Młodzi lekarze i farmaceuci gotowi do współpracy

udostępnij:

W związku z głodówką rezydentów, która przekształciła się w protest zawodów medycznych, narodziła się szansa na zjednoczenie wielu grup zawodowych w obrębie ochrony zdrowia. To, co w wielu krajach zachodnich jest codziennością – czyli holistyczne podejście do pacjenta zakładające wspólną pracę całego zespołu medyków, w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Czy możliwa jest zmiana, która podniosłaby jakość usług medycznych oraz poprawiła gospodarowanie czasem i pieniędzmi w szpitalach?

23 października odbyło się zakończenie piątej już edycji projektu Liderzy Ochrony Zdrowia, organizowanego przez fundację im. Lesława Pagi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Przez cały okres projektu młodzi ludzie, przedstawiciele różnych zawodów (medycznych, ale również prawnicy, ekonomiści, itd.) mieli okazję uczestniczyć w wykładach i warsztatach prowadzonych przez przedsiębiorców, polityków, przedstawicieli firm farmaceutycznych oraz innych specjalistów z branży ochrony zdrowia. Dodatkowo stypendyści fundacji prowadzili razem projekty, próbując rozwiązać kłopoty polskich szpitali i nie tylko, m.in. problemy kadrowe oraz współpracy lekarza i farmaceuty w praktyce klinicznej. Wyniki swoich badań i analiz mieli okazję przedstawić podczas uroczystego zakończenia.

Pieniądze są kością niezgody

System ochrony zdrowia to nie tylko rynek, ale i misja. Realizacji misji jest bardzo ważna, a to nie jest takie łatwe. Ekonomii nie da się zawiesić, ale jednak pieniądze to nie wszystko. Mimo tego to one są kością niezgody – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas swojego przemówienia na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wyraził również wielki podziw w kierunku młodych ludzi, którzy prawdopodobnie będą w przyszłości decydowali o kształcie polskiej ochrony zdrowia, przyznając, że z wiceministrem Czechem również uczestniczyli niegdyś w wielu projektach. Minister nie ukrywał ciężkiej obecnie sytuacji, z którą i jemu przyszło się zmierzyć.

Wszyscy marzą o tym, by nakłady na ochronę zdrowia zaczęły przypominać te obecne w krajach bardziej rozwiniętych. Właśnie dlatego kilka dni temu został przyjęty projekt ustawy o wzrastającym stopniowo poziomie finansowania ochrony zdrowia do 6% PKB w 2025 roku. Nie ulokuje nas to w czołówce światowej, ale będzie lepiej – przyznaje minister z jednoczesną wiarą, że na 6% PKB nasz rozwój się nie skończy i że nauczymy się lepiej zarządzać pieniędzmi w ochronie zdrowia. Podkreślił również istotę lepszej organizacji w polskich szpitalach, ponieważ pacjent powinien mieć kompleksową opiekę.

Przemówienie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Liderzy Ochrony Zdrowia, Giełda Papierów Wartościowych

Lekarze chcą współpracy!

Jeden z projektów opracowanych przez Liderów Ochrony Zdrowia dotyczy współpracy lekarza i farmaceuty w praktyce klinicznej. Grupa lekarzy i farmaceutów zgodnie przyznała, że płaszczyzn współpracy jest wiele, m.in. opieka farmaceutyczna i farmacja kliniczna.

Wzorem innych państw można pokazać, że farmaceuta na oddziale szpitalnym generuje ogromne oszczędności. Głównie wynika to ze zmniejszonej ilości przepisywanych leków dla pacjentów, tzn. nie zażywają oni środków niepotrzebnych, oraz ograniczenia działań niepożądanych, których leczenie powoduje kolejne koszty. Model zakłada współodpowiedzialność lekarza i farmaceuty za pacjenta, dzięki czemu lekarz może skupić się na leczeniu i rozmowie z pacjentem, a farmakoterapia jest szyta na miarę potrzeb pacjenta.

Łatwo mówić, trudniej wykonać. Chyba najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Lekarze i farmaceuci mają jednak pomysł na rozwiązanie tych problemów – edukację interprofesjonalną. Polega ona na zajęciach łączonych studentów różnych kierunków tak, aby uczyć współpracy już na wczesnym etapie edukacji. Taka idea sprawdza się w wielu krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech. W Polsce jedynie Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wprowadził zajęcia fakultatywne dla obu kierunków – lekarskiego i farmacji. Nastawienie studentów do tego typu rozwiązania jest bardzo pozytywne.

Innymi pomysłami są wspólnie organizowane konferencje naukowe, konkursy, a także działania powodujące wzrost zaufania i efektywną komunikację między zawodami.

Mecenas Paulina Kieszkowska z kancelarii KRK twierdzi, że zasadność wprowadzenia opieki farmaceutycznej jest niekwestionowana, jednak napotykamy tutaj na wiele przeszkód prawnych, z tego względu, że w tym momencie farmaceuta nie ma dostępu do dokumentacji medycznej. 

Chylimy czoła ku farmaceutom. Farmakologia jest bardzo trudną dziedziną i lekarze rozwiązują problemy farmakoterapeutyczne najlepiej jak potrafią, jednak pomoc fachowców – farmaceutów byłaby nieoceniona – powiedziała przedstawicielka z kierunku lekarskiego.

Debata na temat współpracy lekarz - farmaceuta.

Liderzy Ochrony Zdrowia, Giełda Papierów Wartościowych

Nie możemy odwracać się od lekarzy

Wśród Liderów Ochrony Zdrowia jest wielu farmaceutów. Nie zabrakło również przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, m.in. byłej Przewodniczącej Zarządu Ogólnopolskiego magister farmacji Katarzyny Kopacz, która współtworzy projekt współpracy lekarz-farmaceuta.

Wierzę mocno w potencjał współpracy. Coraz więcej farmaceutów pasjonuje się farmacją kliniczną, jednak niestety na kierunku lekarskim nie mówi się nic na temat możliwości współpracy. Stąd oddolna inicjatywa studentów farmacji, by lepiej się poznać i razem rozpocząć wspólne aktywności. Potrzeba wielkiej determinacji, aby nawiązać współpracę na poziomie profesjonalnym w szpitalu, jednak jest to możliwe. Farmaceuci nie mogą odchodzić od problemu strajku rezydentów i nasza obecność powinna być zaznaczona w trakcie protestu, ponieważ dotyka on całej ochrony zdrowia – powiedziała mgr farm. Katarzyna Kopacz.

Co dalej?

Nastroje związane z możliwością współpracy zawodów medycznych bardzo mocno się ostatnio zmieniły. Mam ogromną nadzieję, że problemy, które nas dotykają i które doprowadziły do głodówki lekarzy, przekują się na coś lepszego – na odbudowę polskiej ochrony zdrowia opartej na wysokiej jakości i dbałości o pacjentów.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu