Zespół nieszczelnego jelita, czyli cieknące jelito

Zespół nieszczelnego jelita, czyli cieknące jelito

udostępnij:

Nieszczelne jelita są według niektórych odpowiedzią na pytanie "Dlaczego chorujemy?". Czy wszystkie choroby zaczynają się w jelitach i mogą być spowodowane ich przeciekaniem? Jak o nie dbać i je leczyć? Zobacz, co powinieneś wiedzieć na temat zespołu nieszczelnego jelita.

Obejrzyj film!

Spis treści

Czym jest zespół nieszczelnego jelita ?

Jakie są objawy jelita nieszczelnego?

Jakie są przyczyny zespołu cieknącego jelita ?

Jak zdiagnozować zespół nieszczelnego jelita ?

Czy cieknące jelita można wyleczyć?

Jakie są skutki jelita nieszczelnego?

Czym jest zespół nieszczelnego jelita?

W jelicie, dzięki prawidłowo zbudowanej błonie śluzowej, zachodzi proces wchłaniania substancji powstałych w wyniku trawienia spożytego pokarmu. W jego ścianie znajdują się niewielkie dziurki, zwane złączami szczelinowymi, odpowiedzialne za transport związków odżywczych do krwi. Jednocześnie złącza te są na tyle sprytne, że uniemożliwiają przedostawanie się poza światło jelita większych cząstek, które mogłyby być w takiej formie niebezpieczne dla zdrowia, takich jak: niestrawione białka, toksyny, bakterie czy gluten.

Zwolennicy teorii uważają, iż na skutek stanu zapalnego błony śluzowej jelita, może dojść do rozszczelnienia się złącz szczelinowych i zwiększenia przepuszczalności jelit. Stan taki nazywają zespołem nieszczelnego jelita (zespołem cieknącego jelita).

Obecnie liczba badań naukowych potwierdzających występowanie zespołu jelita nieszczelnego jest niewystarczająca, stąd wiele osób zaprzecza jego istnieniu. W międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), nie ma zespołu nieszczelnego jelita. Jest to problem, nad którego istnieniem nadal prowadzone są badania.

Jakie są objawy jelita nieszczelnego?

W większości przypadków objawy przypisywane nieszczelności jelit wynikają z nieprawidłowego trybu życia, m.in. ciągłego stresu, złej diety, braku aktywności fizycznej, a nawet problemów emocjonalnych. Stąd bierze się wiele dolegliwości, które możemy "zrzucać" na nieszczelne jelito, próbując doszukać się trudnych do zdiagnozowania zaburzeń, podczas gdy problem może leżeć zupełnie gdzie indziej. Czasami objawy faktycznie mogą wskazywać na schorzenie związane z jelitami, ale może być to np. zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zwolennicy teorii nieszczelnego jelita przypisują mu następujący zestaw objawów:

U osób mających problemy z jelitami może dochodzić do zaburzenia wchłaniania wielu związków niezbędnych do utrzymania zdrowia, między innymi żelaza czy witamin z grupy B, a szczególnie B12.

Jakie są przyczyny zespołu cieknącego jelita?

Kłopoty związane z jelitami, które niektórzy uważają za nieszczelne jelito, mogą rozwijać się z następujących przyczyn:

Jak zdiagnozować zespół nieszczelnego jelita?

Tak naprawdę, zespołu nieszczelnego jelita nie klasyfikuje się jako choroby, zatem nie ma badań, które ten stan wykrywają. Zwolennicy jego istnienia proponują dwie metody umożliwiające diagnozę. Ich wiarygodność nie jest jednak na ten moment potwierdzona wystarczającymi badaniami naukowymi.

Test absorbcji cukrów (TAC), inaczej test laktulozamannitol

Mannitol to alkohol cukrowy, który w organizmie ludzkim jest bardzo łatwo wchłaniany. Laktuloza należy do dwucukrów i składa się z fruktozy i galaktozy. Jej rozmiar – dużo większy niż mannitolu, uniemożliwia wchłanianie się, dlatego właśnie te cukry zostały wybrane jako „model” w celu oceny przepuszczalności jelit.

Test polega na podaniu pacjentowi roztworu wodnego, w którym rozpuszczono laktulozę i mannitol. Po 6 godzinach od przyjęcia płynu, oznacza się stężenia obu związków w próbce moczu. Wynik prawidłowy, oznaczający właściwą przepuszczalność jelitową, to wysoki poziom mannitolu, a niski laktulozy. O zespole nieszczelnego jelita świadczy wysokie stężenie obu związków, a ich niska wartość wskazuje na zaburzenia wchłaniania.

Test buraczany

Można wykonać go samodzielnie w domu. Polega on na wypiciu około 1 litra soku buraczanego. Najlepiej, aby był świeżo wyciskany i niepasteryzowany. Po kilku godzinach (najczęściej 5-6), obserwujemy kolor wydalanego moczu. Pojawienie się czerwonego zabarwienia ma świadczyć o zwiększonej przepuszczalności jelit.

Przyczyną czerwonego koloru moczu jest barwnik betaina, który wchłania się w jelicie cienkim, a następnie w postaci niezmienionej ulega wydaleniu z moczem. Betaina, po wypiciu soku z buraka, znajdzie się w moczu wszystkich ludzi, ale tylko u niektórych zabarwi go na czerwono. Ma to miejsce między innymi w przypadku kwasowego odczynu moczu, który nie występuje u każdego człowieka (prawidłowy zakres odczynu moczu jest dość szeroki).

Czy cieknące jelita można wyleczyć?

Z racji tego, że zespół jelita nieszczelnego nie jest uważany za jednostkę chorobową, nie ma oficjalnych metod jego leczenia. Można jednak przyczynić się do poprawy funkcjonowania jelit, między innymi poprzez:

Więcej informacji o tym, jak poprawić funkcjonowanie jelit, znajdziesz w naszym artykule „3 kroki do zdrowych jelit”.

Eliminacja przyczyn problemów z jelitami jest najważniejszym krokiem w kierunku poprawy stanu zdrowia. Zwolennicy teorii jelita nieszczelnego zalecają dietę bezmleczną i bezjajeczną, bogatą w ryby i mięso oraz podkreślają, że leczenie trwa całe życie.

Pamiętajmy również, aby bez względu na wiek, regularnie, przynajmniej raz w roku wykonywać badania profilaktyczne krwi i moczu, a także badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Każdy lekarz wypisze na nie skierowanie, ale można wykonać je także odpłatnie, bez skierowania. Badania takie zapobiegają rozwojowi wielu chorób, wykrywają ryzyko zachorowania i pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia człowieka.

Jakie są skutki jelita nieszczelnego?

Rzekoma zwiększona przepuszczalność jelit może prowadzić do zmniejszenia przyswajania składników odżywczych, co skutkuje spadkiem odporności organizmu oraz zmniejszeniem produkcji enzymów trawiennych.

Istnieje stwierdzenie, że zespół nieszczelnego jelita jest przyczyną wielu schorzeń, w tym nawet niektórych chorób przewlekłych. Nie zostało ono potwierdzone naukowo, ale przypuszcza się, że przepuszczalność jelit może mieć duże znaczenie w przypadku chorób, takich jak: celiakia, cukrzyca typu 1, zespół jelita drażliwego (IBS) czy choroba Crohna.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.01.2024 11:55:06

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Vivomixx

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 saszetek

bifidobacterium+lactobacillus+streptococcus

suplement diety

w 62% aptek

od 98,79 zł

Sanprobi IBS

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactobacillus plantarum

suplement diety

w 96% aptek

od 27,49 zł

Sanprobi Super Formula

kapsułki, 40 kapsułek

lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 92% aptek

od 27,79 zł

Multilac Synbiotyk

kapsułki, 20 kapsułek

lactobacillus+lactococcus+bifidobacterium+fructooligosaccharides

suplement diety

w 92% aptek

od 24,98 zł

Colon C

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 200 gramów

plantaginis ovatae testa+cichorium+lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 80% aptek

od 27,99 zł

Sanprobi IBS krople

krople, 5 mililitrów

lactobacillus+lactobacillus plantarum

suplement diety

w 48% aptek

od 27,49 zł

Vitaminum B compositum Polfa

drażetki, 50 tabletek

vitaminum b compositum

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 3,47 zł

Synbiotex

kapsułki, 20 kapsułek

bifidobacterium+fibre+lactobacillus

suplement diety

w 10% aptek

od 5,50 zł

Osłonka Normal

kapsułki, 10 kapsułek

bifidobacterium+lactobacillus+streptococcus+fructooligosaccharides+ascorbic acid

suplement diety

w 25% aptek

od 11,99 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy