Co po COVID-19: rehabilitacja płuc, trenażery oddechu

udostępnij:

Przechorowanie COVID-19 wiąże się z dużym osłabieniem organizmu i wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Oprócz przyjmowania leków czy witamin, pacjent może wymagać dodatkowych ćwiczeń, w tym treningu mięśni wdechowych. Czy trenażer oddechu może być przydatnym narzędziem dla osób które zmierzyły się z COVID-19?

Zgodnie z Rządowymi statystykami już prawie 300 tys. Polaków pokonało COVID-19. Większość zakażeń miało łagodny przebieg i pacjenci po przechorowaniu od razu mogli wrócić do swoich codziennych spraw. Co jednak z osobami, które wymagały hospitalizacji i przeszły "kowidowe" zapalenie płuc?

Po opuszczeniu szpitala pacjent z reguły nie potrzebuje już dodatkowej podaży tlenu, jednak jego płuca nie są jeszcze w pełni zregenerowane i konieczna jest rehabilitacja w domu. Aby płuca wróciły całkowicie lub w części do dawnego funkcjonowania, oraz aby poprawić ich wydolność, zasadne może okazać się zastosowanie trenażera oddechu (więcej: trenażery oddechu dostępne w aptekach).

Spis treści

Powikłania po COVID-19

Jak możemy zrehabilitować nasz układ oddechowy po przechorowaniu COVID-19?

Czy trenażer oddechu to dobre rozwiązanie do samodzielnych ćwiczeń w warunkach domowych?

Powikłania po COVID-19

  • długotrwałe osłabienie (nawet do 2-3 miesięcy po wyzdrowieniu),

  • zaburzenia oddychania (duszności),

  • zaburzenia pracy serca (nadciśnienie, arytmia),

  • choroby psychiczne: lęk, depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia snu,

  • pogorszenie funkcjonowania układu immunologicznego (częste infekcje).

Już teraz wiadomo, że koronawirus SARS-CoV-2 daje więcej powikłań niż grypa. Powyżej opisane symptomy nie dotyczą jedynie osób hospitalizowanych. Na duszności, czy osłabienie po chorobie skarżą się również pacjenci, który przeszli zakażenie w stopniu lekkim lub średnim, nie wymagający podania tlenu, chorujący w domu, pozostający pod opieką lekarza POZ.

Jak możemy zrehabilitować nasz układ oddechowy po przechorowaniu COVID-19?

Po pierwsze - odpoczynek oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Ważny jest także zdrowy sen i unikanie stresu.

A co radzą lekarze: "Rehabilitacja oddechowa wprowadzana jest już w ramach oddziału, są to proste ćwiczenia oddechowe, np. dmuchanie w rurkę zanurzoną w butelce wody, nadmuchiwanie balonów.

Ćwiczenia przywracające funkcję płuc są bardzo ważne i sami zachęcamy pacjentów do treningu, jak tylko poczują się lepiej. Wiadomo, że oddziały rehabilitacji oddechowej w obecnym czasie praktycznie nie funkcjonują, więc pacjenci w większości przypadków po wyjściu ze szpitala zdani są sami na siebie. W sieci jest bardzo dużo ciekawych ćwiczeń, wraz ze schematami pokazującymi, jak krok po kroku przywracać sprawność układu oddechowego." - mówi Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi.

Czy trenażer oddechu to dobre rozwiązanie do samodzielnych ćwiczeń w warunkach domowych?

"Wszystko, co pomaga rehabilitować się oddechowo, jeśli jest odpowiednio stosowane, powinno być jak najszybciej wdrożone." - mówi Tomasz Karauda.

Zatem, proste ćwiczenia oddechowe u pacjentów po COVID-19 są już zupełnie wystarczające. Ważna jest natomiast systematyczność i zdrowy rozsądek.

Z trenażera oddechu dostępnego w aptece bez konsultacji z lekarzem mogą korzystać osoby zdrowe, które chcą poprawić swoją wydolność oddechową.

Pacjenci po przechorowaniu COVID-19, zwłaszcza jeśli choroba miała średnio-ciężki lub ciężki przebieg, przed zastosowaniem jakiegokolwiek sprzętu, powinni skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu