Jakich leków może zabraknąć w Polsce (lipiec 2018)?

udostępnij:

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie zawierające wykaz produktów zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to lista obowiązująca od 15.07.2018. Analizujemy, co się zmieniło w porównaniu do poprzednich edycji tego wykazu.

Aktualne obwieszczenie zawiera 205 pozycji. To o trzy mniej niż na liście obowiązującej od 15 maja. Zmiany są niewielkie – usunięto cztery pozycje, natomiast dodano jedną.

Jakie pozycje zniknęły z wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności?

  • Alkeran (Melphalanum) tabletki powlekane 2 mg. Jest to lek cytotoksyczny - zmniejsza liczbę nieprawidłowych komórek wytwarzanych przez organizm. Stosowany jest w konkretnym typie nowotworów - w szpiczaku mnogim, który powstaje z komórek w szpiku kostnym.
  • Megace i Megastril (Megestroli acetal) – zawiesiny doustne w dawce 40 mg/ml i objętości 240 ml. Oznacza to, że na liście produktów zagrożonych brakiem dostępności nie ma już leków zawierających megestrol – substancję stosowaną w leczeniu braku łaknienia lub utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej albo zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).
  • Nitracor (Glyceroli trinitras) roztwór do infuzji 2 mg/ml – zawiera azotan rozszerzający naczynia wieńcowe. Produkt stosowany jest w lecznictwie zamkniętym w wybranych dolegliwościach kardiologicznych oraz do kontrolowanego obniżenia ciśnienia.

Jaki lek objęto zagrożeniem braku dostępności?

Czym jest wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności?

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową, obowiązkiem inspektorów farmaceutycznych działających w poszczególnych województwach jest monitorowanie i zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji o lekach, które spełniają kryteria deficytu. Na tej podstawie Minister Zdrowia kompletuje listę preparatów, których dostępność powinna być szczególnie chroniona.

Pierwszy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności opublikowany został w lipcu 2015 roku. Pewne leki – jak na przykład niektóre heparyny drobnocząsteczkowe – figurują na nim nieprzerwanie od trzech lat.

Dlaczego publikacja listy leków zagrożonych brakiem dostępności jest konieczna?

Sytuacja związania z brakami leków jest dynamiczna – wpływ na deficyty ma wiele czynników. Jednak najgroźniejszym i najbardziej nabrzmiałym problemem jest nielegalny wywóz za granicę preparatów leczniczych w ramach tak zwanego odwróconego łańcucha dystrybucji. Polega on na tym, że leki z aptek zamiast do pacjentów, wracają z powrotem do hurtowni, które odsprzedają je do innych państw. Zorganizowane grupy przestępcze uprawiają ten proceder, gdyż leki z Polski można w innych krajach sprzedać z dużym zyskiem.

Pomimo pewnej stagnacji dotyczącej objętości i zawartości listy leków zagrożonych brakiem dostępności wydaje się jednak, że ostatnio podejmowane są coraz bardziej radykalne i skuteczne kroki celem zatrzymania tej patologii. Pod koniec marca Krajowa Administracja Skarbowa i Główny Inspektorat Farmaceutyczny podpisali porozumienie o współpracy. W życie weszła także ustawa regulująca system monitorowania drogowego przewozu towarów, w tym między innymi produktów leczniczych. Coraz prężniej działają także służby. W maju Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedem osób podejrzanych o udział w „mafii lekowej”, zaś na początku lipca na Pomorzu policja rozbiła gang wywożący leki i zabezpieczyła produkty lecznicze o wartości około 10 mln złotych.

Co robić, w przypadku trudności z dostępem do potrzebnego leku?

Przede wszystkim nie każdy produkt z listy preparatów zagrożonych brakiem dostępności jest faktycznie niedostępny. GdziePoLek oferuje możliwość zweryfikowania dostępności preparatów w aptekach współpracujących z portalem.

Apteki mogą – tam, gdzie to możliwe – zaproponować pacjentom zamiennik. Warto pamiętać także o substytucji terapeutycznej, gdzie jedną cząsteczkę zastępuje się inną z tej samej grupy. Zakłada się przy tym, że dzięki podobnej strukturze chemicznej i mechanizmie działania można uzyskać tak zwany „efekt klasy”, czyli podobne efekty terapeutyczne. W przypadku leków na receptę, takiej substytucji może dokonać lekarz.

Ostatnio byliśmy świadkami masowego wycofywania z aptek wybranych serii niektórych preparatów na nadciśnienie zawierających walsartan. Ministerstwo Zdrowia opublikowało wówczas stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii, prof. dr hab. med. Jarosława Kaźmierczaka, w którym wyrażał on opinię, iż walsartan – w razie konieczności – może być zastąpiony innym lekiem z grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan). Takiej zamiany może wprawdzie dokonać tylko lekarz, natomiast udział farmaceuty w dostarczaniu informacji na temat dostępnych na rynku opcji terapeutycznych i ich kosztów może być znaczący.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dostępności leków, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu