Suplementy dla sportowców

Suplementy dla sportowców

udostępnij:

Coraz więcej osób uprawia systematycznie sport. Jest to zdecydowanie pozytywny trend. Dla części z nich nie tylko ruch jest celem samym w sobie, ale starty w zawodach i coraz lepsze wyniki. Przy zwiększonej aktywności wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Oczywiście najlepszym ich źródłem jest prawidłowo zbilansowana dieta, jednak nie zawsze wiedza czy zasoby czasu pozwalają na skomponowanie wartościowych posiłków. W takich przypadkach wsparciem może być suplementacja. Nad którymi suplementami warto się zastanowić?

Spis treści

Ile białka potrzebuje sportowiec?

Czy po długim wysiłku trzeba uzupełnić cukier?

Czy mogę jeść tłuszcze?

Czy warto stosować antyoksydanty?

Kiedy uzupełniać elektrolity?

Jak mogę wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej?

Czy stosowanie sterydów jest bezpieczne?

Ile białka potrzebuje sportowiec?

Wszystko zależy od zapotrzebowania i dyscypliny sportu, jaką uprawiamy. Dla osób aktywnych zalecane spożycie to od 1 do 2 g białka dziennie na kilogram masy ciała.

W sportach siłowych i sylwetkowych można pomyśleć o suplementacji białkiem np. w formie proszku. Dla zawodników wytrzymałościowych nie ma takiej konieczności i z reguły nawet dieta wegetariańska dostarcza odpowiednią jego ilość.

Wyjątkiem może być okres „zbijania wagi”. Białko będzie wspierać regenerację i sycić przy intensywnych treningach i ograniczonej kaloryczności diety. Zwłaszcza wegetarianie mogą rozważyć wsparcie w postaci aminokwasów (np. Allnutrition Whey Protein). Ciekawym i pomocnym aminokwasem jest glutamina wspierająca m.in.: budowę mięśni, regenerację i gospodarkę hormonalną (np. Resource Glutamin).

W aptekach znajdziemy również np. Resource Instant Protein, Protifar, Olimp Nutramil Complex Protein, Olimp Sweat Dreams Lady PM Shake.

Czy po długim wysiłku trzeba uzupełnić cukier?

Cukier nie bez przyczyny nazywany jest białą śmiercią. Czy dla osób aktywnych jest równie straszny? Generalnie bardzo rzadko suplementuje się ten makroskładnik, ponieważ obecne diety są aż nadto bogate w cukry i bardzo trudno od nich uciec. Częstym błędem popełnianym przez osoby trenujące jest wynagrodzenie sobie wysiłku bogatą w cukry przekąską „bo przecież spaliłem”. Bieganie jest aktywnością pozwalającą spalić olbrzymie ilości kalorii. Mimo to nawet wśród ludzi kończących maratony wiele jest osób, które można ocenić na kilka kilogramów nadwagi.

Aktywność trwająca poniżej jednej godziny nie wymaga żadnych „zastrzyków” cukru. U generalnie zdrowej osoby zapasy zgromadzone w wątrobie i regulacja hormonalna poziomu glukozy we krwi powinny w zupełności wystarczyć. Intensywny wysiłek powyżej jednej godziny może być wsparty żelem lub lepiej (jeśli nie „lecimy w trupa na zawodach”) przekąską typu batonik lub żelki energetyczne dostępnymi w aptekach. Cukry przyjęte podczas ćwiczeń należy jednak uwzględnić w całkowitym bilansie kalorycznym. Tu nie ma żadnej magii. Jeśli spożywamy więcej niż spalamy - będziemy przybierać na masie.

Czy mogę jeść tłuszcze?

Nasze diety są wręcz przeładowane tłuszczami, dlatego, podobnie jak w przypadku cukru, rzadko w naszej diecie występują ich niedobory. Warto zrewidować za to rodzaj tłuszczów, jakie przyjmujemy i zwrócić uwagę, by znalazło się wśród nich więcej źródeł omega-3 (ryby, tran, olej lniany, orzechy) i jak najmniej przetworzonych tłuszczy trans (często zawartych w fast foodach).

Spośród suplementów tłuszczowych dostępny jest m.in. olej MCT – jest to olej zawierający średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. To dobre źródło energii - szybko się wchłania, wspiera odchudzanie, spowalnia perystaltykę.

W swojej lodówce warto znaleźć miejsce na olej lniany, którym można zastąpić masło. Jeśli regularne dodawanie oleju jest dla nas problemem, prostszym sposobem będzie skorzystanie z kapsułek np. Omega-3 1000 mg, Solgar Olej z wiesiołka dwuletniego 1300 mg, tran, Biomegalin 3-6-9.

Czy warto stosować antyoksydanty?

Wysiłek fizyczny i regularne, intensywne treningi są dla organizmu stresem. Przyspieszone procesy spalania generują większe niż standardowo ilości wolnych rodników. Wolne rodniki są niczym odłamki granatu – atakują wszystko, co spotkają na swojej drodze. Oczywiście organizm nie jest w tej walce bezbronny, jednak jego zdolności do obrony przed rodnikami są ograniczone.

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) zwalczające rodniki możemy dostarczyć z zewnątrz w postaci pokarmu oraz suplementów. Najbardziej popularnym i dostępnym przeciwutleniaczem jest witamina C (np. Cebion, Rutinoscorbin Witamina C Forte). Choć niedobory wit. C są spotykane naprawdę rzadko, przy zwiększonym wysiłku można spokojnie przyjmować jej większe ilości.

Inne popularne i dostępne antyoksydanty to: magnez (np. Magne B6, Maglek B6), selen (np. Selen), cynk (np. Chela-Cynk), wit. A i E (np. Capivit A+E) oraz związki pozyskiwane z roślin – flawonoidy. We flawonoidy bogate są przede wszystkim owoce i warzywa o intensywnym zabarwieniu (np. pomidor, jagody, jarmuż, szpinak, buraki). Warto zwrócić uwagę na suplementy zawierające ekstrakty roślinne np. likopen, zeaksantynę, kwas chlorogenowy, antocyjany, kwas elagowy, betaninę, astaksantynę (np. Prostaceum, Prostatan, Solgar Saw Palmetto Opuncja i Likopen, ArmoLipid, Olimp Beta-Solar, Gold KRILL, Gold Omega-3 Plus).

Przeciwutleniacze przyspieszają regenerację i przy długofalowym spożyciu zmniejszają ryzyko nowotworów. Przydadzą się zwłaszcza trenującym sporty wytrzymałościowe. Przy długotrwałym wysiłku fizycznym, czy 6-godzinnych (lub dłuższych) zawodach zapasy przeciwutleniaczy zgromadzonych w organizmie ulegają znacznemu zużyciu.

Kiedy uzupełniać elektrolity?

Tu podobnie jak z cukrem - przy suplementacji spore znaczenie ma długość wysiłku fizycznego. Poniżej jednej godziny ubytek minerałów nie jest aż tak znaczny, by konieczne było uzupełnianie go dodatkową porcją elektrolitów (w formie tabletki czy napoju). Jeśli jednak jest wyjątkowo gorąco i pocimy się, odczuwamy skurcze i dostrzegamy spore białe plamy na odzieży (to właśnie wypocone sole) to spokojnie możemy sięgnąć po elektrolity.

Przy tej suplementacji należy przewidywać reakcje naszego organizmu i ze sporym wyprzedzeniem uzupełniać sole mineralne by nie dopuścić do ich niedoboru podczas treningu czy wyścigu. Systematyczna, codzienna, nieuzależniona od wysiłku suplementacja sodu i potasu (będących głównymi wypacanymi elektrolitami) nie ma sensu.

Popularnymi preparatami aptecznymi uzupełniającymi elektrolity są np. Litorsal, Orsalit, ElectroVit, Elektrolity smak truskawkowy.

Jak mogę wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej?

Bardzo często osoby aktywne wspierają się „spalaczami”, tabletkami lub proszkami zmniejszającymi apetyt, przyspieszaczami metabolizmu i „przedtreningówkami”. Jeśli preparaty te pochodzą z odpowiedniego źródła, mogą być dobrym wsparciem treningu. Pamiętajmy jednak, że pigułka nie zastąpi diety i wysiłku. Wsparcie rzędu 5-10% redukcji masy ciała pod postacią suplementu to dużo i mało – dużo, jeśli jest to jedynie uzupełnienie, mało – jeśli suplementację rekompensujemy sobie np. ciastkiem.

Najbardziej popularnym składnikiem spalaczy jest kofeina i ekstrakty z cytrusów, spośród substancji hamujących apetyt – chrom, błonnik i chitosan. Tego typu preparaty nie powinny być stosowane przez czas dłuższy niż deklarowany przez producenta za bezpieczny. Absolutnie nie wolno stosować produktów z niepewnych źródeł, bo stosowanie takich suplementów grozi śmiercią!

Z ciekawych propozycji aptecznych można spróbować np. Therm Line Forte, Colon C, L-karnitynę, Morwę Białą, Syrel, Guaranax, Guarana, Plusssz Active.

Czy stosowanie sterydów jest bezpieczne?

Na koniec wspomnę o substancjach, do których nie należy się nawet zbliżać. Stosowanie sterydów anabolicznych lub innych niedozwolonych związków jest po prostu nieodpowiedzialne. Tego typu suplementacja nie jest wsparciem, a zniweczeniem efektów treningu niszczącym zdrowie i gwarantującym dyskwalifikację podczas zawodów (testy na doping są coraz częściej spotykane również w sporcie amatorskim). Jeśli trening, dieta i dozwolona suplementacja nam nie wystarczają, to najwyraźniej coś robimy źle i pieniądze lepiej przeznaczyć na profesjonalną opiekę trenera lub dietetyka niż „testosteron z bazaru”.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 21.04.2023 11:07:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

ArmoLIPID

tabletki, 60 tabletek

lovastatin+policosanol+folic acid+astaxanthin

suplement diety

w 66% aptek

od 54,99 zł

Beta-Solar

kapsułki, 30 kapsułek

amino acids+herbal extracts+minerals+vitamins

suplement diety

w 44% aptek

od 29,29 zł

Capivit A+E Zdrowa i piękna skóra

kapsułki, 30 kapsułek

retinol+tocopherol

suplement diety

w 60% aptek

od 16,24 zł

Chela-Cynk

kapsułki, 30 kapsułek

zinc diglycinate

suplement diety

w 52% aptek

od 12,79 zł

Chondrovox Bis

kapsułki, 90 kapsułek

chondroitin sulfate

suplement diety

w 8% aptek

od 25,79 zł

Colon C

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 200 gramów

plantaginis ovatae testa+cichorium+lactobacillus+bifidobacterium

suplement diety

w 81% aptek

od 27,99 zł

ElectroVit

tabletki musujące, 20 tabletek

minerals

suplement diety

w 31% aptek

od 6,79 zł

Elektrolity smak truskawkowy

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 7 torebek 4,2 g

minerals

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 62% aptek

od 8,91 zł

Gold Krill

kapsułki, 30 kaps. flow caps

oleum euphausiae superbae

suplement diety

w 6% aptek

od 54,79 zł

Hydrosal+

tabletki musujące, 24 tabletki

suplement diety

w 6% aptek

od 12,90 zł

LenVitol olej lniany budwigowy

płyn, 500 mililitrów

linum

suplement diety

w 44% aptek

od 23,49 zł

Maglek B6

tabletki, 50 tabletek pojemnik

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 87% aptek

od 12,19 zł

Magne B6

tabletki powlekane, 60 tabletek

magnesium+pyridoxine

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 17,99 zł

Nutramil Complex Protein neutralny

proszek (do wytworzenia płynu), 6 torebek 70 g

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 20% aptek

od 64,36 zł

Oleofarm Collaflex Shot o smaku truskawkowym

płyn, 1 fiolka (25 mililitrów)

collagen+ascorbic acid+glucosamine sulfate+chondroitin sulfate+manganese+zingiber officinale

suplement diety

w 14% aptek

od 4,69 zł

Olimp Guaranax

kapsułki, 60 kapsułek

paullinia cupana

suplement diety

w 24% aptek

od 18,72 zł

Olimp L-Karnityna plus

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 80 tabletek

arginine+chromium+levocarnitine+ornithine

suplement diety

w 7% aptek

od 63,90 zł

Orsalit dla dorosłych o smaku malinowo-cytrynowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,46 grama

minerals

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 73% aptek

od 13,49 zł

Prostaceum

tabletki powlekane, 60 tabletek

serenoa repens+cucurbita

suplement diety

w 54% aptek

od 38,49 zł

Prostatan

kapsułki, 60 kapsułek

cucurbita+urtica dioica+serenoa repens

suplement diety

w 10% aptek

od 39,99 zł

Protifar

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 225 gramów

środek spożywczy

w 64% aptek

od 49,99 zł

SiderAL Gocce

proszek (do wytworzenia kropli), 1 torebka 1,9 g + butelka 30 ml

ferrum

suplement diety

w 13% aptek

od 64,99 zł

Solgar Olej z wiesiołka dwuletniego 1300 mg

kapsułki, 30 kapsułek

oenothera+tocopherol

suplement diety

w 11% aptek

od 67,43 zł

Syrel

kapsułki, 30 kapsułek

piper nigrum+selenium

suplement diety

w 15% aptek

od 28,98 zł

Vitrum Odporność

tabletki, 30 tabletek

zinc+ascorbic acid+colecalciferol

suplement diety

w 34% aptek

od 9,99 zł

Walmark Selen organiczny

tabletki, 100 tabletek

selenium

suplement diety

w 24% aptek

od 21,79 zł

Witamina C SR + bioflawonoidy i acerola

kapsułki, 60 kapsułek

ascorbic acid+malpighia emarginata+bioflavonoids

suplement diety

w 6% aptek

od 35,49 zł

Zdrovit Litorsal

tabletki musujące, 24 tabletki

minerals+ascorbic acid

suplement diety

w 93% aptek

od 10,99 zł

Zioła w tabletkach morwa biała forte

tabletki powlekane, 60 tabletek

morus alba

suplement diety

w 63% aptek

od 15,49 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)