.

Co warto wiedzieć o preparatach żelaza?

Warto pamiętać, że po preparatach żelaza mogą wystąpić charakterystyczne działania niepożądane, takie jak metaliczny posmak w ustach oraz dolegliwości pokarmowe (nudności i wymioty, wzdęcia, zaparcia lub biegunka). W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy udać się do lekarza, który może zmodyfikować dawkę, zlecić lepiej tolerowaną postać żelaza lub zmodyfikować sposób przyjmowania preparatu w odniesieniu do posiłków.

Podczas terapii żelazem stolec może mieć kolor czarny i przyjmować smolistą konsystencję. Chociaż często wzbudza to zaniepokojenie pacjentów, nie jest w żaden sposób niebezpieczne.

Preparaty z żelazem mogą wchodzić w interakcje (wzajemne oddziaływania) z innymi lekami (m.in. z lekami na nadkwaśność żołądka), dlatego zawsze należy uważnie przeczytać ulotkę.

Jeśli preparat nie jest specjalnie do tego przeznaczony, to nie należy go ssać, żuć, ani trzymać w ustach, lecz połknąć w całości, popijając wodą, ze względu na ryzyko owrzodzenia jamy ustnej i przebarwienia zębów. Ponadto preparaty o spowolnionym uwalnianiu mogą na skutek takiego postępowania stracić swoje właściwości.

Obejrzyj film!

Jaką dietę stosować w anemii?

W niedokrwistości niedoborowej warto uwzględnić w diecie składniki krwiotwórcze, które można znaleźć przede wszystkim w mięsie, rybach, podrobach, burakach, natce pietruszki czy suszonych owocach.

Jednocześnie w celu maksymalnego wykorzystania żelaza należy w przypadku niektórych preparatów ograniczyć spożywanie produktów utrudniających jego wchłanianie lub zachować jak najdłuższy odstęp między przyjęciem produktu, a spożyciem pokarmów wchodzących z nim w interakcje. Przyswajaniu żelaza w szczególności nie sprzyjają warzywa bogate w kwas szczawiowy (szczaw, rabarbar), błonnik, wapń oraz mocna kawa i herbata (ze względu na zawartość taniny i kofeiny).

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 10:28:05

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Floradix żelazo i witaminy

płyn, 500 mililitrów

ferrum+herbal extracts+minerals+vitamins

suplement diety

w 65% aptek

od 60,49 zł

Szelazo + SR

kapsułki, 60 kapsułek

ferrum+folic acid+pyridoxine+methylcobalamin+ascorbic acid

suplement diety

w 88% aptek

od 37,79 zł

Innofer

zawiesina, 100 mililitrów

ferrum

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 53% aptek

od 57,90 zł

Solgar Gentle Iron (diglicynian żelaza)

kapsułki, 90 kapsułek

ferrous bis-glycinate chelate

suplement diety

w 16% aptek

od 58,99 zł

Actiferol Fe

krople, 30 mililitrów

ferric pyrophosphate

suplement diety

w 12% aptek

od 29,99 zł

Vitaminum B12-SF

tabletki powlekane, 50 tabletek

cyanocobalamin

produkt dostępny bez recepty

w 41% aptek

od 37,49 zł

Actiferol Fe 15 mg

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek

ferric pyrophosphate

suplement diety

w 50% aptek

od 26,99 zł

Actiferol Fe 30 mg

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek

ferric pyrophosphate

suplement diety

w 41% aptek

od 34,79 zł

Chela-Ferr Forte

kapsułki, 30 kapsułek

ferrum+ascorbic acid+folic acid+pyridoxine+methylcobalamin

suplement diety

w 69% aptek

od 20,49 zł

Ascofer

drażetki, 50 tabletek drażowanych

ferrum

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 8,99 zł

Naturell Witamina B12 Forte

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 60 tabl. instant

methylcobalamin

suplement diety

w 73% aptek

od 23,99 zł

Olimp B12 Forte Bio-Complex

kapsułki, 30 kapsułek

cyanocobalamin+pyridoxine+folic acid+tocopherol+ferrum+calcium

suplement diety

w 72% aptek

od 16,79 zł

Biofer

tabletki, 60 tabletek

ferrum+ascorbic acid

suplement diety

w 25% aptek

od 19,70 zł

Health Labs FeMe Complex

kapsułki, 60 kapsułek

ferrum+ascorbic acid+inositol+cyanocobalamin+zinc+folic acid+lactoferrin+urtica dioica

suplement diety

w 6% aptek

od 112,98 zł

Vita B12 1000 Vitabalans

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 30 tabletek

cyanocobalamin

suplement diety

w 6% aptek

od 12,77 zł

Ibuvit Żelazo + C

tabletki, 30 tabletek

ferrum+ascorbic acid

suplement diety

w 20% aptek

od 17,99 zł

Health Labs Lactoferrin Natural+

kapsułki, 30 kapsułek

lactoferrin

suplement diety

w 6% aptek

od 73,94 zł

Biovital Metabolizm aerozol z witaminą B12

aerozol, 15 mililitrów

cyanocobalamin

suplement diety

w 33% aptek

od 27,98 zł

Feroplex

płyn, 20 fiolek

ferric proteinsuccinylate

lek na receptę

w 52% aptek

od 49,50 zł

Tardyferon Fol

tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 30 tabletek

ferrum+folic acid

lek na receptę

w 93% aptek

od 16,99 zł

Sorbifer Durules

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 50 tabletek

ferrum+ascorbic acid

lek na receptę

w 91% aptek

od 29,99 zł

Energamma

drażetki, 50 tabletek

cyanocobalamin

lek na receptę

w 74% aptek

od 39,98 zł

Ferrum Lek

iniekcja, 50 ampułek

ferri hydroxidum polymaltosum

lek na receptę

w 19% aptek

od 200,00 zł

Ferrum Lek

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 30 tabletek

ferri hydroxidum polymaltosum

lek na receptę

w 72% aptek

od 18,99 zł

Vitaminum B12 WZF

iniekcja, 5 ampułek

cyanocobalamin

lek na receptę

w 91% aptek

od 12,45 zł

Vitaminum B12-SF

iniekcja, 5 ampułek 1 mililitr

cyanocobalamin

lek na receptę

w 17% aptek

od 22,59 zł

Vitaminum Pp 200 Polfarmex

tabletki, 20 tabletek = 2 blistry

nicotinic acid

lek na receptę

w 86% aptek

od 5,50 zł

Vitaminum Pp 50 Polfarmex

tabletki, 20 tabletek blistry

nicotinamide

lek na receptę

w 58% aptek

od 9,90 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy